1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak mądrze pomagać?

Jak mądrze pomagać?

123rf.com
123rf.com
Na czym polega mądre pomaganie? Komu tak naprawdę pomaganie przynosi korzyści? Dlaczego czyjeś potrzeby mają być ważniejsze od moich? 16 maja 2017 w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się Open Forum na temat istoty pomagania. Spotkanie jest współorganizowane przez Instytut Psychologii Procesu oraz Ośrodek Corelacje. 

Ośrodek Corelacje, Mazowiecki Instytut Kultury, Instytut Psychologii Procesu zapraszają na debatę w formie tzw. open forum nastawionego na pogłębianie świadomości związanej z tematem pomagania.

Czy warto się angażować w pomoc dla krajów, regionów doświadczających skrajnego ubóstwa, klęsk żywiołowych, skoro obok nas też są potrzebujący? Czym jest świadome pomaganie? Co nas skłania do pomocy innym? Kto komu pomaga i po co? Dlaczego boimy się pomagać? Co budzi nasze wątpliwości? Jak możemy zyskać pewność, że pieniądze trafią do potrzebujących? Po co mamy pomagać, skoro wobec skali problemu i tak jesteśmy bezsilni? Dlaczego mamy mieć poczucie winy, że mam lepiej niż inni?

W  przestrzeni gwarantującej bezpieczne wyrażanie różnych stanowisk i uważne ich wysłuchanie uczestnicy będą szukać odpowiedzi na te i szereg innych pytań związanych z mądrym pomaganiem.

W open forum udział wezmą: Magdalena Krajewska, Dyrektor Warszawskiego Banku Żywności; Agnieszka Podolecka, orientalistka i afrykanistka; Waldemar Piasecki, założyciel i menedżer w wielu organizacjach pozarządowych m.in. Fundacji Pożywienie Darem Serca; Piotr Pogoń, animator sportowy i charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych, maratończyk - biegacz charytatywny; Maria Skołożyńska, organizatorka akcji Podziel się Posiłkiem z Bezdomnym; Dawid Sokołowski, promotor empatycznej komunikacji, założyciel Sieci Sensownego Biznesu oraz przestrzeni cohousingowo-warsztatowej Sieciówki; Wojciech Trojan, wieloletni pracownik UNHCR (ONZ), m.in na misjach w Afryce i Azji; Krystyna Wydrzyńska, współzałożycielka Fundacji Jeden Dzień Życia, zajmującej się pomocom ludziom doświadczającym głodu.

Open Forum (Open Forum of Deep Democracy) to metoda debaty publicznej opracowana przez Arnolda Mindella i jego współpracowników. Na czym polega? W spotkaniu dotyczącym wybranego problemu społecznego biorą udział zaproszeni goście: osoby publiczne, politycy, aktywiści społeczni i wszystkie osoby zainteresowane tematem. Spotkania są prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych facylitatorów psychologii procesu, którzy wspierają to, co w większości debat publicznych jest pomijane – pomagają stronom pogłębić stanowiska z zachowaniem wzajemnego szacunku i mimo dzielących ich różnic zbudować bardziej osobiste relacje. Co więcej, w razie potrzeby facylitatorzy wypowiadają opinie czy wątpliwości uczestników debatych, których ci (np. ze strachu czy ze wstydu) nie są w stanie wyrazić głośno. Metoda Open Forum od wielu lat wspiera rozwiązywanie sytuacji konfliktowych na świecie..

Organizatorzy: Ośrodek Corelacje, Mazowiecki Instytut Kultury, Instytut Psychologii Procesu Facylitatorzy: Anna Gabryjelska-Basiuk, Barbara Gładecka, Agata Roman, Agnieszka Garbolińska

16 maja 2017, godz. 18 Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, Warszawa, wstęp wolny

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze