1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Zofia Chomętowska w rodzinnych albumach

Zofia Chomętowska. Albumy fotografki, mat.pras.
Zofia Chomętowska. Albumy fotografki, mat.pras.
Zobacz galerię 10 Zdjęć
„Zofia Chomętowska. Albumy fotografki” prezentuje cztery odsłony życia i twórczości dokumentalistki.

„Zofia Chomętowska. Albumy fotografki” prezentuje kolejne odsłony życia i twórczości dokumentalistki. Koncepcja wydawnictwa nawiązuje do rodzinnych albumów, w których pojedyncze odbitki stanowią autonomiczne narracje, a jednocześnie układają się w cykle i sekwencje.

Publikacja składa się z czterech osobnych części, które zaznaczają zwroty w życiu Chomętowskiej:

  • Entuzjastka 1912–1935, opowiada o dorastaniu i dojrzewaniu na Polesiu, warszawskiej karierze zawodowej fotografki zwieńczonej wystawą „Warszawa wczoraj, dziś, jutro”
  • Profesjonalistka 1936–1944 przypada na okres wojny
  • Dokumentalistka 1945 ilustruje powojenną podróż po Europie wmzwiązku z ekspozycją „Warszawa oskarża!“
  • Emigrantka 1946–1981 to zapis życia w Argentynie.
Wydanie obejmuje łącznie 597 zdjęć, które układają się filmową narrację życia Chomątowskiej,  w jej przypadku życie i fotografia są nierozłączne.  Fotografka poruszała się w różnych konwencjach i środowiskach: w salonach warszawskiego pałacu Królikarnia, gdzie wpadała towarzysko skoligacona z właścicielami; na stanowisku redaktor artystycznej czasopisma „Kobiety w Pracy”; w ciemniach Muzeum Narodowego; podczas przygotowań do zagranicznej wystawy. Rejestrowała światy, które rzadko się przenikały. Połączyła je odważna i twórcza postać dokumentalistki na gorąco rejestrującej rzeczywistość, w której uczestniczyła.  Jej zawodową puentą  stała się wystawa „Pół wieku Warszawy w fotografii Zofii Chomętowskiej” z 1979 roku, na której współczesne kadry miasta zostały zestawione z tymi samymi ujęciami powojennych ruin oraz obrazami miejsc sprzed wojny, ułożone w tryptyki. Mimo że fotografka wkrótce po wojnie na stałe wyjechała z Polski, Warszawa pozostała JEJ miastem.

Szczegółowe podpisy do zdjęć zostały opracowane przez Annę Kotańską i Annę Topolską z Muzeum Warszawy oraz Karolinę Puchałę-Rojek z Fundacji Archeologia. W publikacji znalazły się także eseje analityczne czworga badaczy: Eweliny  Lasoty, Karoliny Ziębińskiej-Lewandowskiej, Tomasza Ferenca i Joanny Łuby.

„Zofia Chomętowska. Albumy fotografki”, Muzeum Warszawy, Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa 2016

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze