fbpx

Wirtualna wycieczka po Muzeach Watykańskich

Wirtualna wycieczka po Muzeach Watykańskich
Rzeźba przestawiająca rzymskiego Boga Rzecznego, Nila. Muzeum Pio-Clementino, część Muzeów Watykańskich. (Fot. BEW PHOTO)

Muzea Watykańskie zapraszają do wirtualnego zwiedzania swoich wystaw. Bogatą kolekcję dzieł sztuki z całego świata można obejrzeć bezpłatnie on-line. 

Kompleks muzeów mieszczących się nieopodal Bazyliki Św. Piotra w Watykanie mieści  najpiękniejsze zabytki z całego świata. Eksponaty wymagają sporo uwagi, dlatego na ich zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Dzięki opcji wirtualnego zwiedzania możemy zrobić to zdalnie, siedząc na kanapie w domu.

Wirtualna wycieczka po Muzeach Watykańskich
Wejście do Muzeów Watykańskich (fot. iStock)

Muzea Watykańskie powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Jego początki związane są z kolekcją dzieł zgromadzonych przez Sykstusa IV i Juliusza II. Zasoby powiększano podczas pontyfikatów kolejnych papieży, a w 1787 roku udostępniono je do zwiedzania w celu pogłębienia znajomości sztuki i kultury. Obecnie w skład Muzeów, które można obejrzeć on-line wchodzą:

  • Muzeum Pio-Clementino zawierające kolekcję rzeźb antycznych zgromadzonych przez Klemensa XIV i Piusa VI
  • Muzeum Chiaramonti powstałe w 1807 roku z inicjatywy Piusa VII gromadzące kolekcję rzeźb antycznych powstałych w okresie od I w. p.n.e. do III w.
  • Braccio Nuovo (Nowe Skrzydło), które powstało dzięki Piusowi VII

Na stronie Muzeów Watykańskich można obejrzeć także Kaplicę Sykstyńską, Kaplicę Niccolina oraz Stanze, czyli pomieszczenia ozdobione freskami m.in. przez Rafaela.

Wirtualne zwiedzanie dostępne jest pod adresem: m.museivaticani.va.