1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. W Kuwejcie powstanie ekologiczne lotnisko

W Kuwejcie powstanie ekologiczne lotnisko

fot. Foster and Partners
Zobacz galerię 6 Zdjęć

Firma architektoniczna Foster + Partners przedstawiła swój projekt nowego portu lotniczego, który miałby powstać w Kuwejcie.

Sama bryła budynku charakteryzuje się opływowym kształtem, który przypomina trochę ptaka bądź maszynę lotniczą. Projektanci główny nacisk położyli jednak na tym by lotnisko to było ergonomiczne. Na zewnętrznych ścianach położono  szkło, które ma odbijać promieniowanie słoneczne i przepuszczać mniej światła. Także kolumny i łuki widoczne wewnątrz terminala mają zapewniać podróżnym więcej cienia, a w utrzymaniu rześkiego powietrza pomagać będą fontanny. Wszystko to dostosowane jest do warunków klimatycznych jakie panują w Kuwejcie, znanym z morderczych upałów.

Architekci pomyśleli także również o tym, by skorzystać z panujących na zewnątrz warunków dlatego na dachu ogromnego portu zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne. Firma Foster + Partners poprzez ten projekt dąży do zdobycia ekologicznego certyfikatu LEED Gold przyznawanego budynkom przyjaznym dla środowiska.

Międzynarodowe lotnisko w Kuwejcie będzie w stanie początkowo pomieścić 25 milionów pasażerów rocznie, a w dalszych planach ma stworzenie miejsca dla 50 milionów.

Poniżej grafiki:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze