fbpx

World Press Photo 2021 – wśród laureatów Polacy

World Press Photo 2021 - wśród laureatów Polacy
Zdjęcie Karoliny Jonderko z nagrodzonego w konkursie World Press Photo 2021 cyklu "Reborn" (Fot. Karolina Jonderko /World Press Foto 2021)

W tegorocznej edycji konkursu World Press Photo wśród nagrodzonych 45 fotografów z całego świata znaleźli się również Polacy: dwie fotografki – Karolina Jonderko i Natalia Kepesz oraz Tomasz Markowski, fotograf z „Przeglądu Sportowego”.

World Press Photo to najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs fotograficzny na świecie. Zwycięskie zdjęcia nominowane są w takich kategoriach, jak m.in. wydarzenia, sport, życie codzienne, portret, sztuka i rozrywka.

Karolina Jonderko otrzymała 2 nagrodę w kategorii Projektów Długoterminowych za cykl zdjęć o kobietach, opiekujących się lalkami, które do złudzenia przypominają niemowlęta.

World Press Photo 2021 - wśród laureatów Polacy
Basia tworzy lalkę, która będzie do złudzenia przypominała niemowlę, Oleśnica, Polska – zdjęcie z nagrodzonego cyklu Reborn Karoliny Jonderko/World Press Photo 2021)


„To są lalki reborn, które wyglądają jak dzieci, pachną i ważą, jak dzieci. Są hiperrealistyczne. (…) Ta lalka dla mnie jest niesamowitą formą terapii dla kobiet po różnych przejściach: nieposiadania dzieci, stracie dziecka, problemem z zajściem w ciążę. Lalek się nie kupuje, a adoptuje. Dostaje się certyfikat narodzin”
– opowiadała fotografka w czasie rozmowy w Dzień Dobry TVN.

Natalia Kepesz została nagrodzona trzecią nagrodą w kategorii „Portret – fotoreportaż” za projekt „Niewybuch” opowiadający o obozach paramilitarnych dla dzieci.

World Press Photo 2021 - wśród laureatów Polacy
Robert odpoczywa w szałasie podczas weekendowego obozu paramilitarnego w Żuławce; Gdańsk/ Natasza Kepesz, World Press Photo 2021

Fotograf Przeglądu Sportowego Tomasz Markowski dostał trzecią nagrodę w kategorii „Sport – zdjęcie pojedyncze” za fotografię przedstawiającą wypadek na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne w Katowicach w sierpniu 2020 roku.

World Press Photo 2021 - wśród laureatów Polacy
Holenderski kolarz, Dylan Groenewegen (z lewej), w czasie wypadku tuż przed metą etapu wyścigu Tour de Pologne, w Katowicach, Polska. Fot. Tomasz Markowski/World Press Photo 2021)

Więcej nagrodzonych w konkursie zdjęć zobaczycie na stronie www.worldpressphoto.org

W zeszłym roku w konkursie World Press Photo 2020 pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku zdobył Tomek Kaczor za zdjęcie „Przebudzenie” ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji.

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze