1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Wygodny sen przez lata 

Wygodny sen przez lata 

W ostatnim czasie sporo uwagi poświęca się kwestii zdrowia i sposobów na jego zachowanie. Ludzie mają coraz większą świadomość tego, że sami mogą wpłynąć na długość i jakość swojego życia. Dlatego bardzo modne stają się różnego rodzaju diety, które mają dostarczyć organizmowi najbardziej potrzebnych składników. Coraz większą uwagę przywiązujemy też do ruchu na świeżym powietrzu, a także kondycji własnego organizmu.

Istnieje jeszcze jeden czynnik, który ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Chodzi o sen. Jeśli jego jakość jest słaba i poświęcamy mu zbyt mało czasu, na pozostałe elementy zdrowego stylu życia po prostu zaczyna brakować nam ochoty. Jeśli każdego dnia wstajesz z wrażeniem, że jesteś jeszcze bardziej zmęczony niż wieczorem przed położeniem się do łóżka, to pierwszy objaw złego snu. Do tego dochodzą obolałe plecy, szyja, a nawet ramiona. Stajesz się anemiczny, nerwowy i nie masz siły na rozwiązanie nawet najbardziej błahych problemów. Nie czekaj dłużej, tylko zmień swoje życie. Na początek zacznij od materaca.

Materace piankowe i termoplastyczne

Wybór materaca do spania zależy wyłącznie od twoich upodobań i preferencji. Zarówno jego twardość, jak i materiał, z którego ma być wykonany, są indywidualną sprawą każdego z nas. Nic dziwnego, że salony materacy stale poszerzają swoją ofertę o nowe modele, które oferują coraz to bardziej nowoczesne rozwiązania. Jednak w ostatnim czasie najbardziej popularne stają się materace piankowe.

Rozwój w dziedzinie materacy piankowych jest niezwykle dynamiczny. Wiodące firmy, jak na przykład Tempur, zatrudniają rzeszę specjalistów, którzy przy pomocy nowoczesnych technologii próbują opracować idealny materac. W tym celu tworzą mieszanki do produkcji pianek, wykonują na ich powierzchni precyzyjne nacięcia albo wprowadzają otwory wentylacyjne. Wszystko po to, aby zapewnić jak największy komfort snu swoim klientom.

Materace piankowe wykonuje się z wytrzymałej pianki poliuretanowej. To właśnie ona stanowi doskonałe podparcie dla twojego kręgosłupa. Pianka dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała i zapewnia równomierne podparcie na całej jego powierzchni - zarówno podczas leżenia w pozycji na wznak, jak również leżąc bokiem. Pianka zapada się w miejscach największego nacisku, jednocześnie wypełniając miejsca, w których ciężar własny nie oddziałuje mocno na podłoże.

Dzięki takim właściwościom pianki nie czujesz odcisków od zbyt twardej powierzchni, a także nie masz obolałych pleców, które nie otrzymały w czasie snu należytej podpory. Dobrze dobrana twardość materaca piankowego pozwoli odpocząć mięśniom wokół kręgosłupa, które na co dzień przenoszą cały ciężar twojego ciała. Poprawi też ukrwienie organizmu, co bezpośrednio wpływa na jakość snu.

Jako że twardość materaca jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort snu, wiodący producenci materacy piankowych wyposażają je we wkłady o dwóch różnych poziomach twardości. Najczęściej z jednej strony materac jest twardszy, a ze spodu posiada piankę bardziej miękką. Po obróceniu materaca o sto osiemdziesiąt stopni wokół własnej osi, pianka miękka znajduje się na górze, a twarda ląduje pod spodem. Dzięki temu możesz samodzielnie zdecydować, która warstwa jest dla ciebie bardziej wygodna i obrócić materac na właściwą stronę.

Pianka termoplastyczna to rozwiązanie, które swój debiut miało podczas lotów w kosmos. Stosowano ją w siedzeniach kosmonautów, którzy źle znosili przeciążenia związane ze startem rakiety. Pianka termoplastyczna pod wpływem temperatury ciała staje się bardziej elastyczna. Odkształca się wtedy i dopasowuje do krzywizn organizmu. Swoją powierzchnią otula ciało i stwarza wrażenie stanu nieważkości. W momencie, kiedy na tę warstwę przestaje działać temperatura, pianka termoplastyczna wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Warstwa z pianki termoplastycznej jest najczęściej jednym z komponentów dobrze skomponowanego materaca. Umieszcza się ją jako jeden z elementów wkładu albo warstwę wypełniającą pokrowiec. Dzięki temu możesz zawsze ustawić ją jako warstwę wierzchnią, nawet jeśli zmieniasz położenie wkładu. Najczęściej ma grubość kilku centymetrów i wymaga solidnej podstawy z materaca piankowego.

Zabezpieczenie materaca przed zniszczeniem

Choć materace piankowe są bardzo wytrzymałe i wykonuje się je z zaawansowanych technologicznie materiałów, nie są niezniszczalne. Jeśli zdecydujesz się na zakup profesjonalnego materaca, zadbaj też o jego zabezpieczenie. W tym celu najlepiej zainwestować w solidny pokrowiec na materac. Takie rozwiązanie pozwoli ci cieszyć się doskonałym stanem produktu przez długie lata.

Ochraniacze na materac wykonuje się z wysokiej jakości włókna celulozowego. Jego główną zaletą jest to, że włókno pochłania wilgoć, a następnie z dużą łatwością oddaje ją z powrotem do atmosfery. Dzięki temu na powierzchni materaca nie tworzą się warunki sprzyjające rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Ponadto suchy klimat wpływa korzystnie na skórę. Taki pokrowiec będzie znakomitym rozwiązaniem nawet wówczas, gdy masz problemy z nadwrażliwą skórą.

Ochraniacz na materac dobrej marki powinien być rozpinany. Najczęściej zamek błyskawiczny przebiega dookoła pokrowca, co pozwoli ci rozłożyć go na dwie części i każdą z nich włożyć do pralki osobno. Nie musisz się obawiać - wytrzymałe włókna celulozowe bez problemu przetrwają pranie. Dzięki temu usuniesz zabrudzenia i plamy, a także odświeżysz pokrowiec.

Pamiętaj, że tylko oryginalny ochraniacz na materac uchroni wkład przed szybkim starzeniem się. Jeżeli zależy ci na jakości, sprawdź ofertę pokrowców na stronie . W bogatej ofercie sklepu znajdziesz też różnego rodzaju materace i dodatki, które poprawią jakość twojego snu.

Dobra jakość materaca piankowego zależy też od stanu jego powierzchni. Choć we wkładach piankowych nie tworzą się zagłębienia po długotrwałym leżeniu w jednym miejscu, to mogą pojawić się inne uszkodzenia. Przede wszystkim winne bywają stelaże, które umożliwiają zmienne ułożenie ciała. Z ich pomocą możesz na przykład spać z nogami ułożonymi wyżej albo odpoczywać w pozycji siedzącej. Jeśli dobierzesz zły materac lub nie zabezpieczysz go odpowiednio, może dojść do pęknięcia powłoki materaca. Wówczas odpowiednie funkcjonowanie pianki termoplastycznej może zostać zaburzone.

Najlepszym rozwiązaniem będzie podkład na materac, który możesz włożyć między stelaż, a pierwszą warstwę materaca. Zabezpieczy on piankę przed wbijającymi się elementami stelaża i pozytywnie wpłynie na stabilność podparcia materaca.

Jeżeli w jeszcze lepszy sposób chcesz zabezpieczyć wkłady materaca, spróbuj specjalistycznej maty na materac. Możesz potraktować ją jako prześcieradło, które jeszcze lepiej ochroni twoje ciało przed wilgocią, a także pomoże zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Tę warstwę również możesz prać w pralce, co pozwoli ci zawsze wypoczywać w doskonałych warunkach.

Skoro wiesz już, co może znacząco poprawić jakość twojego snu i dowiedziałeś się, w jaki sposób dbać o swój materac, pora na zakup. Jeśli wybierasz materac piankowy na długie lata, weź pod uwagę ofertę tylko poważnych producentów. Gra toczy się o twój sen i nie ma w niej miejsca na półśrodki. Postaw na nowoczesne rozwiązania w swojej sypialni i zacznij się wysypiać!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze