1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

„Oddychający” trawnik - co to jest?

mat.prasowe
mat.prasowe

Trawniki zakładane przy nowoczesnych, luksusowych posesjach, aby pięknie wyglądały, nie mogą być pozostawione same sobie na przestrzeni całego roku. Samo ich założenie, a potem koszenie trawy nie wystarczy. Dziś trawnik, aby efektownie się prezentował, musi być raz w roku poddany wertykulacji, a dwa razy do roku aeracji. Obydwa wymienione zabiegi mają zadanie profilaktyczne i pielęgnacyjne.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja trawnika to zabieg pielęgnacyjny, polegający na delikatnym nacinaniu darni, a następnie usuwaniu starych złogów filcowych. Wszystko po to, aby przewietrzyć podłoże, w których mogły nagromadzić się grzyby lub szkodliwe bakterie. Po wykonaniu tego zabiegu, do korzeni traw dotrze więcej tlenu oraz składników pokarmowych. Drugi zabieg, który wykonuje się dwa razy w roku, to aeracja. Polega ona na nakłuwaniu gleby na głębokość około 10 centymetrów. Wykonuje się to w tym celu, aby wyrównać darń i doprowadzić do gleby większą ilość powietrza. Jeśli porównać obydwa zabiegi, to aeracja jest mniej inwazyjna, nie powoduje większych uszkodzeń powierzchni trawnika, które trzeba potem wyrównywać. Z tego powodu można ją przeprowadzać dwa lub nawet kilka razy w roku.

Najlepszy moment na „dotlenienie” trawnika

Wertykulacja i aeracja powinny być przeprowadzone przede wszystkim na wiosnę. Najlepszy termin to marzec, względnie kwiecień. Wtedy trawa zaczyna już delikatnie wyrastać i można ją pierwszy raz skosić po zimie. Aerację można wykonać powtórnie na przełomie końca lata i początku jesieni. Ponawianie wertykulacji jesienią już nie jest konieczne. Jeszcze przed wertykulacją trzeba usunąć z podłoża wszystkie kamienie i skosić trawę jak najniżej, co ułatwi dostanie się do martwej darni.

Prawidłowo wykonane zabiegi wertykulacji i aeracji trzeba przeprowadzić wzdłuż poziomych oraz pionowych linii. Cała darń musi być bowiem dokładnie ponacinana lub ponakłuwana, żeby mogło się pod nią przedostać powietrze. Po zakończeniu rozluźniania gleby, należy oczyścić trawnik. Następnie dokładnie go wyrównać i dosiać nową trawę. Żeby przyspieszyć regenerację trawnika, warto zastosować nawóz długo działający. On pozwoli odbudować się trawie. Po przeprowadzeniu wertykulacji i aeracji, niezbędne jest obfite podlanie gleby. Wertykulacja powinna być przeprowadzona z pomocą profesjonalnego wertykulatora. Jednym z najlepszych sprzętów na rynku, które służą do tego typu prac jest wertykulator Husqvarna, przy czym spotkać można je w różnych wariantach.

Wertykulator – ręczny, elektryczny czy spalinowy?

Zarówno wertykulatory, jak i aeratory to urządzenia, których cena w znacznej mierze zależy od tego, w jakim standardzie są wykonane. Niektóre modele mają obie funkcje – aeratora i wertykulatora. Wśród takich urządzeń, jakie w najbardziej obszernej ofercie oferuje Husqvarna, wyróżnić można warianty ręczne, elektryczne i spalinowe.

Wertykulator/aerator ręczny przeznaczony jest do niewielkich powierzchni. W niektórych modelach zamontowane są koła, ułatwiające prowadzenie po trawiastym podłożu ogrodu. Sprzęt ten powinien być zdecydowanie używany przez osoby, które są zdrowe i postawne, bo wymaga on od użytkownika stosunkowo dużej siły. Cena ręcznych wertykulatorów oscyluje około 100 złotych. Drugi typ, to wertykulator/aerator elektryczny – przeznaczony do trawników o średniej wielkości. Ich ergonomia jest zupełnie inaczej rozwiązana, niż w wertykulatorach ręcznych, ponadto posiadają napęd, więc są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu niż i aeratory ręczne. Dodatkową zaletą jest ich cichy tryb pracy. Ich cena kształtuje się na poziomie 400-1500 zł w zależności od różnych funkcji. Trzecia grupa urządzeń specjalistycznych do „dotleniania” trawników, to wertykulatory/aeratory spalinowe. Zdecydowanie najlepiej zaopatrzyć się w nie, gdy dysponujemy trawnikiem średniej lub dużej powierzchni, ale na małych też można ich używać. Działają szybko i wydajnie. Jedyną kwestią w ich przypadku jest cena, która oscyluje w granicach od 1000 do 3000 złotych.

Kupić czy wypożyczyć?

Zakup wertykulatora czy aeratora to dosyć kosztowna inwestycja, jak na 1-2 razy używania do roku. Niektórych to nie zmartwi, ale są i tacy, którzy wolą zaoszczędzić i skorzystać z wypożyczalni sprzętu ogrodniczego. Można je wynająć na godzinę, kilka lub na dobę za raptem kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Chociaż posiadanie własnego sprzętu dobrej marki, takiej jak Husqvarna, gwarantuje, że będziemy mieć go pod ręką zapewne przez wiele lat. Więcej informacji na temat wertykulatora znajdziemy na stronie: .

Husqvarna - z XVII do XXI wieku na świecie i w Polsce

Nazwa marki Husqvarna jest nieco zmienioną formą zapisu nazwy miasta, gdzie przedsiębiorstwo zostało założone – chodzi o miasto Huskvarna w Szwecji, gdzie otwarto nawet kameralne muzeum dotyczące tego przedsiębiorstwa, założonego w… 1689 roku.

Początkowo, w siedemnastowiecznej fabryce produkowano broń dla armii szwedzkiej. W XIX wieku przedsiębiorstwo została przekształcona w spółkę, której od 1877 roku nowym dyrektorem został Wilhelm Tham. Odtąd Husqvarna produkowała także broń myśliwską oraz ćwiczebną. Już w XX wieku produkcja broni została przekazana przedsiębiorstwu Försvarets Fabriksverk. W 300 rocznicę istnienia przedsiębiorstwa wyprodukowano 15 ostatnich sztuk broni, tzw. „Strzelb Rocznicowych”. Firma od początku XX wieku zajmowała się też produkcją rowerów. Od 1920 założyła swoją fabrykę silników Harley-Dawidson oraz Indian, a od 1935 zaczęła się produkcja dwusuwowych motocykli. Dział przedsiębiorstwa zajmujący się produkcją motocykli został sprzedany w roku 1987 włoskiej firmie Cagiva, a produkcja przeniesiona do Varese. W roku 2007 przedsiębiorstwo zostało zakupione przez BMW.

Współcześnie Husqvarna produkuje głównie wysokiej klasy urządzenia mechaniczne, przeznaczone do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok. I chodzi tu zarówno o lasy, parki, ogrody, ale także mniejsze lub większe obiekty sportowe. Przybywa też centrów handlowych i apartamentowców, w których są rozległe wewnętrzne i zewnętrzne tereny zielone, zakładane również na dachach tych obiektów.

Produkty Husqvarny są cenione przez użytkowników od wielu lat, a nawet wieków – szczególnie za ich wysoką jakość wykonania. Łatwość obsługi, bezpieczeństwo użytkowania, a także bezawaryjność – to kolejne cechy, które zostały sprawdzone i potwierdzone przez miliony użytkowników. Firma jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw na świecie. W ponad 100 krajach, na wielu kontynentach znajduje się ogromna sieć oddziałów potężnej korporacji. Poza tym ma ponad 18 tysięcy punktów dealerskich. Husqvarna wykupiła za ogromną sumę niemiecką firmę Gardena, coraz bardziej umacniając swoją pozycję w branży stricte ogrodniczej.

W Polsce działa oddział Husqvarna Poland, który zarządza sprzedażą i serwisem sprzętu na terenie Polski poprzez sieć około 400 dealerów. A u nas w Polsce w Mielcu, w roku 2011 firma otworzyła fabrykę kosiarek. Tym większe Polaków zaufanie do sprzętu, który jest solidny i zaskakuje innowacjami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze