fbpx

Wystawa Lutczyna w Warszawie

Wystawa Lutczyna w Warszawie

Edward Lutczyn jest jednym z najwybitniejszych polskich rysowników dla dorosłych i dzieci. Zilustrował ponad 130 książek, zaprojektował logo zespołu Perfect, współpracował z legendarnymi „Szplkami”. Przekrojowy wybór jego prac można oglądać na wystawie w Galerii Marszałkowska w Warszawie.

 

Lutczyn zadebiutował w 1971 roku ilustracjami w „Szpilkach”, gdzie zaczął kształtować charakterystyczny styl, nazwany potem „lutczynowskim”, dzięki któremu jego prace są z łatwością rozpoznawalne. Łączy w nim lekką kreskę z karykaturą i dowcipem. Mimo że kojarzony głównie z rysunkiem satyrycznym, Edward Lutczyn zrealizował także wiele grafik, takich jak plakaty teatralne, filmowe i reklamowe, a także scenografię oraz kostiumy do teatrów dramatycznych. Przed laty naraził się na krytykę „poważnej” prasy, w której pisano, że „jest raczej niepoważny, miejscami nieprzyzwoity, a jeszcze wciąga w to nieletnich”. W końcu jednak doczekał się opinii fenomenu niemieszącego się w ramach polskiej ilustracji. Przekrojową wystawę jego prac można obejrzeć w Warszawie do końca sierpnia.

Galeria Marszałkowska, ul.Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny, godz. 11-19 (poniedziałek- piątek) i godz. 11-16 (sobota), wystawa potrwa do 31 sierpnia.