1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Studia online - wykłady z każdej dziedziny

fot.123rf
fot.123rf
Co roku we wrześniu marzysz o powrocie do szkoły, ale bez klasówek i listy obecności? Zajrzyj do Internetu. Znajdziesz tam kursy i wykłady on-line praktycznie z każdej dziedziny.

Nie liczy się to, ile masz lat, skąd pochodzisz, jakie jest twoje wykształcenie czy w co wierzysz. Stan posiadania i środki finansowe też nie mają nic do rzeczy – wiele platform edukacyjnych udostępnia swe zasoby nieodpłatnie. Choć niewykluczone, że za jakiś czas, gdy studiowanie przez Internet zastąpi chodzenie na wykłady w konkretnej uczelni, będzie z tego potężny edukacyjny biznes. Na razie wystarczy komputer i…

Uczysz się, gdzie chcesz i kiedy chcesz. Możesz powtarzać materiał do woli albo przerwać wykład, zrobić sobie kawę i wrócić do niego w dowolnej chwili. Twoja „klasa” nigdy nie będzie przepełniona, choć w kursie może uczestniczyć nawet 100 tys. osób. Możesz „wyłączyć” nauczyciela, jeśli cię nudzi. Możesz się uczyć w dowolnym języku. Możesz dokształcać się w dowolnej dziedzinie albo w kilku naraz.

TED – idee warte rozpowszechniania

Dowiedziałam się o nim dwa czy trzy lata temu od męża. Ciągle oglądał wykłady w Internecie. A to mnicha buddyjskiego, a to doktora biologii molekularnej, mówiącego o tym, jak osiągnąć szczęście, innym razem astronoma wyjaśniającego teorię Wielkiego Wybuchu. Byli również lekarze opowiadający niesamowite historie ze swojej praktyki, ale też znani wszystkim Bill Clinton, Philip Zimbardo, Bill Gates czy Sting. Bo z platformy TED można dowiedzieć się nie tylko, jak się zmotywować, zostać liderem czy milionerem, ale też poznać tajniki ludzkiego orgazmu lub podpatrzyć fascynujące życie chrząszczy i chrabąszczy.

Co oznacza skrót TED? Technology, Entertainment and Design, czyli: technologia, rozrywka i design. W praktyce to multimedialna konferencja naukowa przygotowywana przez organizację non profit (amerykańska Fundacja Sapling), której celem jest propagowanie idei wartych rozpowszechnienia. Każdy zaproszony wykładowca ma maksymalnie 18 minut na swój wykład. Wcześniej główną tematyką były technologie, dziś także nauka i kultura. Od 2006 roku wykłady udostępniane są on-line, bezpłatnie, tłumaczone na wiele języków świata, w tym także polski. W aktualnej, najbardziej popularnej dwudziestce wykładów z ostatnich ośmiu lat znajdują się m.in.: „Jak szkoły zabijają kreatywność”, „10 rzeczy, których nie wiesz o orgazmie”, „Puzzle motywacji”, „Dlaczego robimy, co robimy”, „Siła introwersji” czy „Magia mózgu”. Najnowsze hity to m.in.: „Czy żyć tak, żeby mieć dobry życiorys… czy raczej mowę pogrzebową?”, „Jak pokonałem lęk sceniczny” czy „Mam 99 problemów – porażenie mózgowe to tylko jeden z nich”.

Ludzie na całym świecie pokochali TED, bo właściwie nie ma dziedziny czy tematu, którego by tam nie poruszono. Zwyczajni ludzie zmagający się ze swoimi ograniczeniami, znane postaci nauki przyznające się do chorób psychicznych, a także ci, którzy na zawsze zmienili postrzeganie świata czy technologie, dzięki którym dziś ów świat stał się jeszcze bardziej globalną wioską. Sukces TED spowodował powstanie niezależnych i organizowanych lokalnie platform TEDx, opierających się na podobnych regułach co TED, ale poświęconych albo miastom, albo ideom o bardziej regionalnym zasięgu, dziś zatem możemy znaleźć m.in. wykłady na , , .

Wykłady TED możesz oglądać w Internecie poprzez stronę www.ted.com, na kanale YouTube albo ściągając aplikację na smartfona. Osobiście polecam szczególnie dwa wykłady: Matthieu Ricarda „O nawykach szczęścia” oraz Davida Steindl-Rasta „Chcesz być szczęśliwy? Bądź wdzięczny”.

Harvard dla wszystkich

Wolisz wykłady, za którymi stoi uczelnia o światowej renomie? Ucieszy cię pewnie informacja, że Uniwersytet Harvarda w porozumieniu i współpracy z Massachussets Institute of Technology (MIT) udostępniły w Internecie darmowe wykłady. Nie tylko studentom, ale wszystkim ludziom na całym świecie. Wystarczy zarejestrować się na stronie . Obie uczelnie zainwestowały w projekt po 30 mln dolarów, obie też prowadziły już wcześniej działalność edukacyjną, udostępniając on-line część swoich wykładów.

Jak działa platforma edX? Zajęcia są darmowe. Uczelnie nie stawiają żadnych wymagań, potrzebna jest jedynie chęć do nauki i dobrej zabawy. Tematyka wykładów i kursów obejmuje m.in. biologię, chemię, biznes, ekonomię, finanse, elektronikę, inżynierię, ale także literaturę, medycynę, filozofię, prawo, historię czy muzykę. Dokształcić się można także w dziedzinie żywności i żywienia, meteorologii czy programowania komputerowego. Wystarczy się zarejestrować, wybrać interesującą dziedzinę i… możesz powiedzieć, że studiujesz na Harvardzie! Dla najbardziej aktywnych i zaangażowanych studentów przewidziane są specjalne certyfikaty.

A że Polacy nie gęsi i swoje uniwersytety również mają, platformę zdalnego nauczania stworzył też Uniwersytet Jagielloński. W ramach projektu „Uniwersytet Jagielloński bez granic” dostępne są m.in. wykłady socjologa prof. Piotra Sztompki i matematyka prof. Romana Dudy. Oferta jest jeszcze dość skromna, kursów otwartych mało, ale władze uczelni mają ambitne plany. Jak zapowiedział pełnomocnik rektora UJ ds. e-nauczania dr Jacek Urbaniec, wkrótce na platformę trafią kolejne wykłady, a uniwersytety skupione w Grupie Coimbra (m.in. uniwersytety w Oksfordzie, Cambridge, Salamance, Bolonii, Heidelbergu, Krakowie) myślą o wymianie e-kursów dla studentów, jednak realizacja tej części projektu zajmie trochę więcej czasu. Jeśli chcesz sprawdzić, jak to działa, wejdź na: .

Uniwersytet Warszawski nie prowadzi wykładów on-line, ale w ramach Uniwersytetu Otwartego UW umieszcza na swojej stronie zapisy wideo niektórych otwartych wykładów, np. „Posągi i podróżnicy, czyli nowa historia Wyspy Wielkanocnej”, „Leonardo da Vinci w korporacji, czyli jak dziś stać się człowiekiem renesansu?” czy „Jak przechytrzyć Kupidyna, czyli recepta na udany związek”. Możesz je zobaczyć na .

Tu możesz studiować on-line i zdobyć dyplom (ale już odpłatnie)

więcej adresów studiów on-line znajdziesz na https://www.studiaonline.info

Na komórkę

Jeśli chcesz mieć dostęp do wiedzy o najnowszych technologiach edukacyjnych, ściągnij z iTunes (iOS) lub Google Play (Android) darmową aplikację z wiadomościami o nowoczesnej edukacji .

W pogrupowanych folderach znajdziesz informacje m.in. o badaniach i debatach, edytorialach, narzędziach i projektach, systemach edukacji, edukacji medialnej i wiele, wiele innych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze