fbpx

Zamknięte muzea podczas lockdownu prezentują w sieci… swoje najbrzydsze eksponaty [zdjęcia]

Zamknięte muzea podczas lockdownu prezentują w sieci... swoje najbrzydsze eksponaty
fot. iStock

Challenge rozpoczął się prawie rok temu, jednak niektóre muzea dalej prześcigają się w publikacji najbardziej odrażających eksponatów dostępnych w ich zasobach. W ten sposób muzea na całym świecie starają się walczyć nie tylko z nudą i lockdownem, ale dalej wzbudzać zainteresowanie odbiorców i zaciekawiać ich swoimi zbiorami.

Inicjatywa wyszła od Yorkshire Museum znajdującego się w miejscowości York, w Wielkiej Brytanii. Pracownicy muzeum zaprezentowali wówczas na swoim twitterowskim koncie jeden z eksponatów przedstawiający… pukiel włosów kobiety z Rzymu z przełomu III i IV w. Pod hashtagiem #CreppiestObject zaczęły pojawiać się coraz nowsze wpisy prezentujące inne ciekawe i w przeważającej mierze odrażające dzieła.

Jednym z najbardziej przerażających eksponatów okazała się… syrenka znajdująca się w muzeum Natural Sciences NMS w Edynburgu. Pozostałe zbiory prezentowane były przez placówki z całego świata m.in. przez Muzeum Historii Naturalnej z Niemiec, York Art Gallery, Brampton Museum, czy The National Museum of Toys and Miniatures z Missouri. Przez niecały rok w wyzwaniu wzięło udział wiele muzeów, które prezentowały takie dziwadła, jak chociażby: wypchanego lisa z ludzką twarzą, połączenie małpy i ryby, odciętą nogę zamieniona w zwierzę czy… stado szczurów splątanych ogonami.

Wśród ciekawszych eksponatów znalazły się również takie, które wzbudziły w oglądających nie tylko odrazę, ale również zaciekawiły swoją oryginalnością. Ogromne emocje wzbudziła tu chociażby XVII wieczna maska chroniąca przed zarazą oraz… nietoperz zamknięty w butelce.

„Wspaniale, że możemy wraz z innymi muzeami dzielić się naszymi kolekcjami z ludźmi, kiedy nasze drzwi są zamknięte. Mamy tylko nadzieję, że nie przyprawiliśmy nikogo o koszmary!” – powiedziała Millicent Carroll z York Museums Trust, organizacji sprawującej pieczę nad Yorkshire Museum.

Jak już będzie to możliwe, z chęcią wybierzemy się, aby zobaczyć niektóre z nich na żywo!

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze