1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Pierwsza kobieta w Polsce

1123rf.com
Musi być miła i uprzejma, otwarta na potrzeby ludzi, działać charytatywnie, wspierać męża… mimo tego, że często uważana jest za bohaterkę drugiego planu musi działać rozważnie.

Od jesieni w Polsce zmieni się nie tylko prezydent, ale także Pierwsza Dama, będzie nią Agata Duda. O roli Pierwszej Damy w programie Świat się kręci rozmawiała Danuta Waniek, Szefowa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i Elżbieta Jakubiak, Szefowa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obie Panie w studio gościł Maciej Kurzajewski.

Współcześnie coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na działalność Prezydenta, ale również jego żony. To ona towarzyszy mu we wszystkich podróżach zagranicznych, ale także każdego dnia, a jeśli wierzyć powiedzeniu, że mężczyzna jest głową rodziny, a kobieta jej szyją to ma ogromny wpływ na losy kraju. Jak tę rolę widzą Szefowe Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego?

Dla Danuty Wałek, Szefowej Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego funkcja Pierwszej Damy to nie jest rola narzucona, a sposób sprawowania to kwestia indywidualna: (…) jeżeli chodzi o Agatę Dudę to myślę, że ma wszelkie warunki ku temu żeby rzeczywiście pełnić tę rolę w sposób atrakcyjny, być może ciekawy. Widać w niej osobowość, urodę, wykształcenie, więc zależy dużo od tego co będzie się starała „wlać” w pojęcie Pierwszej Damy, czym będzie się chciała zająć. To jest decyzja samej prezydentowej. Tutaj nie można jej nic narzucać. (…) To od niej zależy jak rozumie tę rolę i jak ją poprowadzi. (…).

Podobnego zdania jest Szefowa Kancelarii Lecha Kaczyńskiego: Trudno dzisiaj cokolwiek doradzać, ponieważ musi to być decyzja osobista. Na pewno Pierwsza Dama ma tyle obowiązków, że my dzisiaj nie potrafimy sobie tego wyobrazić (…). Dla mnie, Maria Kaczyńska, z którą miałam przyjemność współpracować, była wzorem Pierwszej Damy. Dlatego jeżeli mogłabym dzisiaj radzić nowej Pierwszej Damie to myślę, że może spojrzeć na wizerunku poprzednich Dam – każda z nich była wspaniała (…). 

Czy Agata Duda ma szansę zawładnąć sercami Polaków?

Moim zdaniem Agata Duda już odegrała ogromną rolę na etapie kampanii. My Polacy, czekaliśmy na kogoś takiego – wykształconego, nowoczesnego wizerunkowo. Nie odczuwa dystansu do mediów, umie z nich korzystać. Dzisiejsza Polska oczekuje takiej Pierwszej Damy, czyli aktywnej, a jednocześnie takiej, która ma odpowiedni dystans do samej siebie i można powiedzieć po pierwszych wystąpieniach wpisuje się w oczekiwania Polaków. – mówiła Elżbieta Jakubiak.

Swoją opinią podzieliła się również Danuta Waniek: Myślę, że w trakcie kampanii zaznaczała swoją obecność zawsze tam gdzie była potrzebna, nie narzucała się. Robiła bardzo dobre i sympatyczne wrażenie. Wydaje mi się, że fani Andrzeja Dudy od razu ją polubili – widzieli kobietę, która potrafi szybko nawiązać kontakt, uwieść tych, którzy na nią patrzą i jej słuchają. To już jest duży walor żeby wystartować w ten sposób.

Zagranicą za największe ikony i przykład stawia się Michelle Obamę – z jednej strony reprezentującą ogromną klasę, ale także z dystansem do samej siebie i otwartością – i Carlę Bruni, która przeszła metamorfozę od modelki do wspaniałej żony Nicholasa Sarkozy’ego. Każda z nich wybrała inną metodą do pełnienia tej roli. Podobnie jest w Polsce – każda z poprzednich Pierwszych Dam w inny sposób piastowała swój urząd – Danuta Wałęsa usunęła się w cień męża; Jolanta Kwaśniewska działa charytatywnie i uczyła nas savoir-vivre; Maria Kaczyńska pozostanie w naszej pamięci jako społeczniczka, wrażliwa na krzywdę słabszych; Anna Komorowska była dobrym duchem Pałacu Prezydenckiego, zawsze ciepła i otwarta na innych. Jaka będzie Agata Duda? Na odpowiedź musimy jeszcze chwilę poczekać, ale pozostaje mieć nadzieję, że wyciągnie naukę z działalności każdej z poprzednich Pierwszych Dam.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze