1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Polskie żeglarki na Mistrzostwach Europy ORC

fot. archiwum prywatne
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Shekle to jedenaście żeglarek z różnym stażem pokładowym, z różnych stron kraju. Łączy je pasja i wspólny cel: przełamanie stereotypu żeglarstwa jako męskiego sportu i inspiracja dziewczyn z całego kraju (i nie tylko) do realizacji sportowych marzeń. Shekle to pierwsza i jedyna w 100% kobieca załoga Polek, która regularnie ściga się w regatach morskich na jachtach powyżej 40 stóp.

Pływają razem od roku, i po jednym sezonie mogą pochwalić się sukcesami, m.in. 5. miejscem oraz specjalną nagrodą dla kobiecej załogi w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta, 3. miejscem w Nord Cup w klasie Open (jachty powyżej 11 m.), które uznawane są za najbardziej widowiskowe regaty na Bałtyku czy 5. miejscem w nocnych regatach Gdynia-Władysławowo-Gdynia 2016.

Jednak za swoje największe osiągnięcie uważają promocję żeglarstwa wśród kobiet, dla których często pływanie z Sheklami było debiutem na pokładzie sportowego jachtu. Podstawowy skład Shekli jest przy okazji kolejnych treningów i startów w regatach zasilany nowymi członkiniami.

SZEKLA – to rodzaj klamry używanej na jachcie, która łączy elementy takielunku, scala, spina, integruje. Szekle pozwalają skutecznie i szybko zespolić różne elementy, są wytrzymałe, mocne, wszechstronne i raz dobrze zakręcone, nie dają się łatwo odkręcić. Jak my! – mówią o sobie żeglarki.

Celem załogi w tym roku jest start w Mistrzostwach Europy ORC Gdańsk 2017. To impreza tej rangi dla żeglarzy, co rozgrywki EURO w świecie piłki nożnej. Po raz pierwszy tak duże regaty rozgrywane są w Polsce, a jest to zarazem jubileuszowa, dziesiąta edycja Mistrzostw. I choć w żeglarstwie nie ma podziału ze względu na płeć, to jednak Shekle będą pierwszą i jedyną w stu procentach żeńską załogą z Polski w tych regatach.

Do startu na najważniejszej w tym roku żeglarskiej imprezie potrzeba minimum 48 tysięcy złotych. Fundusze członkinie załogi zbierają na pokrycie kosztów czarterowania jachtu podczas treningów i samych regat, niezbędnych napraw, wpisowego i kosztów postoju w marinach. Shekle potrafią się odwdzięczyć – na wspierających czeka szereg atrakcyjnych nagród: od zdjęć załogowych przyjaciół na burcie jachtu i koszulkach załogowych aż po specjalne treningi i start w Mistrzostwach Europy ORC Gdańsk 2017 razem z Sheklami (nagroda wyłącznie dla kobiet!).

Za Shekle kciuki trzymają między innymi: Marta Frej, Bartek Jędrzejak, Paweł Korzeniowski, Mateusz Kusznierewicz, Roman Paszke, Monika Witkowska.

.

Do 3 kwietnia na portalu crowdfoundingowym odpalprojekt.pl trwa zbiórka funduszy na udział żeglarskiego teamu Shekle w Mistrzostwach. Wspierający mają szansę wziąć udział w mistrzostwach razem z Sheklami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze