fbpx

Żegnamy Romualda Lipkę

Nieśmiertelne przeboje Romualda Lipko
Romuald Lipko (fot. BEW PHOTO)

Dziś z samego rana dotarły do nas smutne wieści ze świata muzyki. W wieku 69 lat zmarł Romuald Lipko – kompozytor, multiinstrumentalista, a także założyciel i wieloletni członek Budki Suflera. Muzyk zmagał się z chorobą nowotworową. Był autorem wielu polskich przebojów.

„Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera” – poinformowali bliscy muzyka w mediach społecznościowych.

View this post on Instagram

Romuald Lipko nie żyje Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w, współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera.

A post shared by Budka Suflera (@budka_suflera_official) on

Romuald Lipko urodził się w 1950 roku w Lublinie. Znany był przede wszystkim ze swojej współpracy z Budką Suflera, z którą związany był od samego początku istnienia zespołu, czyli od 1974 roku. Komponował piosenki, a także grał na basie i klawiszach. W 2005 roku ukazał się album „Przeboje Romualda Lipko”, na którym znalazły się najważniejsze utwory skomponowane przez muzyka dla innych artystów.

Był autorem lub współautorem wszystkich największych hitów Budki Suflera, m.in:

„Jest taki samotny dom”

„Za ostatni grosz”

„Jolka, Jolka pamiętasz”

„Ratujmy co się da”

„Takie tango”

„Bal wszystkich świętych”

Romuald Lipko komponował też dla innych wokalistów. Jest autorem muzyki do takich przebojów jak „Jeszcze kochasz mnie” Ireny Santor, „Tak nam słodko, tak nam gorzko” Maryli Rodowicz oraz „Postaw na mnie, a zatrzymam deszcz” Eleni. Lista utworów napisanych przez Lipkę jest naprawdę imponująca. Współpracował także z:

Izabelą Trojanowską

Zdzisławą Sośnicką

Urszulą

Skomponował również wielki przebój bohaterki marcowej okładki „Zwierciadła”, Anny Jantar – „Nic nie może wiecznie trwać”. „To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką” – wspominał Romuald Lipko w rozmowie z Polskim Radiem w lipcu 2018 roku.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze