1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Kupiłaś nowe auto? Zobacz, co obejmuje autocasco i uniknij przykrych niespodzianek

Ubezpieczenie AC chroni cię w sytuacjach, na które nie masz wpływu. To polisa szczególnie ważna, jeśli dopiero co wyjechałaś z salonu nowym autem lub jeśli na co dzień wozisz w samochodzie foteliki dziecięce, laptopy i inne cenne przedmioty. Dowiedz się, co obejmuje dobre autocasco, a także sprawdź, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas wypłaty odszkodowania.

Zakres AC, z którym możesz spać spokojnie

Dobre autocasco to ubezpieczenie o szerokim zakresie ochrony i wysokich sumach ubezpieczenia. W przeciwieństwie do OC cena w przypadku AC ma mniejsze znaczenie. Tu liczy się pewność, że bez względu na to, co spotka cię na drodze, możesz liczyć na satysfakcjonującą rekompensatę. I tak, może obejmować przede wszystkim:
  • kradzież pojazdu, jego wyposażenia lub wyposażenia dodatkowego, a także usiłowanie takiej kradzieży,
  • kolizję z innymi pojazdami, a także z obiektami, przedmiotami, osobami czy zwierzętami,
  • uszkodzenie pojazdu, np. w wyniku aktu wandalizmu czy ingerencji zwierzęcia,
  • uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu w efekcie działania zjawisk atmosferycznych (powódź, huragan, lawina),
  • uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu na skutek pożaru lub wybuchu.
To co obejmuje autocasco, nie jest uniwersalne dla wszystkich polis na rynku. Każdy ubezpieczyciel zaproponuje ci inny zakres AC, inne zasady likwidacji szkód, inne sumy ubezpieczenia, a w końcu – inną cenę. Dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Umowy, czyli tzw. OWU. W dokumencie tym znajdziesz informacje o wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa, a także o warunkach, jakie musisz spełnić, aby móc rościć sobie prawo do ubezpieczenia w sytuacji ewentualnej szkody. Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę, czytając OWU?

Zakres autocasco i sumy ubezpieczenia

Oceń, czy wybrana polisa na pewno chroni cię w sytuacjach, na których ci zależy. Jeśli na przykład wozisz w samochodzie foteliki dziecięce czy laptopa, powinnaś rozszerzyć zakres ochrony AC o tzw. bagaż podręczny. Tylko z taką opcją w umowie będziesz mogła liczyć na odszkodowanie w przypadku kradzieży wspomnianego wyposażenia. Pamiętaj też, by sprawdzić, ile wynosi suma ubezpieczenia na okoliczność takiej kradzieży. Na przykład w LINK4 możesz liczyć na rekompensatę w wysokości 1000 zł, a w Compensie – 3000 zł.

Suma ubezpieczenia jest ważna szczególnie w przypadku auta, którym dopiero co wyjechałaś z salonu. Jeśli twój pojazd o wartości 40 000 zł zostanie skradziony, a suma ubezpieczenia w ramach twojej polisy wynosi np. 42 000 zł, będziesz mogła liczyć na 100% rekompensaty za stratę.

Udział własny i minimalna wysokość szkody

Zwróć uwagę, ile wynosi udział własny w szkodzie określony przez twojego ubezpieczyciela. Kwota ta oznacza część szkody, za której naprawę będziesz musiała zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli zgodnie z OWU udział własny wynosi 500 zł, a Ty delikatnie zarysujesz samochód, z dużym prawdopodobieństwem naprawa usterki nie przekroczy 500 zł, a więc zapłacisz za nią Ty.

Z udziałem własnym wiąże się też tzw. minimalna wysokość szkody. To koszt naprawy poniżej którego ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania. Jeżeli urwałaś lusterko boczne pojazdu, a minimalna wysokość szkody określona w OWU wynosi 1000 zł, nie możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, o ile koszt naprawy zamknie się w tej kwocie. Warto więc wybierać AC z możliwie jak najmniejszym udziałem własnym i podobnie jak najmniejszą minimalną wysokością szkody.

Warunki naprawy i szkoda częściowa

Zależy ci na wysokojakościowej naprawie pojazdu? Upewnij się, że w sytuacji usterki auta twój ubezpieczyciel dokona naprawy w autoryzowanych stacjach obsługi, tzw. ASO, a także przy użyciu oryginalnych części, nie zamiennych. W kontekście naprawy pojazdu liczy się także sposób likwidacji szkody. Do wyboru masz dwie opcje – wariant bezgotówkowy i kosztorysowy. Ten pierwszy oznacza, że możesz naprawić auto w wybranym przez siebie warsztacie, a następnie warsztat rozlicza się z ubezpieczycielem bez angażowania w ten proces ciebie. Opcja kosztorysowa polega zaś na tym, że ubezpieczyciel wypłaca Ci odszkodowanie po szkodzie na podstawie kosztorysu, a rozliczenie się z warsztatem pozostawia tobie.

Przy wyborze ubezpieczenia AC znaczenie ma także możliwość otrzymania rekompensaty nie tylko za szkodę całkowitą (przekraczającą 70% wartości auta), ale także częściową. W tym kontekście upewnij się, jak twój ubezpieczyciel zamierza wyliczać wartość pojazdu – czy to dla niego wartość z dnia zakupu, czy może wartość z dnia, w którym doszło do zdarzenia.

Jak widzisz zakres AC to temat, któremu warto poświęcić nieco więcej czasu niż jeden wieczór. Powyższe warunki polisy to twarde ustalenia umowy, które w niewielkim stopniu podlegają negocjacjom w przypadku szkody. Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczycieli. Nieprzychylna dla ciebie interpretacja towarzystwa może sprawić, że w kryzysowym momencie będziesz mogła liczyć jedynie na siebie. Dlatego przy wyborze dowolnego ubezpieczenia wczytuj się dokładnie w OWU, a w razie pytań nie wahaj się porozmawiać bezpośrednio z ubezpieczycielem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze