1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Osteopatia ginekologiczna na kobiece dolegliwości

fot.123rf
fot.123rf
Jak wiele z nas - kobiet cierpi z powodu dolegliwości natury ginekologicznej i nie jest w stanie znaleźć odpowiedniej pomocy? Bardzo często borykamy się z bólem podczas współżycia, vulvodynią, coccygodynią - bólami kości ogonowej i jej okolicy, dolegliwościami ze strony blizn pooperacyjnych… Takie dolegliwości wpływają niejednokrotnie na nasz nastrój a także na relacje w związku. Bo jak mamy cieszyć się z chwil bliskości z ukochaną osobą skoro czujemy tylko i wyłącznie ból? Niestety, bardzo często próby znalezienia pomocy kończą się stwierdzeniem „tak ma być”, lub „nie potrafię pani pomóc”. Można jednak przynieść ulgę za pomocą pracy manualnej technikami osteopatycznymi.

Czym jest osteopatia?

Osteopatia jest gałęzią medycyny bazującej na anatomii i fizjologii człowieka. Jej twórcą był A.T. Still, który pierwszą szkołę otworzył w 1892 roku. Osteopata, dzięki zdobytej wiedzy w trakcie pięcioletnich studiów, jest w stanie zdiagnozować pacjenta a następnie leczyć go dopasowanymi technikami manualnymi, prowadzącymi do normalizacji tkankowej a tym samym uwolnienia od bólu. Jedną z gałęzi owej nauki jest osteopatia ginekologiczna skupiająca się na problemach kobiet.

Z jakimi problemami mogą zgłaszać się pacjentki do osteopaty?

Spektrum jest szerokie. Począwszy od kobiet przed ciążą - są to często problemy z bolesnymi miesiączkami, bolesnym współżyciem, vulvodynią i vestibulodynią, coccygodynią (spowodowaną upadkiem na pośladki).

Kolejnym problemem w dzisiejszym zabieganym świecie jest problem z zajściem w ciążę. Co może zaoferować osteopata w tak trudnej sytuacji? Jeżeli pod względem hormonalnym i fizjologicznym partnerzy nie mają problemów i nie stwierdza się przeszkód do zapłodnienia to przyczyną może być zbyt duże napięcie dna miednicy wynikające z psychosomatyki. Praca manualna w połączeniu z pracą psychologa niejednokrotnie przynosi bardzo dobre efekty.

Kobiety w ciąży również mogą otrzymać pomoc wbrew ogólnemu przekonaniu, że najlepiej ich nie dotykać. Wręcz przeciwnie, należy z ciężarnymi pracować i można to robić w bezpieczny dla nich sposób! Najczęstszym problemem jest rwa kulszowa i dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowym a zalecenie w takiej sytuacji to leżenie w łóżku, bo „może przejdzie”. Absolutnie nie jest to rozwiązanie, gdyż najczęściej kobieta taka pozostaje z problemem do końca ciąży. No i jak ma po tak długim okresie bólu urodzić naturalnie swoje maleństwo?! Okres przyjścia na świat maluszka to jedna z najcudowniejszych chwil w życiu kobiety, dlatego warto szukać pomocy w walce z bólem podczas ciąży. Kolejnym problemem kobiet ciężarnych są drętwiejące dłonie i opuchnięte stopy. W takiej sytuacji osteopata technikami manualnymi jest w stanie poprawić funkcjonowanie pacjentki.

Jakie z kolei problemy trapią nas po porodzie? Najczęstszy to nietrzymanie moczu. Niewątpliwie komfort naszego życia ulega drastycznemu obniżeniu kiedy przy każdym wysiłku czy kichnięciu pojawia się nietrzymanie moczu. Słabe dno miednicy i osłabiona praca zwieraczy dają niechciany efekt. Reedukacja mięśni krocza i terapia manualna poprawiają funkcjonowanie pacjentek a co za tym idzie komfort życia.

Osteopatia ginekologiczna daje szansę kobietom na poprawę komfortu życia na wielu płaszczyznach. Osteopata powinien być spoiwem w relacji lekarz-pacjent. Współpraca obu zawodów daje ogromne korzyści w procesie leczenia dolegliwości bólowych kobiet.

Tekst: Ewelina Tyszko-Bury Absolwentka Sutherland College of Osteopathic Medicine. Drogę z rehabilitacją i osteopatią zaczęła w 2004 roku od studiów na warszawskim AWF-ie na wydziale fizjoterapii. Współpracuje ze Szpitalem im. Świętej Rodziny przy ulicy Madalińskiego w Warszawie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze