1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Eko-czystości w naszym mieszkaniu

Eko-czystości w naszym mieszkaniu

123RF.com
Każdy z nas ma w domu miejsce, w którym magazynuje różnego rodzaju środki do czyszczenia. Większość z nich jest szkodliwa dla środowiska naturalnego. Niektóre z nich mogą wywołać również reakcje alergiczne. Można temu zaradzić w bardzo prosty sposób.

W drogeriach lub sklepach z produktami ekologicznymi można znaleźć coraz więcej całkowicie biodegradowalnych, ekologicznych produktów czyszczących. Podstawowym ich składnikiem jest czyste mydło roślinne. Drugą grupę substancji aktywnych stanowią związki powierzchniowo-czynne uzyskiwane z oleju kokosowego, skrobi roślinnej i wielocukrów. Ta aktywność jest bardzo dobrze tolerowane przez naszą skórę. Dodatkowo w ich skład wchodzą często alkohol roślinny, naturalny kwas cytrynowy o jakości spożywczej oraz składniki mineralne, takie jak: soda, krzemiany, korund, pył pumeksowy i wapienny. Zapach i aromat środków zapewniają naturalne olejki eteryczne - lawendy, trawy cytrynowej, pomarańczy.

Dzięki składnikom pochodzenia roślinnego, substancje zapachowe znajdujące się w ekologicznych środkach czystości nie wywołują reakcji alergicznych. Są one wskazane dla osób uczulonych na chemię. Większość składników jest dobrana w taki sposób, by mogła mieć kontakt z żywnością. Produkty nie niosą ze sobą zagrożeń typowych dla chemicznych środków czystości, dlatego nie trzeba się obawiać, gdy będą miały z nimi kontakt dzieci.

Oto 20 porad, jak zachować eko-czystość w naszym domu:

 1. Naczynia po rybie myj zimną wodą z mydłem
 2. Naczynia ze stali nierdzewnej czyść sokiem z cytryny
 3. Pasta z sody rozcieńczonej wodą usunie osad z kawy i herbaty z kubków.
 4. Kamień z czajnika zniknie po ugotowaniu w nim wody z octem
 5. Pasta z sody wymieszanej z wodą dobrze czyści zasłonki prysznicowe.
 6. Przestawiając się z prania z użyciem detergentów na pranie z użyciem środków z mydłem, wypierz raz ubrania tylko w sodzie. Zapobiegnie to reakcji detergentów z mydłem, która może powodować żółknięcie tkanin.
 7. Zachowuj skórki owoców cytrusowych – pomarańczy, cytryny, limonki i innych. Można je włożyć do gotującej się wody lub worka odkurzacza przed kolejnym odkurzaniem.
 8. Gotuj kilka plasterków cytryny w otwartym garnku – usuniesz w ten sposób zapachy z gotowania, smażenia ryby i inne.
 9. Używaj naturalnych olejków aromatycznych – rozcieńcz w wodzie i spryskaj meble, dywan. Możesz różnicować zapachy zależnie od pomieszczenia, np. lawendę w salonie, olejek sandałowy w sypialni, mięta w łazience. Dodawaj do mieszanych w domu środków czystości.
 10. Pomarańcza lub mandarynka nadziana goździkami jest doskonałym odświeżaczem powietrza w mieszkaniu.
 11. Uprawiaj w domu rośliny – zioła i kwiatki doniczkowe. Rośliny redukują zanieczyszczenie powietrza i oczyszczają powietrze w domu.
 12. Soda usuwa nieprzyjemny zapach z rur zlewozmywaka. Wystarczy wsypać sodę i zalać wrzątkiem.
 13. Aby usunąć ślady palców ze ścian, przetrzyj je zdecydowanie kawałkiem białego chleba.
 14. Kurz z liści roślin można usuwać przecierając je wewnętrzną stroną skórki od banana. Kurz przyczepia się do skórki, a sok odżywia liście.
 15. Ślady czerwonego wina z dna karafki znikną, jeśli wrzucimy tam kilka ziarenek ryżu i dodasz trochę octu. Poruszaj delikatnie karafką – tarcie ziaren ryżu usunie zacieki w miejscach niedostępnych.
 16. By usunąć rdzę z noży, wbij je w surową cebulę i zostaw na jakiś czas - poruszaj nożem, by cebula puściła sok.
 17. Odrobina octu dodana do ostatniego płukania sprawi, że szklane naczynia nabiorą blasku.
 18.  Płyn do mycia naczyń pozostawia na naczyniach  resztki detergentu zawierającego szereg szkodliwych związków, niektóre z nich mogą być przyczyna alergii. Warto zamienić szkodliwy płyn na ekologiczny z odpowiednim atestem lub w domowych warunkach przygotować go samemu, na przykład na bazie płatków mydlanych, sody oczyszczonej czy soku z cytryny, albo z korzenia mydlnicy lekarskiej.
 19. Dzięki cytrynie, bez użycia szkodliwych detergentów,  poradzimy sobie z kamieniem na wannie i umywalce, zaciekami na kabinie prysznicowej i przywróceniem blasku na chromowanych powierzchniach.
 20. Dobrym sposobem na odświeżenie materaca jest posypanie go sodą oczyszczoną, która wchłonie stęchły zapach. Po paru godzinach odkurz materac, usuwając sodę.
 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze