1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wystawa dzieł plastycznych inspirowanych dramatami Witkacego

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
2 grudnia 2015 r. o godzinie 19:00 officyna art&design oraz Instytut Witkacego zapraszają na wernisaż pierwszej w historii wystawy dzieł plastycznych inspirowanych dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza: Przez czwartą ścianę. Dramat Witkacego na płótnie. Wernisaż będzie miał miejsce w galerii officyna art&design w Warszawie w Al. Jerozolimskich 107.

Na potrzeby wystawy pierwszy raz w dziejach recepcji dzieł Witkacego młodzi artyści stworzyli prace wyłącznie z inspiracji scenograficznymi didaskaliami do jego sztuk. Wyobraźnię pobudzały: Kurka wodna, Bezimienne dzieło, Janulka, córka Fizdejki, Tumor Mózgowicz, Szewcy, Gyubal Wahazar, Mątwa i Mister Price, czyli Bzik tropikalny. Założeniem nie było ilustrowanie tekstu. Artyści mogli wybrać dowolną technikę i punkt widzenia. Malarstwo olejne i akrylowe, kolaż, fotografia, pastel, szkic ołówkiem i animacja komputerowa to techniki, za pomocą których uchwycili Witkacowską wyobraźnię.

Kuratelę zgodził się sprawować wybitny witkacolog Stefan Okołowicz. Marcin Steczkowski i Krzysztof Mika skomponowali oprawę muzyczną wernisażu, inspirując się dramatopisarstwem Witkacego. Aktor Filip Bobek
nagrał w studiu NOISEROOM lekturę didaskaliów, by odwiedzający wystawę mieli szansę obcować jednocześnie z dziełami plastycznymi i tekstem. W trakcie wernisażu nie zabraknie atrakcji! Wybitny malarz, ilustrator i projektant kostiumów teatralnych Rafał Zawistowski namaluje kolejne dzieło; odbędzie się też projekcja filmu Potwory Witkacego autorstwa Klaudiusza Wesołowskiego, w którym autor podjął próbę przełożenia Witkacowskiej Czystej Formy na język animacji komputerowej.

INSTYTUT WITKACEGO w Warszawie
został powołany do życia 30 lipca 2015 r. przez grono witkacologów z prof. Januszem Deglerem, prof. Lechem Sokołem, Stefanem Okołowiczem i Janem Gondowiczem na czele. Celem fundacji jest upowszechnianie twórczości S. I. Witkiewicza oraz dorobku naukowego światowej witkacologii, poszukiwanie zaginionych dzieł Witkacego, digitalizacja, opracowanie i udostępnianie zbiorów muzealnych i archiwaliów, dbanie o ich obecność w światowym obiegu kultury. Instytut działa na rzecz nadania właściwej rangi temu wszechstronnemu, przenikliwemu w diagnozie społecznej i historiozoficznej, wyjątkowo twórczemu artyście, pisarzowi i filozofowi.


założona w czerwcu 2015 r. przez Wojciecha Brewkę i Tomasza Skwarka, powstała z pasji do sztuki, do jej tworzenia, podziwiania i chęci dzielenia się nią z innymi. Najważniejsze cele galerii to: promocja sztuki najwyższej jakości, szeroki wachlarz wydarzeń artystycznych, przyjazna atmosfera oraz satysfakcja Klientów. Galeria zrzesza wokół siebie młodych, obiecujących artystów, a organizowane w niej wydarzenia obejmują indywidualne i zbiorowe wystawy malarstwa, fotografii, instalacji i wzornictwa użytkowego, a także warsztaty, wykłady i happeningi. Marzeniem jej twórców jest, by stała się jednym z ulubionych miejsc pasjonatów sztuki na kulturalnej mapie Warszawy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze