1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Olga Tokarczuk: "Herbata ma być w szklance"

Olga Tokarczuk kolekcjonuje koszyczki na szklanki do herbaty (Fot. Łukasz Gawroński)
Olga Tokarczuk kolekcjonuje koszyczki na szklanki do herbaty (Fot. Łukasz Gawroński)
Herbata ma być w szklance, a szklanka w koszyczku. Jednym z ulubionych, które kolekcjonuje pisarka Olga Tokarczuk.

Rzecz w tym, że jestem herbaciana, a nie kawowa. Kawę wypiję, ale nie umiem się nią rozkoszować. Herbatę piję dla przyjemności, smaku, rytuału. Uważam, że herbata musi być pita ze szklanki, i to dlatego mam w domu kilka różnych koszyczków do szklanek, które udało mi się zachować przez wszystkie przeprowadzki. Mają swoją półeczkę w herbacianej szafce i z wielką przyjemnością ich używam, wybierając sobie taki, jaki akurat pasuje mi do nastroju, rodzaju herbaty i okoliczności.

Mam koszyczek upleciony z metalowego filigranu, tak delikatny, że wydaje się jak stworzony ze szronu. Mam masywny i wysoki z czasów Związku Radzieckiego – używano ich wtedy w pociągach, kiedy kierowniczka wagonu roznosiła chętnym gorącą, pyszną herbatę. I jeden cudowny, z jakiegoś stopu o pięknym, złotym kolorze. Kupiłam ten koszyczek na pchlim targu we Francji. Najchętniej jednak popijam z prostego, ozdobionego tylko owocowym motywem metalowego koszyczka, który udało mi się ustrzelić we Lwowie.

Herbata pita ze szklanki ma dla mnie inny, lepszy smak, widzę jej barwę, przezroczystość i – może jest to kwestia po prostu psychologiczna – działa na mnie nostalgicznie. Dla mnie to przede wszystkim atmosfera dzieciństwa, kiedy to pito ulungi i madrasy może nie najlepszej jakości, ale na pewno bez dzisiejszej chemii i podbarwiaczy. Nie istniały torebki, a herbatę parzyło się w imbrykach. U mnie w domu robiło się ją co rano – mocną i gęstą esencję. Czajniczek stał w ciepłym miejscu i potem przez cały dzień herbatę przygotowywało się, po prostu dolewając wrzątku do odrobiny esencji.

Olga Tokarczuk, pisarka, laureatka Nagrody Nobla, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (za powieści „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”) oraz Międzynarodowej Nagrody Bookera (za „Biegunów”).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze