1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Pralko-suszarka czy osobna suszarka do ubrań? Jakie mają plusy i minusy?

Pralko-suszarka czy osobna suszarka do ubrań? Jakie mają plusy i minusy?

Suszenie prania, szczególnie zimą, może sprawiać wiele kłopotów. (Fot. materiały prasowe)
Suszenie prania, szczególnie zimą, może sprawiać wiele kłopotów. Niedosuszone, brzydko pachnące ubrania, wilgoć w domu czy porozstawiane wszędzie stojące suszarki na pranie, które zabierają wiele miejsca? Każdy z nas zna te problemy!

Aby ułatwić wykonywanie codziennych domowych obowiązków, coraz częściej zadajemy sobie pytanie: „Sama pralka czy pralko-suszarka?”. W jakich sytuacjach najlepiej będzie postawić na zupełnie osobną suszarkę do ubrań? Jakie zalety i wady ma korzystanie z tego typu urządzeń?

Pralko-suszarka – jak działa taka maszyna?

Pralko-suszarka to sprzęt 2w1, który pozwala zarówno na wypranie brudnych ubrań, jak i ich późniejsze wysuszenie. Dzieje się tak dzięki strumieniowi ogrzanego powietrza (grzałka ma zwykle temperaturę ok. 75 stopni Celsjusza). Tego typu urządzenia zdobywają coraz większą popularność w czasach, kiedy każda zaoszczędzona minuta jest na wagę złota. Pralko-suszarki są polecane osobom, które ze względu na wielkość mieszkania nie mogą pozwolić sobie na wstawienie osobnej suszarki. Decydując się na taki sprzęt, dostajemy w jednej obudowie maszynę, która zastąpi nam dwa inne urządzenia.

Pralko-suszarki mają najczęściej takie same programy prania jak tradycyjne pralki (np. bawełna, pranie ręczne czy wełna). Jednak zwykle są wyposażone w mniej programów suszenia niż osobne suszarki. Warto zwrócić uwagę na to, że w takiej maszynie można wysuszyć mniej prania, niż zostało wyprane (wsad do prania jest zwykle 1,5-2 kilogramy większy niż wsad do suszenia). Jak to w praktyce wygląda? Jeśli pralka ma pojemność prania o wadze 6 kg, a wsad do suszenia wynosi 4 kg to oznacza, że można uprać i jednocześnie wysuszyć 4 kg ubrań, nie więcej. Z tego powodu przy większym praniu, jego część musi zaczekać w misce na swoją kolej.

Czym się kierować przy wyborze pralki z suszarką?

Pralka z funkcją suszenia to doskonały wybór dla osób, które nie mają osobnego miejsca do wieszania prania (dużego balkonu czy tarasu) oraz szukają kompromisu pomiędzy wygodą a oszczędnością miejsca w mieszkaniu. Podczas dokonywania wyboru weźmy pod uwagę klasę energetyczną, oferowane programy, prędkość wirowania oraz pojemność pralki i suszarki. AGD tego typu często jest też wyposażone w dodatkowe funkcje i ulepszenia np. automatyczny dobór wody w zależności od ilości włożonego prania czy elektroniczny wyświetlacz.

Energooszczędność to bardzo istotna kwestia podczas korzystania z pralki i suszarki w jednym. Zużycie wody w przypadku takich maszyn będzie większe niż przy używaniu samej pralki, bo jeden cykl ich pracy opiera się na praniu i suszeniu. Dlatego zwróćmy szczególną uwagę na modele pozwalające oszczędzać wodę. Sprawdźmy też, jaka jest prędkość wirowania w wybranym przez nas modelu. Im więcej obrotów, tym suchsze pranie wyciągniemy z bębna, dlatego kupujmy maszyny z jak najwyższymi obrotami.

Ciekawe rozwiązanie oferuje marka Siemens. Niemiecka myśl inżynierska i tym razem nie zawiodła użytkowników tych maszyn. Funkcja Home Connect pozwala na połączenie sprzętu gospodarstwa domowego z internetem. Dzięki temu można zarządzać swoim AGD z dowolnego miejsca i o każdej porze. Nastawienie pralki, kiedy nie ma nas w domu? Nic prostszego! Korzystając z urządzeń marki Siemens, można to zrobić za pomocą swojego smartfona. To duże ułatwienie dla osób zabieganych oraz lubiących nowinki technologiczne.

Chcesz postawić na pralko-suszarkę? Sprawdź godne zaufania i energooszczędne modele od marki Siemens .

Komu jest potrzebna osobna suszarka do ubrań?

Jeżeli chodzi o suszarki do prania, to poleca się je przede wszystkim dużym rodzinom, które robią pranie kilka razy w tygodniu. Każdy, kto na co dzień zmaga się z górą prania przy małych dzieciach, na pewno doceni szybką pracę takiego sprzętu. Jednak zanim wybierzemy się do sklepu lub zamówimy maszynę przez internet, musimy rozważyć, czy mamy na nią miejsce. Osobne urządzenie jest polecane osobom posiadającym dużą łazienkę (ewentualnie miejsce w kuchni), albo osobną pralnię (np. na poddaszu czy w kotłowni).

Suszarki do ubrań z pompą ciepła są w stanie suszyć ubrania przy wykorzystaniu niższej temperatury niż pralko-suszarki (ok. 45-55 stopni Celsjusza w zależności od wybranego modelu), dzięki czemu są łagodniejsze dla tkanin i energooszczędne. Tego typu maszyny są bardzo podobne z wyglądu do tradycyjnych pralek, mają jedynie większy bęben. Posiadając suszarkę, można robić częściej pranie niż w przypadku pralko-suszarki. Wystarczy tylko zaraz po wypraniu przenieść mokre ubrania z pralki do suszarki i już możemy nastawić kolejną porcję ubrań. Suszarka ma też tę przewagę nad pralko-suszarką, że posiada więcej programów suszenia np. do butów, delikatnych tkanin czy bielizny. Jakie jeszcze zalety ma posiadanie osobnej suszarki do ubrań? Możesz je poznać tutaj .

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania suszarki na pranie?

Suszarka bębnowa zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci w domu i zaoszczędzi nasz czas, który musielibyśmy poświęcić na rozwieszanie prania. Na rynku znajdziemy maszyny wywiewowe i kondensacyjne. Te pierwsze są już coraz rzadziej produkowane, na rzecz tych drugich, które odznaczają się o wiele lepszą efektywnością. Podczas suszenia w suszarce kondensacyjnej w jej bębnie powstaje para, która jest potem kondensowana (skraplana) i gromadzona w specjalnym pojemniku. Uzyskaną wodę możemy użyć np. do podlewania kwiatków, dzięki czemu nie będzie się marnować. Nie ma co ukrywać, że korzystanie z suszarek wiąże się również z wyższymi opłatami za prąd. Z tego powodu dobrze jest się rozglądać za najbardziej ekologicznymi i oszczędnymi modelami.

Warto również wspomnieć o suszarkach z pompą ciepła. Takie modele są najbardziej wydajne, a na dodatek zużywają nawet o połowę mniej energii elektrycznej niż inne maszyny tego typu. To właśnie wykorzystanie pompy ciepła pozwala na suszenie ubrań w temperaturze 45-55 stopni Celsjusza, która jest bezpieczna dla delikatnych tkanin. Wielkość urządzenia dobierzmy do naszych indywidualnych potrzeb – jeśli mamy pralkę o konkretnej pojemności to warto dobrać do niej suszarkę o takich samych parametrach. Zwróćmy uwagę na programy suszenia. Do wyboru mamy np. szybki, do bawełny, do wełny czy przeznaczony do tkanin syntetycznych. Niektóre suszarki pozwalają na odświeżenie ubrań lub podsuszenie je w taki sposób, by lepiej się prasowały.

Interesuje Cię suszarka z pompą ciepła?

Suszarka czy pralko-suszarka – podsumowanie

Jakie urządzenie wybrać? Suszarkę czy pralko-suszarkę? Połączenie pralki i suszarki w jednej maszynie na pewno będzie korzystne dla osób, które nie mają miejsca na zbyt dużo sprzętów i wolą sprytne rozwiązania. Niestety musimy liczyć się z tym, że posiadając taką maszynę nie damy rady wysuszyć od razu całego prania. W przypadku awarii pozbawiamy się też obu sprzętów. Jednak na pewno to rozwiązanie docenią ci, którzy nie robią zbyt często prania. Single lub para zazwyczaj nie potrzebują dwóch osobnych urządzeń, bo po prostu nie będą mieli okazji wykorzystać ich potencjału.

Jeżeli natomiast mamy dużą rodzinę i robimy bardzo często pranie, to postawmy na osobną pralkę i suszarkę. Takie rozwiązanie pozwoli nam na wyczyszczenie oraz osuszenie naprawdę dużej ilości ubrań czy pościeli. Będziemy mogli też korzystać z wielu programów suszenia dostosowanych do różnych tkanin. Najlepszym wyborem będzie kondensacyjna suszarka z pompą ciepła, która jest wydajna i energooszczędna.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze