1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Dolomity - najpiękniejsza architektura natury

Rośnie liczba turystów przyjeżdżających w Dolomity na biegówki. Coraz więcej malowniczo położonych tras stwarza doskonałe warunki do podziwiania piękna natury (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Le Corbusier, słynny architekt, ojciec modernizmu pisał, że Dolomity to najpiękniejsza architektura natury. Ze względu na swoje piękno, wyjątkowy krajobraz i cechy geologiczne Dolomity w 2009 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Wybierając się na narty do włoskiego regionu Trentino, poza świetnie przygotowanymi trasami, największą liczbą czterogwiazdkowych hoteli i restauracjami z pysznym jedzeniem, dostajesz coś jeszcze – bezcenne widoki. Na majestat „Bladych gór” nikt nie pozostaje obojętnym. To także dlatego Trentino przyciąga fanów narciarskiego szaleństwa i sportów zimowych z całego świata.

Z geologicznego punktu widzenia specyficzny skład Dolomitów, zbadany przez francuskiego geologa Déodat de Dolomieu, sprawia, że ​​góry te są wyjątkowe. Ale nie trzeba być geologiem by, dostrzec niebywały urok tych gór. Wystarczy spojrzeć: skalne ściany, zmieniające kolor w zależności od pory dnia, lodowce, iglice i wieże tworzą niepowtarzalny krajobraz. W Trentino różnorodność unikalnych scenerii jest na wyciągnięcie ręki. Z jednej strony Dolomity Brenta, słynne pasma górskie Latemar i Catinaccio, i największy w tym regionie masyw Marmolada, a dalej Pale di San Martino. 

W Dolomitach kolor skał zmienia się w zależności od wysokości Słońca nad horyzontem. (Fot. materiały pasowe)

Jeżeli chcecie poznać dziewicze, nieskażone cywilizacją zakątki, warto się wybrać do jednego z parków przyrody w Trentino. Madonna di Campiglio, Pinzolo i Val Rendena  otoczone są parkiem przyrody Adamello Brenta (znanym też jako Geopark), najszerszym chronionym obszarem Trentino (620,5 km kw.), który obejmuje góry Adamello-Presanella na zachód z pięknymi lodowcami, rzekami, wodospadami i jeziorami oraz Dolomity Brenty na wschód ze szczytami i wielkimi wieżami skalnymi. Między tymi dwoma światami znajduje się kilka dolin bocznych – najbardziej znane są Vallesinella, Val Genova, Val Nambrone – każdy z osobliwym krajobrazem. Po parku można spacerować pieszo, na rakietach śnieżnych, lub na biegówkach. Niezależnie od wybranej opcji jest to świetny sposób na odpoczynek i ucieczkę od codziennych problemów. W trakcie wycieczki można spotkać miłe towarzystwo – złote orły, leśne i górskie pardwy, świstaki i zające ubrane w zimowe szaty. 

Z dala od zgiełku uczęszczanych tras narciarskich Dolomity, wydają się jeszcze piękniejsze.

W Dolomitach można nie tylko jeździć na nartach. Rośnie liczba turystów spacerujących na rakietach śnieżnych. (Fot. materiały pasowe)

W Dolomitach o każdej porze doby można cieszyć oko widokami jak z pocztówki. (Fot. materiały prasowe)

Narty, przyroda i wellbeing 

Rano narty lub spacer po ośnieżonym lesie, potem lunch. A gdy słońce zaczyna wędrować ku grani, pora na spa –  odkryty basen z gorącą wodą, olejki, leżaki... Nic nie przywraca sił tak jak sauna, z której można wyskoczyć prosto na dwór. Będąc tutaj warto się wybrać na rytuał zwany Aufguss, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza napar. W kontekście sauny słowo to jednak nabiera nowego znaczenia. Chodzi o to, że mistrz sauny zręcznymi ruchami ręcznika porusza gorącym powietrzem i parą nad głowami saunujących gości, wygląda to trochę jak taniec rytualny. Aby podnieść poziom wilgotności, śnieg lub lód zmieszane z olejkami eterycznymi są topione na gorących węglach – dlatego właśnie pojawia się określenie „napar”. Ciepło, para i aromatyczne olejki sprawiają, że spięte przez zimno i wysiłek mięśnie szybko się rozluźniają. Można zapomnieć o całym świecie. Po takim odprężającym rytuale jesteś gotowa na kolejny dzień na miękkim śniegu i bicie narciarskich rekordów.

Dolomity i przyroda. Daj się uwieść 

Niezależnie od rodzaju aktywności, wyjazd w góry to świetny sposób na odpoczynek i ucieczkę od codziennych problemów. (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze