1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Zapraszamy na Festiwal Filmu & Sztuki Dwa Brzegi 2018!

Zobacz galerię 6 Zdjęć
Jak co roku na przełomie lipca i sierpnia Kazimierz Dolny zmienia się w miasteczko filmowe. Seanse filmowe, namioty kinowe, koncerty, wystawy i spotkania z artystami z Polski i ze świata. Już niebawem rusza 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018.

Jak co roku na przełomie lipca i sierpnia Kazimierz Dolny zmienia się w miasteczko filmowe. Namioty kinowe, Seanse filmowe, koncerty, wystawy i spotkania z artystami z Polski i ze świata. Już niebawem rusza 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018.

Festiwal dwóch wiślanych brzegów odbędzie się 28 lipca i potrwa do 5 sierpnia.

Co nas czeka podczas tegorocznej edycji?

W sekcji Świat pod namiotem będziemy mogli obejrzeć filmy, które dostały  nagrody w Berlinie, Cannes, Locarno, Sundance. Tegoroczną edycję Festiwalu otworzy premiera filmu nagrodzonego Złotą Palmą "Złodziejaszki " wybitnego Japońskiego twórcy Hirokazu Koreedy. W swoim najnowszym filmie japoński twórca powraca do wątków znanych nam z poprzednich dzieł („Jak ojciec i syn”, „Nasza młodsza siostra”), czyli do tematu rodziny – i zadaje pytanie: co we współczesnym świecie pełnym podziałów, kontrastów i chaosu buduje związki rodzinne? Będziemy mieli okazję zobaczyć również Nowy film Matteo Garrone "Dogman"  nagrodzonym Złotą Palmą dla najlepszego aktora Marcello Fonte.

Podczas 12. edycji festiwalu nie może zabraknąć filmu "Zimna Wojna" nagrodzonego w Cannes za reżyserię Pawła Pawlikowskiego.

Nie zabraknie również najnowszych filmów dokumentalnych pokazujących problemy współczesnego świata: " Eldorado", "Czyściciele internetu", "Pokolenie pieniądza", kontrowersyjny "Wielebny W. " Barbeta Schroedera czy Znakomity dokument o Ingmarze Bergmanie w reżyserii Margarethe von Trotta.

Bohaterem retrospektywy aktorskiej " I Bóg stworzył aktora" w tym roku będzie Arkadiusz Jakubik aktor, reżyser, scenarzysta i wokalista i w tych wcieleniach zaprezentuje się na festiwalu .

Retrospektywa filmowa polska to przypomnienie postaci znakomitego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych Tomasza Zygadło : pokaz filmu "Ćma" z Romanem Wilhelmim, "Sceny dziecięce z życia prowincji" oraz krótkie formy dokumentalne.

Z okazji 100 lat niepodległości Polski przypomnimy serial Andrzeja Wajdy " Z biegiem lat , z biegiem dni " na podstawie prozy Joanna Olczak - Ronikier oraz krótkometrażowe filmy pokazujące ważne wydarzenia z historii Polski , inspirowane obrazami mistrzów polskiego malarstwa z początku XX wieku : Gierymskiego , Kossaka, Malczewskiego, Grottgera.

"Inne spojrzenie na węgierskie kino" to pokazy specjalne filmów Karoly Makka - klasyka kina Węgierskiego i jego filmu "Inne spojrzenie" gdzie zagrały m.in. : Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska Cieślak - nagrodzona za te role Złotą Palmą w Cannes.Nie zabraknie również młodych twórców kina węgierskiego.

W cyklu Muzyka moja miłość jak zawsze filmy , którymi bohaterem jest muzyka lub muzyk wśród nich fascynujący portret Grace Jones, dokument o poszukiwaniach Joao Gilberto w reżyserii Georgesa Gachot, " Ethiopiques "M. Bochniaka opowiadający o sile muzyki w walce o niezależność.

Cykl Lekcja kina "Spowiedź twórcy filmowego" to spotkanie z wybitnymi twórcami , którzy podczas szczerej rozmowy  z publicznością opowiadają o swoich filmowych pasjach i grzechach jakie popełnili na swojej drodze artystycznej.

4 sierpnia jurorzy Gabriela Muskała i Piotr Domalewski ogłoszą zwycięzców  Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych złożonych z filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych nadesłanych z całego świata.

Podczas całego festiwalu będą miały miejsce pokazy wielkiej klasyki kina światowego m.in film Casablanka na Zamku w Janowcu, wernisaże w Miećmierzu, a na Małym Rynku w Kazimierzu codziennie wieczorem pokazy najlepszych filmów minionego sezonu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze