1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Hiszpania: Reus

Hiszpania: Reus

Reus to urocze, stutysięczne miasteczko pełne ładnych placyków, dobrych restauracji i ślicznych pieszych ulic handlowych, które jest położone 14 km na północny zachód od Tarragony i 100 km na południowy zachód od Barcelony.

Reus jest rodzinnym miastem architekta Antoniego Gaudíego, który przyszedł tu na świat w 1852 r. Jego wczesne lata w Reus w niczym nie zapowiadały dalszej kariery. Gaudí urodził się w skromnej rodzinie spawaczy i kotlarzy i w wieku 16 lat wyjechał do Barcelony. Dlatego też w samym mieście nie ma budynków jego projektu, lecz można tu znaleźć znakomity ośrodek poświęcony najsłynniejszemu synowi Reus, którego nikt zainteresowany jego życiem i twórczością nie może pominąć.

Miasto

Gaudí Centre na centralnie położonym Plaça del Mercadal () to sześciokątny budynek dawnego banku, pozwalający wiele zrozumieć z inspiracji Gaudíego. Nie jest to właściwie muzeum, choć można obejrzeć wystawę zawierającą dawny dzienniczek ucznia, jego jedyny ocalały, ręcznie zapisany notes oraz odtworzony warsztat-gabinet w Sagrada Família. Zamiast tego ośrodek inteligentnie zgłębia techniki architektoniczne, których Gaudí był pionierem, z konkretnymi demonstracjami i pomocami audiowizualnymi, np. pokazującymi, jak tworzył falujące dachy i spiralne wieże. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego żadna framuga projektu Gaudíego nie jest prosta, albo co drzewa, paprocie i ślimaki mają wspólnego z architekturą, to ośrodek ten jest niewątpliwie najlepszym miejscem na szukanie odpowiedzi.

Gaudí Centre stanowi część Ruta del Modernisme, czyli trasy prowadzącej po wielu budynkach secesyjnych wzniesionych na przełomie XIX i XX w. W tym okresie Reus był drugim po Barcelonie miastem Katalonii, z klasą kupiecką wzbogaconą na handlu winem i oliwą z oliwek, a później również tkaninami i ceramiką. Choć sam Gaudí nigdy tu nic nie wybudował, jemu współczesny Lluís Domčnech i Montaner – owszem. Casa Navŕs (1901) jego projektu, przy Plaça Mercadal naprzeciw Centre, uważana jest za najładniejszy dom w mieście – nadal stanowi własność prywatną, ale zazwyczaj 2–3 razy w tygodniu (w tym co sobotę) otwiera dla zwiedzających swe właściwie nietknięte wnętrza z epoki. Secesyjne sanatorium Institute Pere Mata (1898), wzniesione przez tego samego architekta na skraju miasta, również często można zwiedzać – był to jeden z większych projektów Domčnech i Montanera, zapowiadający równie frapujący Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau w Barcelonie. Można również na kilka minut oddalić się od centrum miasta, by obejrzeć miejsce narodzin Gaudíego: dom nie jest oryginalny, ale znajduje się tu tablica pamiątkowa, a w głębi ulicy, przed szkołą, umieszczono dość wzruszającą rzeźbę przedstawiającą małego Gaudíego grającego w kulki.

Inne obiekty warte zobaczenia znajdują się na terenie jasno ograniczonym przez bulwary. Główny kościół poświęcony jest patronowi miasta, Sant Pere, i znajduje się kilka minut piechotą od Gaudí Centre. Tutaj właśnie mały Antoni został ochrzczony (przy kaplicy z chrzcielnicą wmurowano tablicę pamiątkową, po lewej od głównego wejścia); kościół szczyci się również sercem drugiego syna Reus, secesyjnego artysty Marii Fortuny i Marsala (na tablicy napisano „oddał duszę niebu, sławę światu, a serce ojczyźnie”). Za kościołem znajduje się otoczony podcieniami plac z kawiarniami, Plaça de les Peixateries Velles, niegdysiejszy targ rybny, podczas gdy Plaça del Mercadal był miejscem ogólnego targu – numery wyryte na chodniku wskazywały umiejscowienie straganów. Obecnie codzienny targ ma miejsce na Mercat Central przy c/Sant Joan, nieopodal dworca.

Informacje praktyczne

Ci, który przylatują samolotami Ryanair na lotnisko w Reus – 3 km za miastem – mogą wsiąść w autobus do Barcelony albo na wybrzeże, albo w lokalny autobus nr 50, jadący do centrum miasta z przystankiem koło dworca kolejowego. Pociągi do Reus (przez Tarragonę) odjeżdżają z Passeig de Grŕcia i Barcelona Sants, a podróż trwa 80 min. Spacer z dworca do centrum miasta zajmuje 15 min, a przed stacją jest postój taksówek.

W mieście restauracji jest mnóstwo; wszystkie opisane poniżej znajdują się w samym centrum. Cerveseria Ferreteria, (…) to popularne miejsce na tapas i dania z grilla – ma interesujące wnętrze w przerobionej XIXwiecznej kuźni i duży ogródek na placu przed wejściem. Inny dobry adres na tapas i piwo znajduje się tuż za rogiem: La Cerveseria, warząca własne piwo. Do tradycyjnych knajpek z katalońskimi daniami dnia i niedrogimi menůs del dia (20–25 €) należy Florida,(…) przy Plaça del Mercadal i La Glorieta del Castell (…)

Bardziej wykwintną, współczesną kuchnię – główne dania za 20–30 €, zestawy za 30 i 50 € – oferuje Restaurant Joan Urgellčs,(…) i znany GaudiR de Diego, na najwyższym piętrze Gaudí Centre(…) uważany za najlepszą restaurację w mieście, szczególnie jeśli chodzi o dania z ryb i ryżu.

Informacja przygotowana wg przewodnika "Podróże z Pasją. Barcelona".

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze