fbpx

Warszawskie Targi Książki – podsumowanie

Warszawskie Targi Książki - podsumowanie
Targi książki 2016 Murator Piotr Hruszwicki

Czytamy przez cały rok, ale maj to wielkie czytelnicze święto.

Czytamy przez cały rok, ale maj to wielkie czytelnicze święto

Warszawskie Targi Książki i towarzyszące im 10. Targi ACADEMIA odbyły się w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym. W Targach udział wzięło ośmiuset piętnastu wystawców z dwudziestu pięciu krajów (Austrii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, USA, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch), co sprawia, że WTK są, pod względem liczby wystawców, największymi targami w Polsce. Czterodniowe wydarzenie objęło bez mała tysiąc pięćset spotkań z ponad tysiącem autorów, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw. Ponad siedemdziesięciotysięczna publiczność daje nadzieję, że na przekór niezadowalającemu poziomowi czytelnictwa w Polsce, coraz częściej sięgamy po książki.

Edukacyjny sukces

Liczba osób, które odwiedziły w tym roku Warszawskie Targi Książki jest zbliżona do frekwencji ubiegłorocznej. Ale… w porównaniu z rokiem ubiegłym odwiedziło nas dwa razy więcej zorganizowanych grup dzieci i młodzieży – to cieszy najbardziej –mówi Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.

Grupy przedszkolne, szkolne i gimnazjalne dzięki wprowadzonemu systemowi rejestracji rezerwowały udział w wybranych wydarzeniach przygotowanych m.in. przez Festiwal Literatury Dziecięcej, Instytut Badań Literackich PAN, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Czas Dzieci, EMPIK, muzea Warszawy i okolic, licznych wydawców i animatorów kultury, a także Wszechnicę PAN z cyklem wykładów popularyzujących naukę wśród młodzieży szkolnej. Tylko w czwartek i w piątek uczestniczyły w nich ponad 7 tysięcy osób z ponad 240 placówek dydaktycznych.

Dwa lata temu uznaliśmy, że jednym z kluczowych celów, które chcemy osiągnąć w najbliższych latach będzie zwiększanie zainteresowania Targami wśród najmłodszych czytelników, wyrabianie w nich nawyku corocznego uczestnictwa w wielkim festiwalowym wydarzeniu jakim są WTK, nauka miłości do książek. Dodatkowe targowe atrakcje skierowane do całych rodzin, m.in. „Warszawski Weekend Rodzinny” zorganizowany na płycie stadionu we współpracy z Biurem Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Warszawskim Programem Edukacji Kulturalnej, skupiająca setki miłośników wymienialnia książek serwisu Lubimyczytac.pl, a także Festiwal Gier „Lotto Radość Wygrywania”, sprawiły, że w sumie WTK odwiedziły tysiące młodych czytelników – dodaje Jacek Oryl.

Mocne akcenty

Czwartek i piątek na Warszawskich Targach Książki należały w dużej mierze do profesjonalistów i młodych czytelników. Sobota i niedziela – do wszystkich miłośników książki. Tradycyjnie już, piątek był dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej, a sobota – Dniem Reportażu – okazją do spotkań z finalistami: autorami i tłumaczami 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Po raz szósty wraz z WTK odbywał się Festiwal Komiksowa Warszawa – fani komiksu mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację. Uwagę kilkunastu tysięcy młodych czytelników – przedszkolaków i uczniów, przyciągnął m.in. program Festiwalu Literatury dla Dzieci, lekcje literatury i historii, animacje literackie, gry i konkursy.

Letnie atrakcje

Miłośników dobrej książki i spotkań z autorami jeszcze w tym roku zachęcamy do udziału w dwóch letnich plenerach czytelniczych: w dniach 24-26 czerwca na Jasnych Błoniach w Szczecinie i w dniach 29-31 lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni.