1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Który rodzaj szkła hartowanego wybrać - czym się charakteryzują i które jest najlepsze?

Wraz z rozwojem technologii rosną także zastosowania naszych smartfonów - dzisiejsze urządzenia potrafią wykonywać świetne zdjęcia, odtwarzać muzykę, pozwalając na korzystanie z pełni zasobów internetu. Z tego też powodu współczesne smartfony wyposażone są w coraz większe i coraz lepsze ekrany. Niestety, stanowi to również najsłabszy punkt całego urządzenia - ekrany są podatne na stłuczenia oraz zarysowania, co psuje wrażenia z ich użytkowania. Dlatego wielu posiadaczy telefonów decyduje się na ich ochronę, zakładając szkła hartowane. Czy to dobre rozwiązanie? Jakimi rodzajami szkła warto się zainteresować?

Rodzaje szkła hartowanego

W odróżnieniu od popularnych wcześniej folii ochronnych, szkła hartowane pozwalają na podobne odczucia z obcowania z ekranem, jak przy kontakcie z oryginalną warstwą szkła, będącą częścią wyświetlacza. Przede wszystkim reakcja na dotyk i sam poślizg palca właściwie się nie zmienia. Szkło zapewnia również lepszą ochronę - niejednego uchroniło przed zniszczeniem wyświetlacza przy nawet potężnym upadku. Wśród popularnych ostatnio rozwiązań warto wymienić szkło hartowane 5D, szkła hartowane 9H i szkło hartowane w płynie. Nie wszystkie są takie same, dlatego poświęćmy chwilę każdemu z nich.

Szkło hartowane w płynie

Już sama nazwa wskazuje, że mamy do czynienia z rozwiązaniem nietypowym, bo przecież szkło w stanie ciekłym, w temperaturze pokojowej nie występuje. Chodzi więc o specjalny preparat, którego zadaniem jest ochrona wyświetlacza w smartfonie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, wolne np. od problemów z pęcherzami powietrza pod szkłem. Z drugiej strony jego skuteczność jest nieco ograniczona - utwardza ono warstwę oryginalnego szkła wyświetlacza, ale nie zapewnia ochrony w razie upadku z wysokości, jak to ma miejsce w przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań.

Szkło hartowane 5D - co to znaczy?

Coraz więcej modeli telefonów ma zakrzywione ekrany, co wygląda bardzo efektywnie, ale niestety znacznie utrudnia ich ochronę przy użyciu szkieł ochronnych. Do niedawna wielu producentów produkowało szkła hartowane o odpowiednio mniejszym rozmiarze, tak, aby przylegały one wyłącznie do płaskich powierzchni. Niestety, z jednej strony psuło to wrażenia wizualne z obsługi wyświetlacza, a z drugiej nie zapewniało pełnej ochrony i np. w razie upadku okazywało się, że pomimo ochrony wyświetlacz nadaje się do wymiany.

Wychodząc naprzeciw coraz częściej spotykanym zakrzywionym i półokrągłym ekranom, wielu producentów zaczęło produkować szkła hartowane 5D, czyli wyposażone w dopasowane do modelu zaokrąglane elementy, idealnie chroniące całą powierzchnię wyświetlacza, a nawet otaczającą go ramkę. Całość, lub tylko zaokrąglone brzegi, zostały pokryte specjalnym klejem, który zapewnia idealne przyleganie do urządzenia. Niektóre z nich są nawet tak wyprofilowane, by zakładane dodatkowo pokrowce nie powodowały ich odklejania.

Szkło hartowane - jakie wybrać?

Zastanawiając się nad tym, , warto również wziąć pod uwagę jego twardość. Jest ona określana wg. tzw. skali Mohsa, wyskalowanej od 1 do 10 (1 to odpowiednik grafitu, a 10 osiąga wyłącznie diament). Twardość szkła hartowanego najczęściej spotykanego na rynku deklarowana jest jako 9H - jest to odpowiednik twardości krzemu. W rzeczywistości nie wszystkie szkła na rynku osiągają deklarowaną twardość, ale szczerze mówiąc, nie ma to aż tak istotnego znaczenia. Te bardziej miękkie lepiej amortyzują upadki i okazują się trwalsze, choć bardziej podatne na zarysowania. Te najtwardsze bardzo trudno zarysować, ale upadek z nawet niewielkiej wysokości może je rozbić.

Gdzie znaleźć dobre szkło hartowane?

Nie wszystkie szkła hartowane są jednakowe - różnią się grubością, twardością, poślizgiem, czy technologią wykończenia. Dlatego od ich wyboru zależy końcowe zadowolenie ze stosowani szkieł. Szukając najlepszego produktu, warto odwiedzić , gdzie znajdują się wyłącznie wyselekcjonowane modele, najbardziej cenionych marek. Dzięki temu masz pewność, że z następnego szkła będziesz zadowolony!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze