1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. W(y)Puszczone - dziewczyny, które zabierają dziewczynki do lasu

W(y)Puszczone - dziewczyny, które zabierają dziewczynki do lasu

Założycielki kolektywu W(y)Puszczone organizują leśne obozy dla dziewczynek (Fot. Anna Maziuk)
Założycielki kolektywu W(y)Puszczone organizują leśne obozy dla dziewczynek (Fot. Anna Maziuk)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Zorganizowały obóz w lesie tylko dla dziewczynek, dlatego że wciąż rzadziej niż chłopców zachęca się je do takich zajęć, jak rąbanie drewna czy nocowanie w głuszy.  W tym roku odbędzie się kolejny. Bez bieżącej wody i udogodnień założycielki kolektywu W(y)Puszczone pokazują, że jako kobiety nie musimy ciągle myśleć o tym, jak wyglądamy.

Zorganizowały obóz w lesie tylko dla dziewczynek, dlatego że wciąż rzadziej niż chłopców zachęca się je do takich zajęć, jak rąbanie drewna czy nocowanie w głuszy.  W tym roku odbędzie się kolejny. Bez bieżącej wody i udogodnień założycielki kolektywu W(y)Puszczone pokazują, że jako kobiety nie musimy ciągle myśleć o tym, jak wyglądamy.

Grupa ogar! – wykrzykuje blondynka z twarzą umorusaną czarną sadzą. Przybiegają patykowata szatynka i najwyższa ze wszystkich brunetka. – Potrzebuję więcej szyszek – informuje edukatorka i animatorka Zoha Michalik, po czym wraca do wykopywania dołka, w którym umieści słoik na dziegieć, a nad nim puszkę z korą brzozy. Po chwili rozbrzmiewa kolejne nawoływanie. Tym razem wzywana jest grupa drewniana. Trzeba narąbać drewna na ognisko do wypalenia dziegciu, czarnej mazi, którą obozowiczki będą się smarować, żeby odstraszyć komary. Z rozwieszonego pomiędzy drzewami hamaka zrywają się kolejne dziewczynki. Młodsza, dziesięcioletnia Gaba, wybiera solidny kawałek drewna z usypanej pod plastikową plandeką kupki, kładzie je na przygotowanym do rąbania pieńku, chwyta siekierę, rozstawia szeroko nogi i uderza, wydając przy tym okrzyk: „ha!”. Sosnowa gałąź rozpada się na pół. Obok 12-letnie Jaga i Jana piłują razem grubszy kawałek brzozy. Rąbanie i cięcie drewna należą do ulubionych zajęć większości uczestniczek letniego obozu dla dziewczynek w lesie, zorganizowanego przez kolektyw W(y)Puszczone. Organizatorki – dzisiaj 25-letnia Gaba Galdámez Muñoz, 32-letnia Zofka Stopa, 37-letnie Kinga Karp i Zoha Michalik – poznały się w mającym chronić białowieski las przed wycinką Obozie dla Puszczy w Pogorzelcach ponad rok wcześniej. Któregoś razu zaczęły rozmawiać o tym, jak to dziewczyny przy chłopakach wycofują się z różnych działań albo jak w ich obecności od razu zaczynają się martwić np. tym, że mają tłuste włosy. Pomyślały, że fajnie byłoby zorganizować obóz, na którym dziewczynki będą mogły poczuć się swobodnie, w bezpiecznej przestrzeni popróbować różnych rzeczy i przestać wreszcie myśleć o wyglądzie. Tak się złożyło, że wspierający kobiece inicjatywy Fundusz Feministyczny ogłosił wtedy konkurs grantowy. Wniosek napisały w jeden wieczór. Dzięki temu, że dostały jeden z minigrantów, obóz był dla uczestniczek darmowy. Dla nich samych był to jednak przede wszystkim potężny impuls do działania. – W innym wypadku chyba długo byśmy się nie zorganizowały, każda z nas ma mnóstwo innych zajęć, mieszkamy w różnych miastach – wyjaśnia Kinga. 

Gabson i Maja tną drewno na opał (Fot. Anna Maziuk) Gabson i Maja tną drewno na opał (Fot. Anna Maziuk)

Chciały sprawdzić, czy to się w ogóle uda, czy zaskoczy, dlatego informacje o obozie podawały głównie pocztą pantoflową. Pierwszeństwo udziału miały mieszkanki okolic Puszczy Białowieskiej i Podlasia. Pozostałe dziewczynki na położony tuż przy białoruskiej granicy Wygon przyjechały z dużych miast – Poznania, Warszawy i Łodzi. Mieszczące się na skraju lasu obozowisko, rozbite na ziemi należącej do rodziców najmłodszej z uczestniczek, ośmioletniej Marysi – kilka namiotów, paleniska, drewnianą konstrukcję kuchni czy narzędziowni – W(y)Puszczone skonstruowały same. Zależało im, żeby dziewczynki czuły, że mieszkają w lesie, dlatego wodę do picia i mycia się musiały nosić ze studni oddalonego o jakieś 800 m gospodarstwa.

Zrozumieć, że możesz

Chodziło im nie tylko o rozwijanie takich umiejętności, do których wciąż rzadko się dziewczynki zachęca, jak: rąbanie drewna czy majsterkowanie, ale także o naukę radzenia sobie w lesie, oswajanie z dziką przyrodą, przekraczanie swoich granic, wzmacnianie dziewczyńskich relacji, możliwość pogadania o lękach – bez strachu. – Warto czasem popracować w takim dziewczyńskim odosobnieniu, bo kiedy jesteśmy w mieszanych grupach, z automatu wchodzimy w role – wyjaśnia Kinga, która z wykształcenia jest psycholożką, trenerką antydyskryminacyjną i antyprzemocową. Prowadzi także warsztaty WenDo – przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. – Myślę, że przełamywanie deski, które jest jednym z elementów warsztatu, nie odbyłoby się przy mężczyznach i ich chichotach w stylu: „Pokaż muskuły!”. 

Dodaje, że takie działania nie byłyby potrzebne, gdyby nie to, że żyjemy w społeczeństwie, które stosuje wyraźny podział na to, co dziewczęce i kobiece, oraz na to, co chłopięce i męskie. Często nawet opiekunowie czy opiekunki, nie mając tego typu refleksji, te ustalone role wspierają. Wydaje im się oczywiste, żeby dziewczynki zaprosić do pomocy przy zmywaniu garów, a chłopców do rąbania drewna.

Uczestniczki obozu w jurcie przy ognisku (Fot. Anna Maziuk) Uczestniczki obozu w jurcie przy ognisku (Fot. Anna Maziuk)

Ten obóz wynikł też z osobistego wkurzenia W(y)Puszczonych. Kinga jako nastolatka dużo czasu spędzała na biwakowaniu w lesie. Pamięta, że kiedy brała siekierę czy młotek, przychodził jakiś mężczyzna i mówił, jak ma to robić albo że ją wyręczy. – Kiedy masz dziewięć lat, nie dyskutujesz, tylko oddajesz mu ten młotek – mówi, marszcząc brwi nad okularami. – A kiedy próbujesz i ci się nie udaje, wyśmiewają cię. 

Gaba już od liceum jeździła jako uczestniczka, a potem jako osoba wspierająca opiekunów na edukacyjne obozy przyrodnicze, ale posługiwania się narzędziami nauczyła się dopiero na kursie stolarskim Wióry Lecą. Denerwowało ją, kiedy na te skierowane do kobiet spotkania przychodził jakiś facet, bo od razu wyrywał się, żeby im pokazać, jak się piłuje. Teraz ze stolarką jest za pan brat, sama wyremontowała wagon, w którym obecnie mieszka. Wymieniła w nim m.in. kawałek dachu i podłogi, wstawiła dodatkowe okno, zimą rąbie drewno, żeby go ogrzać, ale na tych wyjazdach w liceum na początku robiła to nieporadnie. 

Inaczej wyglądało to u Zohy, która wychowała się na podpoznańskiej wsi. Nigdy łatwo nie oddawała pola kolegom, nawet kiedy mówili, że jest na coś za mała. Była chłopczycą – nie lubiła sukienek, nosiła podarte dżinsy, krótkie włosy i miała pełno siniaków. – Co chwilę coś konstruowaliśmy, a to mostek nad rzeką, a to domek na drzewie – opowiada. – Radziliśmy sobie sami, bez dorosłych. Dużo się wtedy nauczyłam.

Zofki osobiście nic podobnego nie dotknęło. Jako dziecko miała dużo wolności, w domu pozwalano jej eksperymentować, dlatego wspinała się na drzewa i właziła tam, gdzie nie wolno było chodzić. Oczywiście, w towarzystwie kolegów, nie koleżanek, bo te martwiły się tym, że jak usiądą na trawie, to się pobrudzą. Stolarki uczyła się na kursie, a potem w praktyce – podczas dwóch lat życia na podlaskiej wsi. Razem z mężem sami prowadzili później warsztaty stolarskie. Zawsze nurtowało ją, dlaczego kiedy dziewczyny słyszą o spaniu w lesie, myślą, że to straszne, zamiast że to przygoda. Jako asystentka międzykulturowa pracowała w obozach dla uchodźców. Zachwycało ją, kiedy widziała, jak nastoletnia Syryjka bierze narzędzia i zaczyna piłować. Tylko że zaraz przychodził dorosły Syryjczyk i ją wyręczał. – To żadna sztuka, żeby robić coś z drewna – dodaje. – Sztuką jest zrozumieć, że możesz. 

Z siekierą w spódnicy 

Jak bezpiecznie rąbać czy piłować drewno, Zofka pokazała już pierwszego dnia, podczas obchodu poszczególnych stanowisk obozu. 13-letnia Adela, chociaż od kilku lat mieszka na puszczańskiej wsi, nie miała z tym wcześniej za wiele do czynienia. Teraz mówi, że to przyjemne, ekscytujące i dodające energii. 

– Coś takiego przydałoby się każdemu w domu, żeby się wyżyć, kiedy jesteś zły – kwituje zamyślona. – Mam poczucie, że dałyśmy dziewczynom przestrzeń, w której one same wszystko odkrywają. Podoba mi się, że zbuntowały się przeciwko różnym rzeczom, które proponowałyśmy – dorzuca Gaba, nalewając sobie kawy z termosu. – Fajnie, że nie są posłusznymi dziewczynkami, które grzecznie robią, co panie każą, chociaż się z tym nie zgadzają. Wiedzą, czego nie chcą, i nie czują dystansu do nas, dorosłych. 

Wspólny czas na łące przy zachodzie słońca (Fot. Anna Maziuk) Wspólny czas na łące przy zachodzie słońca (Fot. Anna Maziuk)

Dziewczynki demonstrują to bezpośrednio po dotyczącym asertywności warsztacie z Kingą, odmawiając uczestnictwa w zaplanowanych zajęciach. Wolą dokończyć różne prace w obozie. Jana z Jagą konstruują w tym czasie dach uplecionego z gałęzi wychodka. Dziewięcioletnia Ania przybija gwoździe na menażki, a dziesięcioletnia filigranowa Maia z Zohą zbijają ławkę pod miski do mycia i płukania naczyń. Podoba im się to, że są za różne rzeczy odpowiedzialne. Dzięki temu uczą się, że jeśli czegoś same nie zrobią, to nie będą tego miały. Jeśli np. nie przyniosą drewna i nie rozpalą ognia, nie zagotują wody na herbatę. – To byłoby strasznie nudne, gdyby dorośli sami gotowali, a my byśmy w tym czasie leżały na hamakach – przyznaje mała Gabson. Maia dodaje: – Fajne jest też to, że jak któraś nie chce czegoś robić, to nie musi, że można to przedyskutować i coś zmienić. A nie jak na innych obozach, gdzie to dorośli decydują, co trzeba robić – przewraca oczami. 

Dla wychowywanych w sterylnym otoczeniu dzieci załatwianie się do wykopanej w ziemi dziury i mycie co drugi dzień łatwe nie jest. Ale na codzienną kąpiel w misce tu po prostu nie starcza czasu. Starsze dziewczyny – jak nazywają swoje opiekunki obozowiczki – też się codziennie nie myją. Trochę dlatego, że ciężko, a trochę celowo, żeby dziewczynki zobaczyły dorosłe kobiety, które mają tłuste czy rozczochrane włosy albo brudne stopy. Żeby zrozumiały, że to nie takie straszne. Zoha taki brak swobody, ciągłe zastanawianie się, czy bluzka pasuje albo czy włosy się dobrze układają, podpatruje w swojej pracy z młodzieżą u wielu dziewczynek. Nie pamięta, żeby sama w tym wieku tak miała. – Taka swoboda w świecie, gdzie wszystko jest zaplanowane przez dorosłych, jest dzieciom potrzebna. One świetnie sobie same zagospodarowują czas. Teren tego obozu to wielki plac zabawy i budowy – zauważa. 

Przestać się bać

Dziewczynki uczą się tu, jak rozwiązywać konflikty i jak zbudować coś samej. Ćwiczą asertywność i ciało. Wypady do lasu prowadzi Zoha, edukacja przyrodnicza to jej pasja. Pomiędzy pniami starych sosen i lip tłumaczy, że pod nogami mamy miasta takie, jak Tokio czy Paryż. Dziewczynki nigdy nie widziały tak potężnych mrowisk. Małe sześcionogi szybko zaczynają je obłazić. Na początku wszystkie otrzepują się nerwowo, z czasem przestają zwracać na mrówki uwagę. Ania mówi później, że pokonała swoje lęki i że już się mrówek nie boi, przekonała się, że wcale nie są takie straszne.

Któregoś dnia oznaczający pobudkę dźwięk okaryny – ludowego instrumentu wyglądającego jak jajowaty flet – rozbrzmiewa po czwartej rano. Zoha przechadza się pomiędzy namiotami i gra tak długo, aż usłyszy dziewczęce głosiki. Z namiotów wyłaniają się kolejne zaspane twarze. Zgodnie z wcześniejszą prośbą Zohy żadna się nie odzywa. W lesie mają znaleźć sobie odosobnione miejsce, usiąść i spróbować o niczym nie myśleć, tylko słuchać tego, co wkoło. Gabson mówi później, że takie „wyłączenie paplacza” (tak Zoha określa natrętny głos w naszych głowach) jest bardzo trudne. I chociaż przed wyjściem marudziły, teraz chcą te samotne medytacje powtórzyć. Decyzje o tym, czy i kiedy coś zrobić, zapadają tu zawsze wspólnie. Wszystkie obozowiczki schodzą się wówczas do zbudowanej przez W(y)Puszczone jurty – dużego namiotu zrobionego z gałęzi i folii, gdzie wieczorem palą się ogniska. Dzień oficjalnie zaczyna się od kręgu i puszczenia udekorowanego kolorowymi nićmi „gadającego patyka”. Zasada jest taka, że mówi tylko ta, która trzyma kij, reszta słucha i jej nie przerywa. 

Własnoręcznie przygotowane jedzenie smakuje najlepiej (Fot. Anna Maziuk) Własnoręcznie przygotowane jedzenie smakuje najlepiej (Fot. Anna Maziuk)

Modne ostatnio słowo „empowerment” doskonale do takich inicjatyw pasuje. W Polsce te stricte dziewczyńskie dopiero raczkują, ale na świecie traperskie obozy przetrwania tylko dla dziewcząt to coraz popularniejsze zjawisko. Gaba ma wrażenie, że współczesne dziewczyny są bardziej zadowolone ze swojej płci niż jej rówieśniczki i starsze koleżanki. Od tych ostatnich często słyszy, że wolały się trzymać z chłopakami, nie bawiły się lalkami, tylko w różne „chłopackie” zabawy, jakby zabawa lalkami była czymś gorszym. Takie wartościowanie i podziały płciowe Gabę denerwują. Adela zgadza się, że bycie dziewczyną jest fajne, bo dziewczyny są bardziej od chłopców wrażliwe, budują między sobą bliższe więzi, przytulają się i nikt się z nich z tego powodu nie śmieje. – Jak chłopcy to zrobią, od razu są przezywani, mogą się co najwyżej poklepać po plecach – mówi, rysując postać zgarbionego mężczyzny w zeszycie, z którym się nie rozstaje. 

Zmiany przez ponad 12 lat pracy z ludźmi obserwuje również Kinga. – Coraz więcej dziewczyn wie, że mogą być niemiłe, powiedzieć „nie”, ostro postawić granice. Czasem, niestety, wiąże się to z przemocą, bo nikt tych dzieciaków nie uczy asertywności – tłumaczy. – Jeśli nie potrafię powiedzieć, że mi trudno z tym, że nie dajesz mi się do końca wypowiedzieć, to powiem, że jesteś głupia. 

Pamięta to z własnego dzieciństwa. – Ze strony ważnych dorosłych osób – rodziców, ciotek, babć – słyszałam komunikaty ustawiające hierarchię emocji, jakie można przeżywać. Że smutek to słabość, że trzeba się ogarnąć – opowiada. Dlatego na obozie stara się dawać dziewczynkom poczucie, że wolno im się smucić. I złościć. Tego, jak złość konstruktywnie wyrazić, też jej nie uczono. Nazywano to fochem, a fochów dorośli nie tolerowali. Słyszała, że jeśli się złości, ma znikać, że nie wolno jej krzyczeć ani pyskować. Dlatego dziś tak ważne dla niej jest, żeby podczas warsztatów WenDo stwarzać uczestniczkom bezpieczne warunki, żeby mogły różnych rzeczy doświadczyć, żeby odkrywały swoje granice, żeby – czasem po raz pierwszy – powiedziały „nie” bez poczucia winy. 

Według Zofki najistotniejsze jest, żeby dziewczyny i chłopaki mogli popróbować różnych rzeczy, żeby z sumy doświadczeń mogli później wybrać te, które im naprawdę odpowiadają. Jej zdaniem haftowanie jest równie fajne jak stolarka, chodzi o to, żeby każda z dziewczyn poczuła, w czym jest jej wygodnie. Nie każda musi lubić rąbać drewno i używać narzędzi, ale ważne, żeby mogły wejść na drzewo, zbudować gliniany piec na pizzę, krzyknąć i żeby nie słyszały wtedy komentarzy w stylu: „Nie rób tego! Uważaj! Siedź spokojnie, bądź cicho!”. W(y)Puszczone twierdzą, że jeśli dziewczyny po ich obozie pojadą później na obóz harcerski i ktoś im powie, że rąbanie drewna to chłopackie zajęcie, będą wiedziały, że to nieprawda. – „Pff, jasne, stary. Ja umiem rąbać drewno i każda z dziewczyn się tego nauczy, jeśli tylko nie będziecie im wyrywać siekiery z rąk” – Kinga przekonuje, że aby się czegoś nauczyć, musisz to najpierw wiele razy powtarzać i czasem zaciąć się przy tym w palec. A takiego zacięcia, w ogóle ran czy siniaków dziewczyny często się boją. Mówią o tym na jednym z pierwszych kręgów. A także o strachu przed owadami, ciemnością i spaniem samej w namiocie. Z powodu tych ostatnich kilka z nich nocuje w jurcie razem z Zohą. Codziennie przed snem Zofka albo Gaba czyta im kilka stron „Ronji, córki zbójnika” Astrid Lindgren. A one, zupełnie jak tytułowa bohaterka, stopniowo coraz pewniej czują się w lesie i same ze sobą.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Książki dla dzieci – poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”

Na rynku mnóstwo jest książek dla dzieci. Co z tego wybrać? Zwłaszcza, że zbliża się pierwszy czerwca. Oto podpowiedź, co warto podarować czytelnikom najmniejszym i tym trochę bardziej wyrośniętym. Tytuły mądre, zabawne, pięknie wydane. Oczywiście Dzień dziecka to tylko pretekst, bo na dobre książki zawsze jest pora.

Wychodzimy do kolegi

Samo życie – chciałoby się skomentować, jeśli jest się dorosłym i przegląda się tę stworzoną ze sporą dawką humoru książeczkę. Także dla słuchających i oglądających „Zamek” kilkulatków perypetie głównego bohatera i jego mamy na pewno będą brzmieć i wyglądać znajomo. Narratorem jest tu mały chłopiec, który wybiera się na urodziny do kolegi. Już sama scena wybierania się to mistrzostwo świata, przemyślenia narratora, czesanie, ubieranie, szykowanie prezentu, czyli tytułowego zamku: zabawkowego w kolorze czerwonym. Chłopiec osobiście go dla kolegi wybrał, ale teraz sam chciałby go mieć, mimo że ma taki sam, tylko zielony. Wreszcie przyjęcie urodzinowe kolegi. Nie chcę za wiele zdradzać, ale założę się, że i te sceny coś wam będą przypominać. Styl ilustracji Szwedki Emmy Adbåge jest z jednej strony oszczędny, z drugiej – świetnie oddają one domowy rozgardiasz, nastroje i odczucia postaci. Są tu szczegóły, które docenicie i wy, i kilkuletni odbiorcy. Wiarygodny psychologicznie, zabawny. Świetny punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem, na przykład o emocjach. Taki jest „Zamek”.

„Zamek”, tekst: Emma Adbåge, ilustracje: Emma Adbåge, tłumaczenie: Katarzyna Skalska, wiek: 3+, Wydawnictwo Zakamarki„Zamek”, tekst: Emma Adbåge, ilustracje: Emma Adbåge, tłumaczenie: Katarzyna Skalska, wiek: 3+, Wydawnictwo Zakamarki

Na ratunek dziadkom i babciom

Ilustracje do „Dziadka Tomka” stworzył Czech Štěpán Zavřel – nieżyjący już niestety malarz, filmowiec, pomysłodawca Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Książki Dziecięcej i założyciel Międzynarodowej Szkoły Ilustracji we włoskim Sàrmede. Można go rozpoznać po dynamicznej kresce i „gęstości” jego rysunków. Także ta zilustrowana przez niego historia jest wyjątkowa. Takiego dziadka jak dziadek Tomek chciałoby mieć chyba każde dziecko: umie robić zabawki z niczego i zawsze wymyśla nowe zabawy. Tymczasem pewnego dnia w telewizji burmistrz ogłasza komunikat: odtąd wszyscy seniorzy, dla ich własnego dobra, będą wysyłani do domu wesołej starości. Na ulicach pojawiają się „dziadkołapacze” i podczas kiedy dorośli z miasteczka oszukują się, że wszystko jest w porządku, dzieciaki w mig rozumieją, że nie jest i organizują brawurową akcję ratunkową. Zwariowane pościgi, machiny latające, a w komplecie genialny przekaz, że seniorów trzeba kochać, szanować i być po ich stronie. Po „Dziadka Tomka” na pewno warto sięgnąć, a przy okazji dodam, że słynące z pięknie wydanej literatury dziecięcej wydawnictwo Tatarak tuż przed Dniem Dziecka wypuszcza też jego niezwykły „Sen o Wenecji”.

„Dziadek Tomek”, ilustracje: Štěpán Zavřel, tekst: Mafra Gagliardi, tłumaczenie: Ewa Nicewicz, wiek: 4+, Wydawnictwo Tatarak„Dziadek Tomek”, ilustracje: Štěpán Zavřel, tekst: Mafra Gagliardi, tłumaczenie: Ewa Nicewicz, wiek: 4+, Wydawnictwo Tatarak

Prezent od Einsteina

Przecież teorii względności nie da się wytłumaczyć dziesięciolatkowi! Nie da się? To druga z serii trzech książeczek, które wyjaśniają młodym czytelnikom zasady fizyki. Tym razem czytamy o takich między innymi zagadnieniach, jak czas i przestrzeń, jednostki i ich miary, prędkość światła. Jak dzieciom mówić na przykład o ujednoliconym systemie metrycznym? Można opisać i narysować średniowiecznych budowniczych, którzy wznoszą most nad rzeką. Umówili się, że most będzie miał 5 miar wysokości, budują po dwóch stronach rzeki, coraz bliżej siebie, problem w tym, że każdy z mistrzów budownictwa ma własną miarkę i kiedy w końcu dochodzi do spotkania, połowa gotowego mostu jest dużo wyższa od tej drugiej. Takie pomysłowe przykłady działają na wyobraźnię, podobnie jest z mnóstwem zawartych tu obrazków. „Teoria…” odczarowuje wiedzę, która dla uczniów trzeciej-czwartej klasy podstawówki jest podobno za trudna, można się przy okazji lektury dobrze bawić. Nie jestem pewna, czy przekona dzieciaki, które nie cierpią przedmiotów ścisłych, ale na pewno te fizyką i matematyką zainteresowane, będą miały z czytania przyjemność. Niejeden rodzic westchnie też pewnie na widok tej książki, szczerze żałując, że w wieku swojego dziecka nikt mu takiej nie sprawił.

„Teoria względności i jej tajemnice”, ilustracje: Eduard Altarriba, tekst: Sheddad Kaid-Salah Ferron, tłumaczenie: Joanna Głębocka, wiek: 10+, Wydawnictwo Adamada„Teoria względności i jej tajemnice”, ilustracje: Eduard Altarriba, tekst: Sheddad Kaid-Salah Ferron, tłumaczenie: Joanna Głębocka, wiek: 10+, Wydawnictwo Adamada

Nazywam się Ripley, Benjamin Ripley

Jak donoszą wydawcy literatury dziecięcej, chłopaki czytają w dzisiejszych czasach mniej niż dziewczyny. Wieść głosi również, że ta właśnie książkowa seria przyczyniła się do zmniejszenia tych dysproporcji, sprytnie wciągając 10-11-letnich chłopców w czytanie. Co, jak podkreśla sam autor, nie znaczy, że po „Szkołę szpiegów” nie sięgają czytelniczki.
To amerykański bestseller z listy New York Timesa. „W związku ze śledztwem toczącym się w sprawie operacji Przyczajony Borsuk, załączam zapis z trwającego łącznie 53 godziny przesłuchania pana Benjamina Ripleya, pseudonim Tajniak, lat 12, pierwszorocznego ucznia Akademii Szpiegostwa” – czytamy na samym początku książki w pełnym od czarnych skreśleń cenzora dokumencie wysłanym z biura CIA, prowadzącego tajną placówkę, która szkoli najzdolniejsze dzieciaki, przyszłych tajnych agentów. Główny bohater Benjamin niespodziewanie dostaje do owej placówki powołanie i od tego momentu zaczynają się jego niesamowite przygody. „Szkoła…” to połączenie Jamesa Bonda, Mission Impossible z Różową Panterą czy Jasiem Fasolą, jest tu wartka akcja i błyskotliwa zabawa konwencją. Uwaga: jeśli obdarowane „Szkołą szpiegów” dziecko wciągnie się na dobre, warto wiedzieć, że to dopiero początek przygody, bo cała seria liczy sumie 9 części: u nas ukazała się pierwsza, a na lipiec zaplanowano premierę drugiej.

„Szkoła szpiegów”, tekst: Stuart Gibbs, tłumaczenie: Jarek Westermark, wiek: 9+, Wydawnictwo Agora„Szkoła szpiegów”, tekst: Stuart Gibbs, tłumaczenie: Jarek Westermark, wiek: 9+, Wydawnictwo Agora

Borsucze opowieści

Temat ważny, autor ekspert, choć jeśli ktoś zna inne jego książki dla dzieci, wie, że będzie śmiesznie. A nierzadko bardzo śmiesznie. Tomasz Samojlik, biolog, popularyzator przyrody, a także rysownik i twórca komiksów („Tarmosię” zilustrowała akurat Ania Grzyb”), autor głośnej serii „Żubr Pompik”, komiksowej „Ryjówki przeznaczenia” czy „Norki zagłady”. Jeśli Samojlika nie znacie, a uśmiechacie się przeczytawszy te dwa ostatnie tytuły, to już wiecie, czego się po tym autorze spodziewać. Tym razem poznajemy rodzinę borsuków, same indywidua: tata, mama, przyszywany dziadek – każdy ma tu coś za uszami. A poznajemy tę oryginalną rodzinkę akurat wtedy, kiedy najmłodszą borsuczkę Tarmosię budzi z zimowego snu dziwny hałas. Na wiosnę sprawy jeszcze bardziej zaczynają się komplikować. Coś się w lesie dziwnego dzieje, tylko co? Do borsuków zaglądają, szukając schronienia, lisi imigranci z gromadką szczeniaków o wdzięcznych imionach Onomatopeja, Propedeutyka, Multiplikator i Horoskop („Mąż wybierał imiona” – wyjaśnia lisica, widząc zdziwienie Tarmosi). Bajka z pro ekologicznym morałem, w której autor przemyca sporo ciekawostek ze świata przyrody.

„Tarmosia”, tekst: Tomasz Samojlik, ilustracje: Ania Grzyb, wiek: 6+, Wydawnictwo Agora„Tarmosia”, tekst: Tomasz Samojlik, ilustracje: Ania Grzyb, wiek: 6+, Wydawnictwo Agora

Mieszkańcy spod podłogi

Tym razem książka nie do czytania, a do słuchania. Klasyka literatury dziecięcej, słynna seria o Pożyczalskich, na której wychowało się już kilka pokoleń. Opowieść o maleńkiej rodzinie mieszkającej pod podłogą, w domu własnoręcznie wybudowanym i wyposażonym w przedmioty, które „pożyczyli” od pełnowymiarowych domowników. Dzięki tym bohaterom stworzonym na początku lat 50. XX wieku przez Mary Norton wiele z nas nadal łapie się na tym, że kiedy zniknie nam spinka, szpilka, naparstek, kartka z papeterii, chusteczka czy mydelniczka, odruchowo myślimy, że stoją za tym oni. Kartka posłużyła im za tapetę, mydelniczka za wannę, z okruszka chleba nastoletnia Arietta zrobiła sobie kanapkę. Czas zarazić tą genialną historią kolejne pokolenia. I właśnie jest okazja: w nowym tłumaczeniu „Pożyczalskich” czyta Edyta Jungowska. Aktorka od lat nagrywa i produkuje doskonałe słuchowiska dla dzieci, na czele z „Dziećmi z Bullerbyn”, bezsprzecznie najbardziej popularnym dziecięcym audiobookiem w naszym kraju. Pierwsza i druga część z pięciotomowego cyklu Mary Norton o losach maleńkiej rodziny, wydawnictwo miłe nie tylko dla ucha, ale i oka, bo wzbogacone o ilustracje Emilii Dziubak już są dostępne. Wkrótce kolejne.

„Pożyczalscy”, tekst: Mary Norton, tłumaczenie: Maciejka Mazan, czyta: Edyta Jungowska, ilustracje: Emilia Dziubak, wiek: 5+, Wydawnictwo Jungoffska„Pożyczalscy”, tekst: Mary Norton, tłumaczenie: Maciejka Mazan, czyta: Edyta Jungowska, ilustracje: Emilia Dziubak, wiek: 5+, Wydawnictwo Jungoffska

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham

To z wszystkich dotąd poleconych propozycja dla najmłodszych dzieci, bo już dwulatków. Napisana przez Trish Cooke, Brytyjkę z afrykańsko-karaibskimi korzeniami, osobowość telewizyjną, scenarzystkę, autorek sztuk i właśnie książeczek dla dzieci. Super, że ukazała się w Polsce, bo też mało się u nas wydaje pozycji dla dzieci, gdzie postaci miały by inny niż biały kolor skóry. Ale przede wszystkim to historia świetnie pomyślana i skonstruowana, w sam raz dla bardzo małych odbiorców. Jest tu motyw i rytm, który maluchy uwielbiają, co chwila w opowieści pojawia się ktoś nowy – dzwoni dzwonek i ten ktoś pojawia się w drzwiach. A kuku! Wujek, ciocia, babcia, kuzyni. Mamy więc element zaskoczenia, krótkie zdania, z których jedno za każdym razem się powtarza: to tytułowe „najmocniej na świecie”. Dom wypełnia się krewnymi, wesołymi, głośnymi i każdy przytula, każdy bierze na ręce, tańczy i śmieje się do dziecka, wokół którego wszystko to się toczy, dziecka uwielbianego, całowanego, kochanego „najmocniej na świecie”. Czyta się to maluchowi doskonale, a i samemu korzysta się z dobrodziejstw tej ogromnej zawartej w książeczce dawki radości i miłości.

„Najmocniej na świecie!”, ilustracje: Helen Oxembury, tekst: Trish Cooke, tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska, wiek: 2+, Wydawnictwo Dwie Siostry„Najmocniej na świecie!”, ilustracje: Helen Oxembury, tekst: Trish Cooke, tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska, wiek: 2+, Wydawnictwo Dwie Siostry

 1. Zwierciadło poleca

Odbudować relacje społeczne - rusza kampania „Szkoła-od-nowa”

Za prawdziwymi kontaktami z równieśnikami młodzież w pandemii tęskniła najbardziej. (Fot. iStock)
Za prawdziwymi kontaktami z równieśnikami młodzież w pandemii tęskniła najbardziej. (Fot. iStock)
Wraz z powrotem uczniów do szkół rusza ogólnopolska kampania społeczna „Szkoła-od-nowa”. Jej celem jest ułatwienie dzieciom i młodzieży funkcjonowania w szkole po roku przymusowej nauki zdalnej, pomoc w naprawie relacji społecznych i powrocie do zdrowia psychicznego.

Nie ma dla nas dorosłych teraz nic ważniejszego niż pomoc dzieciom i młodzieży w powrocie do równowagi psychicznej – mówi Joanna Węglarz, psycholog i pomysłodawczyni kampanii „Szkoła-od-nowa”. - Szkoła po pandemii będzie inna, ponieważ COVID-19 nieodwracalnie zmienił świat, w którym żyjemy. Nauczyciele i uczniowie muszą się dostosować do nowej szkoły, by była miejscem, które uczy i rozwija społecznie. Dlatego kilkunastu ekspertów w zakresie psychologii, pedagogiki, zdrowia psychicznego, terapeutów i wykładowców akademickich zaangażowało się w kampanię społeczną „Szkoła-od-nowa”, by dzielić się swą wiedzą z nauczycielami i rodzicami. - dodaje ekspertka.

Celem kampanii społecznej „Szkoła-od-nowa” jest zwrócenie uwagi, jak ważna jest kwestia zdrowia psychicznego oraz rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci i młodzieży - bycia w grupie, kontaktów z rówieśnikami i współpracy, a także podjęcie działań, które pomogą uczniom wrócić do szkoły stacjonarnej po roku przymusowej edukacji zdalnej - Rozwój umiejętności społecznych dzieci i młodzieży w czasie pandemii został zaburzony, u niektórych opóźniony albo wręcz wstrzymany. Konsekwencje tego zobaczymy tak naprawdę dopiero za kilka lat. Rzeczywistość w dalszym ciągu jest mało przewidywalna i mało optymistyczna, dlatego tak ważne jest, byśmy umieli pomóc dzieciom i młodzieży powrócić do życia w społeczeństwie i zaspokoić ich podstawowe potrzeby bezpieczeństwa, przynależności i samorealizacji, bo one w głównej mierze wpływają na prawidłowy rozwój i zdrowie psychiczne – dodaje Joanna Węglarz.

W ramach kampanii, na stronie szkola-od-nowa.pl są udostępniane bezpłatnie dla wszystkich nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży m.in.:

 • nagrania wideo ekspertów dotyczące tego jak przygotować się do nauki stacjonarnej w sytuacji pandemicznej;
 • materiał na temat technik relaksacyjnych na godzinie wychowawczej;
 • scenariusze godziny wychowawczej dla szkół podstawowych, średnich oraz szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
 • ebook dla nauczycieli „Jak wspierać rozwój społeczno-emocjonalny uczniów?”;
 • ebook dla rodziców „10 strategii dla wypalonych rodziców”;
 • wyniki badań na temat wpływu pandemii i nauki zdalnej na dobrostan uczniów i nauczycieli;

Badania* pokazują, że dzieci i młodzież są w złej kondycji psychicznej. Rok izolacji społecznej spowodował, że prawie 100 proc. uczniów ma problemy ze snem, blisko 80 proc. z odżywianiem, 70 proc. ma wahania nastroju, a ok. 40 proc. problemy z koncentracją. U 10% zaobserwowano symptomy depresyjne, a u 18 proc. zaburzenia psychosomatyczne (bóle głowy, brzucha, brak energii i zdenerwowanie). 60 proc. uczniów źle ocenia naukę umiejętności praktycznych podczas nauczania zdalnego, a 70 proc. mówi o pogorszeniu relacji społecznych z rówieśnikami. Ponad połowa przyznała, że czuje się przeładowana otrzymywanymi treściami, a aż 66 proc. korzysta z urządzeń elektronicznych przed pójściem spać.

*Badanie realizowane w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce, w okresie od  12 maja do 12 czerwca 2020 r, w trzech grupach składających się z uczniów, nauczycieli i rodziców (łącznie ok. 3000 osób), oraz badanie pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka przeprowadzone metodą CAWI na panelu internetowym w dniach 25-28 grudnia 2020 roku na reprezentatywnej grupie ponad 2000 uczniów wieku 15-18 lat oraz rodziców posiadających dzieci w tym wieku.

Joanna Węglarz - psycholog, specjalista psychologii klinicznej, wykładowca akademicki, trener i terapeuta EMDR, posiada ponad 17 lat doświadczenia w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.Joanna Węglarz - psycholog, specjalista psychologii klinicznej, wykładowca akademicki, trener i terapeuta EMDR, posiada ponad 17 lat doświadczenia w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.

 1. Styl Życia

Pora na rower - 6 najciekawszych tras rowerowych w Polsce

Sezon rowerowy jest w Polsce dość krótki, warto go maksymalnie wykorzystać. (Fot. iStock)
Sezon rowerowy jest w Polsce dość krótki, warto go maksymalnie wykorzystać. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Malownicze wybrzeże, bardziej wymagające kondycyjnie góry, urokliwe Pojezierze Mazurskie czy leśne dukty wśród kapliczek i świątyń. Polska oferuje wielbicielom dwóch kółek wiele wspaniałych miejsc do zwiedzania z co najmniej przyzwoitą infrastrukturą rowerową. Prezentujemy sześć najciekawszych, podpierając się opiniami znawców tematu – Bartosza Huzarskiego, specjalisty od kolarstwa szosowego i Bartłomieja Wawaka, zawodowego kolarza górskiego.

Malownicze wybrzeże, bardziej wymagające kondycyjnie góry, urokliwe Pojezierze Mazurskie czy leśne dukty wśród kapliczek i świątyń. Polska oferuje wielbicielom dwóch kółek wiele wspaniałych miejsc do zwiedzania z co najmniej przyzwoitą infrastrukturą rowerową. Oto najciekawsze trasy rowerowe po Polsce według znawców tematu – Bartosza Huzarskiego, specjalisty od kolarstwa szosowego i Bartłomieja Wawaka, zawodowego kolarza górskiego.

Sezon rowerowy w Polsce nie trwa zbyt długo. Z drugiej strony jednak nie mieszkamy też w mroźnej Skandynawii. Jeżeli więc przepadasz za rowerowymi wycieczkami, masz szansę zwiedzić większość najciekawszych zakątków kraju, bez potrzeby brania urlopu na okrągły miesiąc. Przedstawiamy więc listę 6 najbardziej interesujących i najbardziej urokliwych miejsc, do których warto zapuścić się na dwóch kółkach – w wersji górskiej i szosowej. Zostały dobrane tak, aby legitymowanie się licencją kolarską, czy dyplomem skauta nie było konieczne.

Góry Orlickie – Zieleniec

- Jeśli chodzi o moje wybory były one podyktowane kilkoma ważnymi czynnikami, takimi jak klimat, odległość od domu, wysokość nad poziomem morza i jakość dróg – przyznaje Bartosz Huzarski, wybitny były zawodowy kolarz szosowy, wielokrotny uczestnik Tour de France i Giro d'Italia oraz założyciel Huzar Bike Academy. - Jeśli decydowałem się na jakikolwiek wyjazd na zgrupowanie w Polsce, celowałem w jedno miejsce w Górach Orlickich – Zieleniec, czyli górską dzielnicę miejscowości Duszniki Zdrój. Ten opustoszały w lecie kurort narciarski dawał mi wszystkie z tych punktów. Po około 90 minutach jazdy autem byłem na wysokości około 900 m.n.p.m w ciszy i spokoju, doświadczając niemal alpejskiego klimatu. Z dobrą siatką dróg po polskiej oraz bardzo dobrą po czeskiej stronie. Dodatkowo świetna kuchnia i otwartość ludzi sprawiały, że wracałem tam regularnie przed najważniejszymi wyścigami sezonu – podkreśla.

Nadmorski Szlak Rowerowy EuroVelo 10

Zdecydowanie jednym z najlepszych pomysłów jest wybrać się na wycieczkę wzdłuż polskiego wybrzeża, przez większość czasu mając w zasięgu wzroku Bałtyk. Nadmorski Szlak Rowerowy R-10 (EuroVelo 10), biegnący od Świnoujścia do Półwyspu Hel, oferuje od eleganckiej asfaltowej ścieżki rowerowej, przez szuter i leśne dukty, aż po wydmy i dziki wertepy. Po drodze nie brakuje licznych miejsc do spania w domkach letniskowych albo polach namiotowych. Trasa wiedzie przez tak urokliwe miejsca jak parki narodowe – Słowiński i Woliński, dodatkowym argumentem niech będzie widok latarni morskich. Na osobną uwagę zasługuje odcinek, prowadzący przez samą Mierzeję Helską.

Transgraniczna ścieżka Komańcza-Medzilaborce

Na tej liście nie mogło zabraknąć „mitycznego” miejsca ucieczki wszystkich pracowników korporacji z wielkich miast. W Bieszczadach możesz liczyć na gęstą siatkę tras rowerowych, z których szczególnie warto polecić transgraniczną asfaltową ścieżkę Komańcza-Medzilaborce o całkowitej długości 160 km (w tym 60 km przebiega przez Słowację). Po drodze miniesz wiele kapliczek i cerkwi. Innym interesującą propozycją jest szlak rowerowy dziedzictwa historycznego R-64, zwany Śladami Dobrego Wojaka Szwejka. Wędrował nią podczas I wojny światowej słynny bohater powieści Jaroslava Haška w swojej podróży na front wschodni.

Warmia i Mazury – z Giżycka do Mikołajek

Ten region od dawna sławią wszyscy fani kolarstwa i trudno im się dziwić. Przekonuje do siebie pięknymi krajobrazami, zabytkami turystycznymi (sanktuaria i zamki) czy ogromną liczbą uroczysk oraz jezior przy których można rozbić biwak. Znajdziesz tu wiele zadbanych, dopieszczonych pod każdym względem szlaków rowerowych. Większość spokojnie pozwoli na zabranie na wycieczkę małych dzieci w przyczepkach. Grzechem byłoby nie wybrać się w podróż z Giżycka do Mikołajek i z tej drugiej miejscowości do Ełku oraz dookoła jeziora Selmęt Wielki.

Żywiec, Jezioro Żywieckie i okolice

To jedna z ulubionych tras Bartłomieja Wawaka, zawodnika drużyny Kross Racing Team i byłego mistrza Polski elity kolarstwa górskiego (z reguła zapuszcza się tam jednak na szosówce). - Jezioro położone jest w kotlinie górskiej, co dodaje mu wyjątkowego uroku. Możemy je objechać dookoła całe. Trasa widokowa wiedzie po małych pagórkach z którymi upora się każdy. Możemy również przejechać przez zaporę w Tresnej, na której warto się zatrzymać i podziwiać jej imponujący rozmiar. Po drodze znajdziemy wiele miejsc w których można się zatrzymać, np. na świeżutką rybę czy na szybki „coffee break” – mówi Wawak. - Bardziej ambitnych zachęcam do wybrania się także na górę Żar, która znajduje się w pobliżu Jeziora Żywieckiego. Rozpościera się z niej niesamowity widok na okoliczne góry i doliny. Na samym szczycie znajduje się również ogromny zbiornik wodny, który sam w sobie robi wrażenie. Podczas dobrej pogody z jej szczytu startują paralotniarze i szybowce – dodaje.

Wschodni Szlak Rowerowy (1987 km), Green Velo, odcinek podkarpacki

Jedna z turystycznych wizytówek tego województwa. Na przygranicznych, z reguły mało uczęszczanych drogach możesz natknąć się na takie atrakcje jak stare cmentarze z wyrytymi na nagrobkach cyrylicą napisami, drewniane cerkwie (np. św. Paraskewy w Radrużu), arboretum w Bolestraszycach czy pięć sosen wyrastających z jednego pnia przy Sanktuarium Maryjnym na tzw. Płomieniu. Znawcy tego regionu opisują w samych superlatywach swoje wrażenia z wycieczki wzdłuż Pogórza Przemyskiego i Pogórza Dynowskiego aż do Rzeszowa. Trasę da się wytyczyć tak, by ominąć niekomfortowe drogi szutrowe.

 1. Psychologia

Po prostu polub swoje dziecko

Istnieją tylko dwa niezmienne i niezależne od lat kryteria pozytywnej oceny rodziców: cierpliwość i fakt, że lubisz swoje dziecko. Za to zawsze zostaniesz doceniony na każdym etapie rozwoju potomka. (Fot. iStock)
Istnieją tylko dwa niezmienne i niezależne od lat kryteria pozytywnej oceny rodziców: cierpliwość i fakt, że lubisz swoje dziecko. Za to zawsze zostaniesz doceniony na każdym etapie rozwoju potomka. (Fot. iStock)
To, co zachwyca niemowlaka – czułość i bliskość – przedszkolaka zacznie już irytować. To, co przedszkolaka pociąga – wspólna zabawa i sport – będzie żenujące dla nastolatka. Kryteria oceny rodziców zmieniają się tak szybko, jak rosną dzieci. Dobrze wiedzieć, jak być rodzicem na szóstkę, ale... nawet „trójkowi” zdamy ten egzamin. Jeśli się wzajemnie polubimy. 

Kto nie chce być rodzicem idealnym? Ocenianym przez dziecko celująco? To się może udać, bo każdy ma zadatki na idealnego rodzica, ale... dziecka w konkretnym wieku. Niektórzy spełnią się wspaniale jako rodzice niemowlaka, inni będą mieć świetne oceny w oczach nastolatka, a jeszcze inni nawiążą kontakt dopiero z dorosłymi dziećmi. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w zależności od wieku dziecko zwraca uwagę na inne cechy rodzica i czego innego potrzebuje. Istnieją tylko dwa niezmienne i niezależne od lat kryteria pozytywnej oceny rodziców: cierpliwość i fakt, że lubisz swoje dziecko. Za to zawsze zostaniesz doceniony na każdym etapie rozwoju potomka. Jeśli chcesz być lubiany przez córkę czy syna, zwyczajnie okaż im sympatię. A oprócz tego... zobacz, co i kiedy im się podoba.

Do lat trzech: mama, co dobrze przytula

Mimo że nie potrafi jeszcze wyrazić tego werbalnie, niemowlę może być z rodzica zadowolone lub nie. W tym okresie najłatwiej być mamą czy tatą. Dla maluszka nie liczy się bowiem aparycja (ta stanie się bardzo ważna dla przedszkolaka), ani pochodzenie społeczne (istotne dla nastolatka), ani stan majątkowy, ani wykształcenie. Rodzic może być zaniedbany, niewykształcony, bezradny życiowo. Ale jeśli lubi swoje dziecko, opiekuje się nim – ono jest zadowolone. Niemowlak ocenia cię, stosując bardzo proste kryteria: czy jesteś przy nim i czy zabezpieczasz jego potrzeby fizyczne i emocjonalne. Żeby u niego „zdobyć punkty”, trzeba z maluchem być, mówić, pieścić, okazywać czułość, karmić i przewijać. To wszystko.

Przedszkolak: a mój tata psy tresuje!

„Moja mama jest bardzo ładna. Mój tatuś jest treserem psów...” – gdy dziecko idzie do przedszkola, kryteria oceny rodzica ulegają wielkiej zmianie. Nastaje czas chwalenia się swoimi rodzicami i przejmowania ich zasług. Mama powinna być zadbana, uśmiechnięta i ubierać się kolorowo. Dobrze, gdy rodzice mają ciekawe i – co ważne – zrozumiałe dla dziecka zawody (adwokat czy redaktor nie zaimponuje żadnemu dziecku w tym wieku!), ale też nie spędzają w pracy zbyt dużo czasu. Dlaczego przedszkolak nie ceni garsonek i garniturów? Bo kojarzy je właśnie z pracą, czyli ze swoją największą konkurencją. Potrafi świadomie docenić poświęcany mu czas, ale tylko na zabawę. Nie licz, że posprzątany dom, pranie i pyszny obiad spotkają się z jego uznaniem. To doceni dopiero uczeń, gdy odwiedzą go koledzy czy koleżanki. Żaden przedszkolak nie zrozumie też potrzeby robienia kariery. Możesz mu powtarzać, że robisz to dla niego, żeby kupić mu hulajnogę. Na darmo: za żadne skarby nie zaakceptuje twojego życia zawodowego – im bardziej będziesz w nie zaangażowany, tym więcej punktów ujemnych dostaniesz. Czym mu zaimponujesz?

Pomysłowością, gotowością do zabawy, luzem i spontanicznością. Dzieci w wieku przedszkolnym cenią poczucie humoru rodziców i to, że mogą z nimi uprawiać sport. Jeśli pokazujesz nowe rzeczy i miejsca, wsiadasz na kolejkę w wesołym miasteczku, uczysz je pływać i czytasz codziennie wieczorem – piątka. Przedszkolak doceni to, że organizujesz urodzinowe przyjęcia, że wymyślasz gry i zabawy dla jego kolegów, że śpiewasz piosenki, które zna z przedszkola (za to samo nastolatek przyzna ci punkty karne i uzna za „obciach”). Idealny rodzic przedszkolaka jest uśmiechnięty i skory do wspólnej zabawy. Jego dziecko nie wie jeszcze, co to znaczy „wstydzić się za kogoś”.

Uczeń: dobrze być dzieckiem eksperta

Gdy dziecko idzie do szkoły, kryteria oceny rodzica znów ulegają przekształceniu. Nic dziwnego, zmieniają się bowiem także oczekiwania rodziców wobec dziecka. Nie wystarczy już, by nie płakało, grzecznie się bawiło, było śmiałe i aktywne. Teraz jest ważniejsze, by wykazało się intelektem, bystrością, nie było gorsze od innych. Dlatego cenna staje się wiedza merytoryczna rodzica. Uczeń chce, byś rozumiał, jak działa szkoła, czyli na jaki stres jest narażony. Żebyś potrafił mu doradzić, wysłuchał go, pomógł rozwiązać problemy. Doceni też twoją lojalność i dyskrecję.

A czego nie znosi? Gdy omawiasz z kimś jego sprawy, a nawet cokolwiek o nim mówisz osobie postronnej – za to zawsze są punkty ujemne. Czas, gdy mogłeś chwalić się nim, minął. Za to w dziecku pojawia się poczucie wstydu za ciebie. Zaczyna być bardzo ważne, żebyś go nie kompromitował. Alkoholizm, kłótliwość czy nadaktywność na zebraniach szkolnych są oceniane na równi – i to bardzo negatywnie. Masz wyglądać przyzwoicie (nareszcie docenia garsonki i garnitury) i najlepiej niczym nie różnić się od innych rodziców. Twoje doświadczenie, obycie i wiedza o świecie stają się atutami. W tym okresie możesz też zyskać aprobatę dziecka, zaczynając studia, ucząc się języka czy wciągając je w jakieś hobby. Ponieważ uczeń będzie generować problemy, doceni także twoją anielską cierpliwość.

Dziecko w tym wieku zaczyna zwykle stosować jeszcze jedno kryterium: pogląd jego niekwestionowanego autorytetu. Wychowawczyni mówi, że trzeba czytać książki, a ty wolisz grać na konsoli? Punkty karne! Ukochany trener uważa, że każdy musi umieć pływać, a ty bijesz rekordy na basenie? Szóstka! Osobny przypadek: autorytetem dla dziecka są inne dzieci. Co robić? Aby zasłużyć na uznanie, masz być wyluzowany, nie zawracać mu niepotrzebnie głowy, zgadzać się na bałagan w domu i wieczne odwiedziny znajomych.

Ważna uwaga: rodzice oryginalni, „artyści” nie podobają się dzieciom w wieku szkolnym. Odmienność i indywidualizm docenią dopiero, gdy same dorosną.

Nastolatek: superstarzy bez problemów!

Mówi się, że najtrudniej być rodzicem nastolatka, ale to nieprawda. Wystarczy uświadomić sobie (lub przypomnieć własne doświadczenia), co liczy się dla dojrzewających chłopców i dziewczynek. W tym wieku dziecko usamodzielnia się emocjonalnie i intelektualnie i jest szczególnie wytrwałe w kontestacji wszystkiego, rodziców też. Metody, które sprawdzały się przy młodszych, można teraz wyrzucić, bo potrzeby psychiczne nastolatka są całkiem inne. Podświadomie pragnie przede wszystkim ćwiczyć się w samodzielności na wszelkich możliwych polach. Walkę o swą tożsamość często wiąże z koniecznością uwolnienia się od rodziców.

Czego nie wolno ci robić? Używać formuły: „to normalne, ja też przez to przechodziłem, nastolatki już tak mają”. Nastolatek ceni rodzica, który rozumie, że on jest wyjątkowy, nieprawdopodobnie skomplikowany i nietuzinkowy – bo tak właśnie się postrzega. Mama i tata powinni być też szczęśliwi, mieć własne sprawy, hobby. Po prostu: żeby się o nich nie martwić. Syn lub córka będą teraz unikali pokazywania się z tobą publicznie, czy przedstawiania cię swoim kolegom: chyba że będzie to konieczne.

Ale docenią zamożność rodziny i komfort życia, stale porównując to, co ty osiągnąłeś, z tym, co osiągnęli inni rodzice. Przy czym zupełnie nie będzie ich interesować, jak do tego doszedłeś. Za trud i znój nastolatek nie przyzna ci punktów dodatnich. Natomiast te ujemne natychmiast dostaniesz za: niezgodę na to, na co pozwalają inni rodzice, gorsze warunki życia, nadopiekuńczość i każdą próbę narzucenia swoich pomysłów lub poglądów, także nieznajomość tego, o czym on się teraz uczy. Nie miej też złudzeń, kogo obwini za brak własnych osiągnięć, swoje lenistwo i zaniedbania w nauce. Zgadłeś – ciebie! Jeszcze gdy był uczniem podstawówki, cieszył się, że go nie zmuszasz do ciężkiej pracy. Teraz nie daruje ci, że zmarnowałeś jego uzdolnienia i nie dopingowałeś do nauki. To sygnał, by nie zawsze pobłażać dzieciom. Za to nastolatek nareszcie doceni, że ma schludny dom, gorący obiad i szczęśliwych rodziców.

 1. Psychologia

Jak wychować jedynaka?

To, jaki jedynak będzie jako dorosły, zależy od jego indywidualnych cech, a przede wszystkim od tego, czy rodzice mądrze i rozważnie pokierują jego rozwojem. (Fot. iStock)
To, jaki jedynak będzie jako dorosły, zależy od jego indywidualnych cech, a przede wszystkim od tego, czy rodzice mądrze i rozważnie pokierują jego rozwojem. (Fot. iStock)
Nie trzymaj go pod kloszem, zadbaj o kontakt z rówieśnikami i daj prawo do popełniania błędów.

Tata trzyletniego Karola: – Długo czekaliśmy na synka. Od kiedy się urodził, jesteśmy przeszczęśliwi. Jedno tylko nam tę wielką radość mąci – że nie będzie miał rodzeństwa. Chuchamy na niego i dmuchamy, ale staramy się też uczyć współpracy z innymi dziećmi, dzielenia się zabawkami, co – przyznam – jest bardzo trudne, bo w domu ma przecież wszystko dla siebie. Choć wcześniej nie planowaliśmy posyłać synka do przedszkola, bo jest chorowity, teraz poważnie się nad tym zastanawiam. Uważam, że w przedszkolu mógłby się uspołecznić, nauczyć współpracy z dziećmi. Moim zdaniem, dom mu tego nie zapewni. Żona uważa jednak, że tego wszystkiego możemy go sami nauczyć.

Mama i tata na wyłączność

Coraz więcej rodzin w Polsce ma – z różnych powodów – tylko jedno dziecko. Możemy wręcz mówić o pokoleniu jedynaków. I choć wydawałoby się, że wychować jedno dziecko jest łatwiej niż dwoje czy troje, to rzeczywistość pokazuje, że sprawa jest bardziej skomplikowana, a problem – jak zwykle – tkwi w rodzicach, a konkretnie w ich dobrych chęciach.

Być jedynakiem to znaczy dostawać w rodzinie wszystko, co najlepsze. Także większą niż dzieci z rodzin wielodzietnych możliwość rozwijania swoich pasji i talentów. Rodzice mogą zapewnić jedynakowi to, czego potrzebuje. Dzięki temu ma lepszy start w dorosłe życie. Posiada też na wyłączność ich miłość, uwagę i czas. Ponieważ częściej przebywa z rodzicami, szybciej zdobywa wiedzę o świecie, ma lepszy kontakt z dorosłymi i jest odważniejszy. A to z kolei wpływa na szybsze dojrzewanie intelektualne, co wprawdzie nie zawsze znaczy także społeczne i uczuciowe. Niby wszystko pięknie, ale sytuacja bycia jedynakiem ma również pewne wady.

Zagrożenia

Rodzice mają wobec jedynaka wielkie oczekiwania. Dają mu bardzo wiele, ale także dużo od niego wymagają, co sprawia, że dziecko żyje w ciągłym stresie i ogromnej odpowiedzialności – nie tylko za siebie, ale też za rodziców, za ich samopoczucie, a na starość – za opiekę nad nimi, której nie ma z kim dzielić. Bez rodzeństwa trudniej także poznać samego siebie. Jedynak skupia się na sobie, a to często prowadzi do egocentryzmu. Dziecko, które nie musi z nikim dzielić się tym, co ma, wokół którego wszystko się kręci, może mieć w przyszłości  problem z poświęcaniem uwagi innym, a nawet wyrosnąć na narcyza lub przejawiać skłonność do zachowań aspołecznych.

Jedynacy mają też z reguły większe, niż dzieci wychowujące się z rodzeństwem, problemy z rywalizacją i rozwiązywaniem konfliktów. Gorzej dostosowują się do reguł zarówno w zabawach, jak i pracy. Chcą grać pierwsze skrzypce w grupie, dlatego bywają odrzucani przez rówieśników. Zdarza się, że przyzwyczajeni do uprzywilejowanej pozycji w rodzinie, potrafiący wymóc na rodzicach respektowanie swojej woli, narzucają ją później rówieśnikom.

I jeszcze coś: o wiele trudniej przychodzi im oddzielenie emocjonalne od mamy i taty. Z jednej strony mają więc łatwiej niż dzieci z rodzin wielodzietnych, z drugiej – trudniej, zwłaszcza w sferze emocji: wiele z nich tłumią, ponieważ żyją w przekonaniu, że nie mogą wypaść z roli, jaką wyznaczyli im rodzice, oraz częściej doświadczają samotności.

Bez zbytniego lęku i nadziei

– Rodzice jedynaka są w sposób szczególny zainteresowani jego wychowaniem – mówi psycholog Aleksandra Godlewska. – Mają tylko jedno dziecko i pokładają w nim wszystkie swoje nadzieje. Jeśli rodzice kilkorga dzieci przeżywają jakiś kłopot, niepowodzenie czy zawód związany z jednym, mogą to sobie rekompensować satysfakcją i radością z zachowania pozostałych. Dla mamy i taty jedynaka każdy sukces jest stuprocentowy, a każde niepowodzenie – całkowite.

Chcąc dla dziecka jak najlepiej, nieświadomie popełniają wiele błędów, takich na przykład, jak:

 • „Chcesz – masz”. Skoro ukochane dziecko domaga się natychmiastowego spełnienia życzenia, dla świętego spokoju mu ulegają. 
 • „Daj, pomogę ci”. Roztaczają nad nim opiekuńczy parasol nawet wtedy, gdy samo mogłoby sobie poradzić.
 • „To mi się podoba, to nie”. Nieustannie je oceniają: krytykują albo chwalą, zachwycają się nim albo pouczają.
 • „Co zamierzasz zrobić z…?”. Ingerują w każdą sferę jego młodzieńczego życia.
 •  „Chcesz jedno – dostaniesz dwa”. Aby mu wynagrodzić to, że nie ma rodzeństwa, starają się dać mu w zamian jak najwięcej – bywa więc, że dziecko skrzętnie to wykorzystuje i manipuluje nimi.
 •  „Tylko nas troje”. Trzymają je pod kloszem, izolują od świata, a to powoduje, że ma mniejsze szanse na zetknięcie się z innymi wartościami i postawami niż te, które zna z domu.
 •  „Tak się o ciebie martwię”. Towarzyszy im permanentny lęk o dziecka: bezpieczeństwo, zdrowie, naukę, przyszłość… Mają ogromne trudności z emocjonalnym oddzieleniem się od niego. Rozstanie z synem czy córką, np. z powodu wyjazdu na wakacje, studia czy stworzenia z kimś związku – bywa, zwłaszcza dla matki, bardzo bolesne. Jak sobie i dziecku tego wszystkiego oszczędzić?

Więcej swobody

Jedynactwo nie musi bynajmniej stanowić przeszkody w relacjach dziecka z otoczeniem ani negatywnie wpływać na jego umiejętności społeczne. Pod warunkiem, że jego rodzice pogodzą się z myślą, że mają... więcej (!) obowiązków niż sąsiedzi z czwórką hałaśliwych latorośli.

Wychowanie jedynaka wymaga – wbrew pozorom – większych starań i zabiegów. Rodzeństwo zwykle samo, w sposób naturalny, często poza kontrolą dorosłych, uczy się współpracy i rozwiązywania konfliktów, czyli zdobywa bardzo ważną umiejętność życia w grupie. Jedynakowi także można stworzyć do tego warunki.

Na pewno jedno trzeba sobie powiedzieć: jedynak nie musi być skoncentrowany na sobie, nie ma prawa więcej oczekiwać niż dawać, nie musi wyrosnąć na człowieka zależnego. To, jaki będzie jako dorosły, zależy od jego indywidualnych cech, a przede wszystkim od tego, czy rodzice mądrze i rozważnie pokierują jego rozwojem. O co więc powinni zadbać?

Stopniowe oddalanie

Psycholog Marta Maruszczak uważa, że najważniejsze jest to, żeby rodzice zapewnili dziecku liczne i częste kontakty z rówieśnikami. I to już od najmłodszych lat – bez względu na częstotliwość kontaktów z dorosłymi. Relacje z rodzicami, ciociami, wujkami nie mogą wypełniać jedynakowi całego życia. To robienie na siłę z dziecka dorosłego. Ono ma prawo do dziecięcych zajęć, zabaw i zachowań.

Nie można też wyręczać go we wszystkich obowiązkach. Dziecko powinno mieć zadania do wypełnienia, ale nie musi ich wykonywać perfekcyjnie. Dobrze jest pozostawić mu trochę swobody i nie oczekiwać, że będzie nam ciągle we wszystkim towarzyszyć. Trzeba też przyznać mu prawo do popełniania błędów, do wyboru kolegów, zainteresowań oraz sposobu spędzania wolnego czasu.

Marta Maruszczak apeluje do rodziców jedynaków: – Nie dopuście, żeby dziecko było dla was całym światem. Dbajcie o inne sfery swojego życia, rozwijajcie własne pasje, tak by wypełnić czas, gdy maluch się usamodzielni. Nie należy podtrzymywać relacji zależności za wszelką cenę. Dla dobra i emocjonalnego zdrowia dziecka, pozwólcie mu się stopniowo od siebie oddalać.

Warto przeczytać:

Kümpel, „Jedynak”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2004, Pitkeathley, D. Emerson, „Jedynacy”, Czarna Owca 2007, Encyklopedia „Rodzice i dzieci”, Wydawnictwo Park 2002, Kasten, „Rodzeństwo. Ideały, rywale, powiernicy, Springer PWN 1997.