1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Najlepszy wypoczynek w Grecji

Najlepszy wypoczynek w Grecji

flickr.com/photos/_dchris/
Zobacz galerię 5 Zdjęć
nawet tydzień z dala od biura, spotkań z klientami i napływających wciąż e-maili pozwala naładować wewnętrzne baterie na kolejne miesiące obowiązków.

Wiele mówi i pisze się o konieczności regularnego odpoczynku. Są jednak tacy, którzy nie przyjmują tego do wiadomości. Często tłumaczą się dużą ilością pracy. A to właśnie najlepszy powód, żeby wyjechać na wakacje. Nielogiczne? Wcale nie,  

Regeneracja organizmu to podstawowa funkcja wakacji, ale nie jedyna. Co jeszcze daje nam oderwanie od codzienności?

Relaks psychiczny

Wszyscy wiemy, że stres jest nieodłącznym składnikiem życia. Chodzi o to, by umieć sobie z nim poradzić, bo nagromadzony może mieć nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia. Badania naukowe dowodzą, że długotrwały stres powoduje częste bóle głowy, przyczynia się do chorób krążenia, infekcji a nawet raka.

Wyjazd pozwala złapać dystans, oczyścić umysł, pozbyć się napięcia. Niezależnie od zaangażowania w pracę i stopnia sceptycyzmu do idei wakacji, fakty są takie, że zmiana otoczenia zmienia perspektywę. Niektórzy rozluźniają się, gdy tylko zamkną za sobą drzwi mieszkania, inni potrzebują dwóch dobrze przespanych nocy albo leniwego dnia na piasku, ale efekt wakacji jest murowany.

Pobudzenie intelektualne

Intuicja podpowiada i doświadczenie przekonuje, że wypoczęty organizm jest bardziej efektywny. Ale są na to także dowody naukowe. Badania dowodzą relacji między stanem fizycznym a kreatywnością. Warto też pamiętać, że na co dzień funkcjonujemy według schematu: dom – praca – ustalone formy rozrywki czy aktywności fizycznej. Nie mamy ani czasu, ani „głowy” na eksperymenty. Tymczasem wakacje dostarczają nowych bodźców. Można zacząć uprawiać sport, poznać nowe smaki, zwiedzać miasta i oglądać wykopaliska. Te wszystkie atrakcje łączy w sobie w Grecja, kolebka Europy, kraj 6000 wysp i wysepek oraz wybornej kuchni.

Poprawa formy fizycznej

Tydzień czy dwa nie wystarczą, żeby naprawić „grzechy” z całego roku, ale pozwolą nadrobić braki snu i aktywności fizycznej. „Dobry stan zdrowia jest lepszy niż największe bogactwo'”, powiedział Hipokrates. 2000 lat później żyjemy w pogoni za bogactwami tego świata kosztem zdrowia. W ojczyźnie Hipokratesa, na wyspie Kos wciąż można jeszcze zobaczyć kompleks Asklepiejon, pierwszy na świecie szpital, miejsce, gdzie wcielano w życie nauki ojca medycyny zachodniej. Specjalista od greckich wyjazdów, Grecos oferuje wypoczynek na Kos w hotelach o zróżnicowanym standardzie i w studiach. Jest tu wiele malowniczych ścieżek rowerowych wzdłuż wybrzeża, warto więc zwiedzać wyspę aktywnie.

Wakacje mogą także stać się początkiem trwałej zmiany stylu życia. Warto wykorzystać ten czas na obserwacje siebie: jak system trawienny reaguje na to, co jesz? Co czy nie lekceważysz powtarzających się niekorzystnych reakcji organizmu? Kiedy czujesz napięcie w ciele i jak możesz się go pozbyć?

Wzmocnienie więzi międzyludzkich

Wyjazdy sprzyjają relacjom z partnerem i z rodziną. Pozwalają zbliżyć się do przyjaciół, poznać nowych ludzi. W wakacyjnej nieśpiesznej atmosferze jest czas na wspólne wspomnienia, bliskość, wygłupy. Warto oczywiście pamiętać, że każdy ma prawu do odpoczynku na swój sposób. Ktoś lubi długo spać, czasem przebiec się po plaży i czytać na leżaku nad basenem, drugi woli zwiedzać i biesiadować długo w noc, a jeszcze inny kocha sporty wodne i wspinaczkę. To kwestia zainteresowań, temperamentu, stanu zdrowia – nie zmuszajmy innych do ciągłego robienia czegoś wspólnie, jeśli nie mają na to ochoty.

Dobrym rozwiązaniem na wakacje rodzinne jest specjalny program dla najmłodszych w ofercie Grecosa, touroperatora, który w wybranych hotelach prowadzi Klub Delifinki przeznaczony dla dzieci w wieku 3-10 lat. Bo przecież nawet najbardziej kochający rodzice chcą czasami odpocząć od dzieci!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze