1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Czy kobiety mają droższe ubezpieczenie OC?

Czy kobiety mają droższe ubezpieczenie OC?

„Jeździć jak baba” może każdy – bez względu na swoją płeć. Choć, jak się okazuje, to mężczyźni częściej powodują wypadki na polskich drogach. Kobiety za kółkiem są opanowane, przestrzegają przepisów ruchu drogowego i mają oczy dookoła głowy. A jak wyglądają ich składki polisy samochodowej? Czy kobiety, z uwagi na stereotypy, mają droższe ubezpieczenie OC? Przeczytaj wszystko na ten temat!

Dawniej widok kobiety za kierownicą był niecodzienną sytuacją. Dzisiaj nikogo już nie dziwi. Kobiety prowadzą samochody osobowe, autobusy, ciężarówki, pociągi czy tramwaje. Choć zdarza im się pomylić prawą stronę z lewą i jechać z zaciągniętym hamulcem ręcznym, to statystycznie powodują mniej wypadków niż mężczyźni. A jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC? Czy kobiety muszą zapłacić więcej? Sprawdzamy z wykorzystaniem kalkulatora OC !

Kiedyś ubezpieczenie OC dla kobiet było tańsze

Ze statystyk policyjnych jasno wynika, że kobiety powodują zdecydowanie mniej kolizji drogowych. Mężczyznom przypisuje się aż ok. 70% wypadków drogowych. Zazwyczaj są one spowodowane zbyt szybką jazdą, niedostosowywaniem się do przepisów drogowych i panujących warunków atmosferycznych. Dlatego swego czasu towarzystwa ubezpieczeniowe brały to pod uwagę i oferowały kobietom atrakcyjne ceny ubezpieczenia OC. Płeć piękna płaciła za swoją polisę samochodową nawet 40% mniej niż mężczyźni! Obecnie przy wyliczaniu składki przez ubezpieczyciela nie jest brana pod uwagę płeć, a to wszystko za sprawą jednego z organów sądowniczych.

Trybunał Sprawiedliwości zadecydował o zmianach

Sprawą tą zainteresował się Trybunał Sprawiedliwości, który stanowczo ogłosił w swoim wyroku, że ryzyko ubezpieczeniowe nie może być opierane na płci. Skutkiem takiej decyzji było nakazanie towarzystwom ubezpieczeniowym ujednolicenia metody wyliczania składek ubezpieczenia OC. Sposób ten musiał pomijać kryterium płci. Od 21 grudnia 2012 roku firmy ubezpieczeniowe musiały zrezygnować z nagradzania zniżkami pań za kierownicą – obie płcie zostały traktowane jednakowo.

Ubezpieczenie OC – od czego zależy cena?

Na wysokość składki ubezpieczeniowej ma za to wpływ szereg innych czynników. Należą do nich m.in. takie parametry, jak:

l Parametry pojazdu – marka, model, pojemność silnika oraz przebieg. Wysokość ubezpieczenia OC jest ustalana na podstawie szkodowości danego pojazdu, maksymalnej prędkości, jaką może osiągnąć, przebiegu oraz obecnego stanu technicznego.

l Staż kierowcy – młodzi kierowcy zapłacą więcej ze względu na brak lub małe doświadczenie za kółkiem. Starzy wyjadacze, którzy są kierowcami już od np. kilkunastu lat, mogą liczyć na niższe składki ubezpieczeniowe!

l Miejsce zamieszkania – kluczową rolę odgrywa tutaj miejsce rejestracji pojazdu. Na podstawie danych dotyczących ryzyka powstania szkody w danej miejscowości i jej okolicy, towarzystwo ubezpieczeniowe wyliczy odpowiednią składkę. Różnice w wysokości cen OC w polskich miastach są zaskakująco duże i wynoszą nawet kilkaset złotych!

l Posiadane zniżki – jeśli możesz się poszczycić wypracowanymi zniżkami za bezszkodową jazdę, to gratulacje! Dla ubezpieczyciela to istotne potwierdzenie, że świetnie sobie radzisz za kółkiem i stwarzasz mniejsze zagrożenie na drodze, dzięki czemu możesz liczyć na lepszą cenę OC.

l Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego – różnice w cenach składek OC są bardzo duże, a co warto dodać, zakres ubezpieczenia OC we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych jest taki sam! Dlatego warto porównać ceny składek u konkurencji, a tu najlepiej się sprawdzi kalkulator ubezpieczenia OC, dzięki któremu szybko i w łatwy sposób sprawdzisz wysokość składki u kilkudziesięciu ubezpieczycieli!

l Miejsce zakupu polisy – do wyboru masz kilka kanałów zakupu ubezpieczenia OC. Możesz zrobić to osobiście w jednym z oddziałów towarzystwa ubezpieczeniowego lub u agentów, telefonicznie przez infolinię lub online. I tutaj warto, byś wiedział, że kupując polisę komunikacyjną przez internet, możesz sporo zaoszczędzić!

Jak widzisz, kobiety nie mają taryfy ulgowej w towarzystwach ubezpieczeniowych i muszą płacić za ubezpieczenie OC tyle, co mężczyźni. Zgadzasz się z tym?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze