1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Most zasilany słońcem

Most zasilany słońcem

123RF.com
Londyński Blackfriars, zbudowany w 1886, będzie największym mostem pełniącym rolę baterii słonecznej na świecie. Na dachu stacji kolejowej, która leży na jego północnym krańcu, wkrótce pojawi się 4.400 solarów. Będzie to najbardziej ekologiczny dworzec w całej Wielkiej Brytanii.

Autorzy projektu chcą stworzyć największy kompleks słoneczny w Londynie. Poza panelami zamontowane zostaną kominy słoneczne, ułatwiające dostęp słońca – czyli także światła naturalnego – do wnętrza budowli, oraz system odzyskiwania deszczówki. To wszystko ma doprowadzić do istotnego zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Szefowie przedsięwzięcia maja nadzieję, że dzięki renowacji dworzec stanie się jednym z symboli miasta.

Projekt jest ewenementem na skalę światowej. Podobne instalacje ma tylko Australia (otwarty w październiku 2009 r. most Kuripla w Brisbane  w Australi, zasilany 54 panelami słonecznymi) i Belgia (na początku 2011 r. zamontowano 16 tys. solarów na dachu tunelu kolejowego w pobliżu Antwerpii).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze