1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Co wiesz o morświnie?

Co wiesz o morświnie?

WWF Polska
WWF Polska
Co drugi Polak nie słyszał o morświnie - informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, która 3 marca rozpoczęła kampanię Godzina dla Ziemi WWF, poświęconą w tym roku ochronie tego jedynego walenia, krewniaka delfina, stale występującego w Bałtyku. Morświn rozpoczął podróż po Polsce, podczas której odwiedzi ponad dwadzieścia miast i przypomni o tym, że żyje również w Bałtyku, i opowie, co mu zagraża. Wspólnie z wolontariuszami Błękitnego Patrolu WWF będzie zachęcał do podpisania apelu na rzecz jego ochrony na stronie www.godzinadlaziemi.pl. Ambasadorem akcji jest znany polski aktor Marcin Dorociński.

Bałtycka populacja morświna została uznana za krytycznie zagrożoną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Według wstępnych wyników projektu SAMBAH, ogłoszonych w grudniu 2014 roku, w Bałtyku żyje nie więcej niż 450 osobników. Wiele europejskich państw, w tym Polska, w ramach konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (CMS) podpisało specjalnie porozumienie (ASCOBANS) na rzecz ochrony tego gatunku. Ale Polska wciąż nie zatwierdziła Programu Ochrony Morświna, którego projekt został złożony m.in. z inicjatywy WWF Polska już w 2013 roku do Ministerstwa Środowiska. Z sondażu przeprowadzonego pro bono w lutym br. przez instytut badawczy Millward Brown wynika, że 83 procent respondentów, którzy słyszeli o morświnie, popiera aktywne działania na rzecz ochrony tego gatunku. WWF Polska zachęca wszystkich Polaków do o jak najszybsze przyjęcie i wdrożenie tego programu.

„W tym roku Godzina dla Ziemi WWF, która do tej pory była akcją zachęcającą do wykonania symbolicznego gestu przypominającego o tym, że powinniśmy dbać o naszą Planetę na co dzień, zmienia swój charakter. Teraz działacze WWF na całym świecie, poza ogólną edukacją środowiskową, w ramach kampanii zaangażują ludzi w rozwiązywanie konkretnych, pilnie wymagających naszego wsparcia, problemów środowiskowych. W Polsce celem tej kampanii jest wzrost świadomości społecznej na temat bałtyckiego morświna oraz przyjęcie przez odpowiedzialne ministerstwa planu ochrony tego niezwykłego gatunku”, mówi Paweł Średziński z WWF Polska.

Objazd morświna obejmuje 21 polskich miast i zakończy się 28 marca, w Gdyni, kiedy o 20.30 w symbolicznym geście zgasną światła na całym świecie. W wielu polskich miastach światła zgasną wtedy „dla morświna”.

Gdzie  można spotkać morświna?

  • Katowice (5.03), Opole (6.03), Wrocław (7.03), Kielce (9.03), Lublin (10.03), Łódź (11.03), Warszawa (12.03), Zielona Góra (13.03), Poznań (14.03), Gorzów Wielkopolski (15.03),  Bydgoszcz (16.03), Toruń (17.03), Białystok (19.03), Olsztyn (20.03), Sopot (22.03), Elbląg (23.03), Szczecin  (25.03), Słupsk (26.03),  Gdynia (28.03)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze