1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wyskocz na Podlasie: Podlasie SlowFest trwa do 12 sierpnia!

Zobacz galerię 7 Zdjęć
Podlasie SlowFest, najspokojniejszy festiwal świata, trwa do 12 sierpnia. Przełom lipca i sierpnia to najlepszy moment żeby odwiedzić Podlasie.

Jeśli w tym roku nie byliście jeszcze na Podlasiu – nic straconego. Organizatorzy Podlasie SlowFest przygotowali propozycje, która pozwolą aktywnie wypocząć w jednym z najpiękniejszych miejsc Polski.

Dla miłośników filmu końcówka festiwalu to prawdziwa uczta. Zobaczą między innymi nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale „Touch me not” rumuńskiej reżyserski Adiny Pintilie (29 lipca), czy litewski „Szron” (1 sierpnia), minimalistyczny film drogi z udziałem Andrzeja Chyry. Festiwal jest też okazją do zobaczenia najciekawszych polskich filmów i spotkania z ich twórcami. Gośćmi Podlasie SlowFest będą Jagoda Szelc („Wieża. Jasny dzień”, projekcja i spotkanie z reżyserką 31 lipca), Łukasz Ronduda („Serce miłości”, projekcja i spotkanie z reżyserem 4 sierpnia), Małgorzata Szyłak („Dzikie róże”, projekcja i spotkanie z autorką zdjęć do filmu 9 sierpnia) oraz Katarzyna Trzaska („Wieś pływających krów”, projekcja i spotkanie z reżyserką 10 sierpnia).

Fanów kontemplacyjnych brzmień muzycznej alternatywy czekają koncerty w rytmie slow. Radical Polish Ansambl łączącą folklor z muzyką klasyczną i awangardę z tradycją w jedną brzmieniową wrażliwość (3 sierpnia). Quarter-tone piano jest próbą przywrócenia muzyce jej naturalnych rejestrów. Ile straciła muzyka Europejska porzucając podział ćwierćtonowy na rzecz półtonowego pokażą Piotr i Agnieszka Kopińscy dzięki specjalnie przestrojonym fortepianom od Yamaha Polska (26 lipca). W trakcie koncertu odbędzie się również prapremiera mikrotonowej kompozycji Krzysztofa Gawlasa „Splines”, a zaraz po koncercie będzie można porozmawiać z kompozytorem podczas spotkania. Woody Black 4 to z kolei jedyny na świecie zespół improwizujący na czterech klarnetach, w tym trzech basowych (11 sierpnia).

24 lipca rozpoczęły się rezydencje artystyczne, których udział biorą pisarze, poeci, tłumacze, krytycy. Spotkamy się z Miłką O. Malzahn, Natalią Malek i Jerzym Jarniewiczem.

W programie również propozycje aktywnego wypoczynku dla ciała i duszy. Rajdy rowerowe: do krainy bobrów (3 sierpnia) i nad akwen Komosa (10 sierpnia), kajakowe („Supraski system wodny z perspektywy kajaka”, 29 lipca), spacery z kijkami i bez („Szwędaczki supraskie slow” – 7 sierpnia, „Nordic walking od podstaw” – 9 i 11 sierpnia), a także ostatnie z podlaskimi szeptuchami („Szeptuchy i technologia” – 12 sierpnia).

W weekend zakończenia Festiwalu organizatorzy zapraszają na niecodzienne wydarzenie teatralne oraz wycieczkę do nieodległej Orli. Spektakl Partycypacyjny – Bieżenki (11 sierpnia) ma charakter otwartego działania scenicznego poświęconego wojennemu uchodźctwu, głównie prawosławnej ludności z zachodnich części Imperium Rosyjskiego w 1915 roku. SlowFest onTour to coroczne podróże festiwalu po Podlasiu. W tym roku organizatorzy odwiedzą Orlę. To wyjątkowe miejsce o długiej historii, jedno z najstarszych w regionie. We współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Podlasie SlowFest zaprezentuje tam część swojego programu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze