1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Znaleźć dobrą pracę – dlaczego networking jest tak skuteczny?

Znaleźć dobrą pracę – dlaczego networking jest tak skuteczny?

123rf.com
Przy zmianie pracy łatwiej jest pytać o wiele szczegółów osoby, które już znamy. Poza tym często przez te osoby headhunterzy poszukują osób na różne stanowiska. Czym jest i jak działa w polskich warunkach networking – wyjaśnia Justyna Bednarczyk-Wilgos, psycholog i doradca zawodowy Biura Karier SWPS.

Networking to sieć kontaktów osobistych, którą budujemy za pomocą codziennych relacji z różnymi osobami w obszarze biznesu czy edukacji. To, co działa przy stosowaniu tej metody to długofalowość (im dłużej kogoś znamy, tym podstawy do kontaktów są solidniejsze) i systematyczność (ważne aby dbać o relacje, a nie tylko je nawiązywać) oraz zaufanie do osoby, którą mamy w swojej sieci.

Załatwianie pracy znajomym

Networking to nie proszenie o posadę czy bezpośrednie zabieganie o to, by prowadzić z kimś interes. To pielęgnowanie relacji, która ma przełożyć się na uzyskanie wzajemnych korzyści, takich jak np. dostęp do informacji, specjalistów z interesującej dla nas branży, udzielaniu opinii. To proces wymiany zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości.

W niektórych firmach działają systemy rekomendacji osób do pracy z naszego otoczenia prywatnego. Oznacza to, że pracownicy mogą polecić kogoś, kogo znają, wiedzą jak pracuje i w czym jest dobry. Korzyści są obopólne. Pracodawca spotyka się z kandydatem, który już nie jest anonimowy, jak ten z rynku zewnętrznego, a pracownik otrzymuje wynagrodzenie, jeśli polecana osoba się sprawdzi w procesie rekrutacji i zostanie zatrudniona.

Warto pamiętać, że rekomendując kogoś do pracy, poręczamy za jego kwalifikacje i jakość wykonywanych działań zastanówmy się więc, czy osoba polecana jest tego warta. Rekomendujmy znajomych, ale tylko takich, których samych zatrudnilibyśmy w firmie. Ktoś kto prywatnie jest bardzo fajny, przebojowy i skuteczny, w sytuacjach zawodowych może zachowywać się zupełnie inaczej. Warto również zaznaczyć naszemu polecanemu, że rekomendacja jego kandydatury do firmie nie jest gwarantem dostania posady. Jasna komunikacja i reguły gry są kluczem do budowania mocnych relacji.

Networking – dlaczego to działa?

Dostępne badania pokazują przewagę networkingu nad innymi metodami poszukiwania zatrudnienia. Wynika z nich, że 65% – 85% posad udało się zapełnić, dzięki pomocy płynącej z sieci kontaktów. Pracodawcy poszukują dzisiaj sposobów dotarcia do osób sprawdzonych i pewnych, specjalistów o wąskich kompetencjach i osób, które rzeczywiście z zaangażowaniem i pasją wykonują swoją pracę. W dzisiejszych czasach znaleźć „dobrego pracownika” to nie lada sztuka, a networking niewątpliwie wspiera proces znajdywania „właściwych kandydatów”.

źródło: 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze