1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Porównywanie cen w internecie sposobem na oszczędzanie

Porównywanie cen w internecie sposobem na oszczędzanie

Skrupulatnie prowadzisz domowy budżet i starasz się oszczędzać na codziennych wydatkach? Aby kupować taniej, wcale nie musisz porównywać cen, chodząc od sklepu do sklepu. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz jeszcze więcej.

Na zakupy zawsze z listą

Zapewne słyszałeś, że na zakupy lepiej chodzić najedzonym, bo w przeciwnym razie można kupić więcej niż to konieczne. Czy wiesz jednak, że ta zasada nie dotyczy wyłącznie zakupów spożywczych? Dr Alison Jing Xu z University of Minnesota, która na co dzień bada procesy podejmowania decyzji, udowodniła tę tezę, przeprowadzając liczne eksperymenty.

Pusty żołądek nie jest sprzymierzeńcem podczas robienia zakupów, podobnie jak brak listy zakupowej. Jeżeli dotychczas nie sporządzałeś takiej listy, to bardzo możliwe, że do swojego koszyka wrzucałeś także niepotrzebne Ci produkty, np. słodkie i słone przekąski. Aby oszczędzać na codziennych zakupach, powinieneś sporządzać listę potrzebnych rzeczy, a w sklepie wykazać się asertywnością i nie wychodzić poza spis.

Listę zakupów możesz sporządzać zarówno odręcznie na papierze, jak i wykorzystując jedną z wielu (również bezpłatnych) aplikacji na smartfona. Część z dostępnych aplikacji pozwala również generować raporty (tygodniowe, miesięczne, roczne), które mogą być punktem wyjścia do jeszcze lepszego zarządzania domowym budżetem.

Planuj posiłki – nie wyrzucaj jedzenia

Z danych zaprezentowanych w raporcie Federacji Polskich Banków Żywności „Nie marnuję jedzenia 2018” wynika, że na świecie co roku marnotrawi się 1,3 mld ton żywności. Do wyrzucania produktów spożywczych przyznaje się 42 proc. Polaków, przy czym aż 35 proc. z nich robi to kilka razy w miesiącu. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim planując posiłki.

Dzięki planowaniu posiłków można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także czas. Co prawda, przygotowywanie jadłospisu na cały tydzień wymaga dobrej organizacji i przede wszystkim konsekwencji, ale warto podjąć ten trud – osiągnięte w ten sposób oszczędności mogą być naprawdę duże. Planowanie posiłków pozwoli Ci zapomnieć o sytuacjach, w których pozostałe po przygotowaniu obiadu składniki – mimo że świeże – lądują w koszu.

Sporządzenie jadłospisu na cały tydzień ma również jeszcze jedną zaletę – pozwala ograniczyć wydatki na posiłki lub przekąski na mieście. Zakładając, że na takie drobne przyjemności wydajesz 20 zł co drugi dzień, to tylko w ten sposób możesz zaoszczędzić ok. 300 zł miesięcznie!

Porównuj ceny produktów w internecie

Aby kupować taniej, wcale nie musisz chodzić od sklepu do sklepu i szukać promocji. Korzystając z internetu, możesz szybko porównać ceny produktów w różnych marketach – wystarczy, że sięgniesz po . To najłatwiejszy sposób, aby sprawdzić, jakie produkty w danym tygodniu będą dostępne w przystępnych cenach.

Sieć supermarketów organizuje systematycznie, a aktualne gazetki są dostępne w wersji elektronicznej. Korzystając z nich, oszczędzasz czas i pieniądze – możesz je przejrzeć w dowolnym momencie. Dzięki zapoznaniu się z wybranymi gazetkami, łatwiej też sporządzić listę zakupów i uniknąć pokus w czasie ich robienia – kupisz tylko to, czego rzeczywiście potrzebujesz.

Jeżeli dostrzegasz potencjał płynący z planowania posiłków, możesz uwzględniać w jadłospisie produkty, które będą w promocji. W ten sposób połączysz oszczędzanie z regularnym spożywaniem posiłków. To ostatnie to dobry nawyk, który chroni przed gwałtownymi spadkami poziomu cukru we krwi oraz chęcią sięgania po niezdrowe przekąski, a jednocześnie zapewnia dobre samopoczucie na cały dzień.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze