„Zama” w kinach od 31 sierpnia

Zama w kinach od 31 sierpnia
fot. materiały prasowe

Znajdująca się na szczytach zestawień najlepszych filmów 2017 roku „Zama” to błyskotliwa, olśniewająca wizualnie opowieść o pułapce męskości. Jej więźniem staje się kolonialny urzędnik, rezydujący gdzieś w południowoamerykańskich tropikach.

Choć osadzona w XVIII wieku, „Zama” jest filmem na wskroś współczesnym, a jej bohater przypomina daremnie wyglądającego awansu pracownika korporacji, który uzależnił całe swoje życie od mitycznej firmy; ślepego na to, że podczas, gdy on czeka na decyzję z centrali, wokół niego w najlepsze toczy się życie. Wśród producentów filmu gwiazdy latynoamerykańskiego kina, Lucrecii Martel znaleźli się m.in. Pedro Almodovar, Gael Garcia Bernal oraz Danny Glover. Warto również zaznaczyć, że ZAMA była jednym z 10 najważniejszych filmów roku w rankingach Sight & Sound czy Screena.

Odpowiedzialna za scenariusz i reżyserię „Zamy”, Lucrecia Martel to jedna z najważniejszych kobiecych postaci we współczesnym kinie. Wybitna południowo amerykańska reżyserka posiada w swoim dorobku filmy doceniane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Toronto, Nowy Jork, Sundance i Rotterdam. Retrospektywy jej twórczości zostały zaprezentowane na wielu festiwalach filmowych i w prestiżowych instytucjach, takich jak Harvard, Berkeley czy Tate Modern w Londynie. Lucrecia Martel była także członkiem jury na festiwalach w Berlinie, Cannes czy Wenecji.

Filmografia

ZAMA (2017)
KOBIETA BEZ GŁOWY (2008)
ŚWIĘTA DZIEWCZYNA (2004)
BAGNO (2001)


„Zama”

Reżyseria i scenariusz Lucrecia Martel
Obsada Daniel Giménez Cacho, Lola Dueña, Matheus Nachtergaele, Juan Minujín
Zdjęcia Rui Poças
Montaż M. Schverdfinger, K. Harley
Produkcja Rei Cine, Bananeira Filmes
Koprodukcja El Deseo, Patagonik, MPM Film, Canana, Lemming Film, KNM, O Som e a Fúria, Louverture Films, Schortcut Films, Telecine, Bertha Foundation, Perdomo Productions, Picnic Producciones, Punta Colorada de Cinema
Kraje produkcji Argentyna, Brazylia, Hiszpania, Francja, Meksyk, Portugalia, USA
Rok produkcji 2017
Czas trwania 115 min.
Język Hiszpański
Dystrybucja w Polsce Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Data polskiej premiery 31 sierpień 2018

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze