1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Przygotuj dom na święta – 10 prostych dekoracji

Klimat świąt tworzą w dużej mierze bożonarodzeniowe dekoracje. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 12 Zdjęć
Dekorowanie domu przed świętami to czysta przyjemność. Zobaczcie, jak niewiele trzeba, aby wprowadzić we wnętrzu świąteczny nastrój.

10 Pomysłów na dekoracje świąteczne:

1. Wianek bożonarodzeniowy

Świerkowe gałązki (na przykład te, które zostają po oprawieniu choinki) mocujemy cienkim drucikiem na wianku florystycznym (do kupienia w kwiaciarniach). Dekorujemy bombkami, szyszkami, plasterkami suszonej pomarańczy lub światełkami na baterię, tak jak na poniższym zdjęciu.

(Fot. iStock)

2. Bukiet z ostrokrzewu

Kilka gałązek ostrokrzewu wystarczy, aby w domu zrobiło się świątecznie. Gałązki z czerwonymi kulistymi owocami pięknie wyglądają w wysokim wazonie same, ale można z nich tworzyć rozmaite kompozycje.

(Fot. iStock)

Warto wiedzieć, że ostrokrzew stanowił przedmiot kultu w wielu religiach – był poświęcony celtyckiemu bogu światła oraz bogini obfitości. Jako roślina związana z żywiołem ognia był jednym z dziewięciu świętych drzew używanych do palenia rytualnych ognisk celtyckich. Według przesądów ludowych zabezpiecza przed trucizną, złymi duchami i czarownikami. Ma też odpędzać dzikie zwierzęta i chronić przed piorunami, dlatego sadzono go przy domu w charakterze strażnika domostwa. I wreszcie, last but not least – magiczna różdżka Harry’ego Pottera była zrobiona właśnie z drzewa ostrokrzewu.

(Fot. iStock)

3. Łańcuch nie na choinkę

Prościej się nie da – sznureczek, drewniane spinacze, kilka bombek i gałązek. Taki łańcuch można powiesić w oknie, można też umocować go na ścianie – jak widać na zdjęciu, nie potrzeba nawet wbijać gwoździ.

(Fot. iStock)

4. Lampki w wazonie

Odkąd można kupić lampki na baterię, przygotowanie świetlistych dekoracji stało się prostsze. Nie ograniczają nas kabel ani elektryczne gniazdko. Światełka ładnie wyglądają w przezroczystym wazonie w towarzystwie gałązek świerkowych lub szyszek.

(Fot. iStock)

5. Świeca w świątecznej kreacji

Bez świec trudno się obejść zwłaszcza o tej porze roku, kiedy tak bardzo brakuje nam światła. Na wigilijnym stole zazwyczaj stawiamy świecę – aby wyglądała bardziej odświętnie można ozdobić ją na przykład gałązką z choinki.

(Fot. iStock)

6. Świecznik z piernika

Podstawka na świecę z piernika to oryginalna dekoracja świątecznego stołu. Warto zawczasu upiec piernik z dziurką o średnicy świecy. W gotowym wyciąć ją będzie nieco trudniej.

(Fot. iStock)

7. Świecznik z zapachem

Zwykły słoiczek, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, można przemienić w świąteczny świecznik. Do środka wkładamy tealight, na zewnątrz układamy korę cynamonu i obwiązujemy sznureczkiem. Pod wpływem ciepła po chwili we wnętrzu uniesie się korzenny zapach.

(Fot. iStock)

8. Sztuka pakowania

Zazwyczaj kładziemy je pod choinką, jednak z pięknie zapakowanych prezentów można stworzyć niebanalną dekorację. Ten pomysł sprawdzi się u osób, które potrafią poskromić dziecięcą ciekawość.

(Fot. iStock)

9. Zapach świąt

Cytrusy mają nie tylko wspaniały smak, lecz także zachwycający aromat. Można nasycić nim wnętrze, rozkładając w domu dekoracje z pomarańczy z goździkami. Pomarańcze sparzamy, wówczas skórka nieco mięknie, i wbijamy w nią sporo goździków. Zapach świąt w domu gwarantowany.

(Fot. iStock)

10. Bombki w nowej roli

Bombki to wdzięczny element wszelkich dekoracji – skrzą w blasku świec, pięknie odbijając światło. Najczęściej wieszamy je na choince, ale co stoi na przeszkodzie, aby powiesić je gdzie indziej, na przykład nad stołem? Bombki można przywiązać sznureczkami do lampy lub przymocować do sufitu dobrze trzymającą taśmą klejącą.

(Fot, iStock)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze