1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych o odchudzaniu?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych o odchudzaniu?

Pamiętasz jeszcze, jak brzmiało Twoje postanowienie noworoczne? To świetnie, ale czy udało Ci się je zrealizować? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: NIE, to skorzystaj z naszych porad i zacznij od nowa.

Dlaczego to takie trudne?

Samo sformułowanie postanowienia o odchudzaniu przychodzi nam zazwyczaj dość łatwo. Zwłaszcza, gdy widzimy, jak nadwaga rujnuje nasze życie towarzyskie i odbiera pewność siebie. Chcemy to zmienić. Dlaczego więc, mimo sporej dawki determinacji i zapału oraz woli walki po prostu nam się nie udaje? Lista przyczyn jest bardzo długa. Oto kilka najczęstszych z nich:
 • narzucenie zbyt szybkiego tempa – zapominamy o tym, że odchudzanie to pewien długotrwały, ale przede wszystkim powolny proces;
 • koncentracja na niewłaściwych aspektach odchudzania – co często kończy się fiaskiem, gdy nie widzimy upragnionych efektów;
 • wzorowanie się na niewłaściwych wzorcach – modelki i modele, celebryci czy najbardziej popularne gwiazdy telewizji czy estrady, to słaby punkt zaczepienia czy odniesienia;
 • zbyt wygórowane wymagania wobec siebie;
 • zbyt mała wiara w sukces – co często podyktowane jest również brakiem wsparcia z zewnątrz.

9 sposobów na to, aby wreszcie się udało

Już wiesz, dlaczego mogło Ci się nie udać. Teraz sprawdź, co możesz zrobić, by osiągnąć założony cel, bez względu na to, na jakim etapie się znajdujesz.

Poszukaj wsparcia
Boisz się opinii rodziny czy znajomych? A może to właśnie oni są przyczyną Twojego niepowodzenia? Zatem poszukaj wsparcia gdzie indziej. Internet może Ci w tym pomóc. Za jego pośrednictwem bardzo łatwo trafisz na ślad grup osób, które mają taki sam cel, jak Ty. Dołączając do nich trudniej będzie Ci się wycofać.

Zmień podejście do diety
Do tej pory dieta kojarzyła Ci się z pewnością z listą zakazanych i dozwolonych produktów, albo ścisłym przestrzeganiu godzin spożywania posiłku lub kaloryczności. Nic dziwnego, że szybko Ci się to znudziło. Wystarczy jednak, że spojrzysz na dietę, jak na nowy sposób odżywiania lub wdrażanie zdrowych nawyków. Reszta zrobi się sama.

Nagradzaj swoje postępy
Nawet te najdrobniejsze. W ten sposób zmusisz się do systematycznego działania. Poza tym łatwiej dostrzeżesz zmiany, jakie przynosi praca nad sobą. Będzie Ci też dużo prościej kontrolować postępy.

Zastosuj metodę małych kroków
. Jeśli przykładowo Twój cel to zrzucenie 10 kg, koniecznie podziel ten proces na kilka etapów – każdy z nich to 2 kilo do zrzucenia. Dzięki temu łatwiej dostrzeżesz realną możliwość osiągnięcia zamierzonego celu.

Rozłóż realizację celu w czasie
Czas (przykładowo rok), jaki dasz sobie na realizację swojego postanowienia noworocznego o odchudzaniu to bardzo istotna kwestia. Staraj się zawsze o to, by dać sobie go jak najwięcej. Zapisz tą datę i co jakiś czas do niej wracaj. Dobrze jeśli posłużysz się przy tym tygodniowymi lub miesięcznymi celami.

Zacznij od prostych zmian
Pamiętaj, że odchudzanie to nie tylko praca nad sobą, ale i swego rodzaju szok dla organizmu. Zmienia się nagle ilość dostarczanego pokarmu, często też jego rodzaj. Ciało niechętnie się poddaje takim ograniczeniom. Szybko się buntuje, a Ty rezygnujesz. Jeśli jednak zaczniesz wprowadzać zmiany stopniowo – zaczynając od zmiany jednego prostego nawyku na tydzień czasu – o wiele łatwiej będzie Ci wytrwać w swoim postanowieniu.

Zmień „muszę” na „chcę”
Postanowienie noworoczne o odchudzaniu nie powinno łączyć się z przymusem. Zmieniając tok myślenia z „muszę przejść na dietę” na „chcę przejść na dietę” cel i jego osiągnięcie wydadzą się o wiele prostsze.

Nie ulegaj modzie – zaufaj swoim potrzebom
To nie prawda, że istnieje tylko jeden rodzaj sportu, który jest uniwersalną odpowiedzią na każdy problem z nadwagą. Aby wytrwać w swoim postanowieniu nie kieruj się modą na daną dyscyplinę, bo szybko możesz się poddać z powodu słabej kondycji czy braku predyspozycji. Kluczem do sukcesu, jest wybranie takiej aktywności, która będzie sprawiała Ci przyjemność.

Stwórz listę korzyści i strat
Pomyśl, co zyskasz, gdy uda Ci się zgubić zbędne kilogramy czy wyrzeźbić wymarzoną sylwetkę. Potem odwróć sytuację w drugą stronę i odpowiedz sobie co stracisz, gdy zostaniesz w miejscu. Zadaj sobie pytanie, co bardziej Cię uszczęśliwi. Umieść listę w widocznym miejscu i miej ją ciągle przed oczyma. Będzie działała, jak swego rodzaju tablica motywacyjna.

Jeszcze tak na koniec jedna uwaga: odchudzanie nigdy nie było i nie będzie proste. Tak samo, jak wytrwanie w tym postanowieniu noworocznym. Jeśli jednak uwierzymy w powodzenie naszych działań, otworzymy sobie drzwi do sukcesu. Tylko od nas samych zależy czy i jak bardzo chcemy poczuć jego smak. Powodzenia!

Artykuł napisany przy współpracy z portalem .

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze