1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prosi o wsparcie na rzecz Centrów Pomocy Dzieciom

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prosi o wsparcie na rzecz Centrów Pomocy Dzieciom

Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)
Centra Pomocy Dzieciom, prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, to miejsca, gdzie dzieci, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania seksualnego, dostają kompleksową i specjalistyczną pomoc. Fundacja uruchomiła zbiórkę pieniędzy, dzięki której możemy pomóc w utrzymaniu placówek. 

Każdego roku w Polsce tysiące dzieci doświadcza przemocy, wykorzystywania seksualnego i innych form krzywdzenia. Prawie 9 tysięcy polskich dzieci pokrzywdzonych przestępstwem każdego roku uczestniczy w procesach karnych w charakterze świadka. Centra Pomocy Dzieciom, prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, są dla krzywdzonych dzieci schronieniem - dają im bezpłatną i kompleksową pomoc.

Centra Pomocy Dzieciom to specjalistyczne placówki, w których zarówno krzywdzone dzieci, jak i ich opiekunowie, otrzymują pomoc psychiczną, psychiatryczną, prawną i medyczną. Są wzorowane na najnowocześniejszych ośrodkach i realizują skuteczny i interdyscyplinarny model pomocy skrzywdzonym dzieciom. A do tego wyróżnia je przyjazny charakter - architektura i wystrój placówek zapewniają dzieciom komfort i poczucie bezpieczeństwa w trudnych sytuacjach przesłuchań i spotkań terapeutycznych.

Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku. (Fot. materiały prasowe)

Nasi specjaliści - psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, psychiatrzy i prawnicy - każdego dnia w Centrach Pomocy Dzieciom podejmują interwencje kryzysowe, udzielają konsultacji, prowadzą z dziećmi spotkania terapeutyczne. Udzielają też wsparcia prawnego i psychologicznego rodzicom naszych podopiecznych, by wiedzieli, jak radzić sobie z trudną sytuacją, jak najlepiej pomóc swojemu dziecku i jak dbać o interesy dziecka. Jest to szczególnie ważne, gdy w związku ze skrzywdzeniem dziecka uruchomione zostają procedury prawne. Rodzicom bardzo potrzebne jest to, że mogą liczyć na wsparcie w całym procesie interwencji karnej - mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W takich ośrodkach dzieci i ich niekrzywdzący opiekunowie są przygotowywani do udziału w procedurach karnych, dostają szczegółowe informacje dotyczące ich przebiegu. W Centrach działają przyjazne pokoje przesłuchań, w których sędzia może przesłuchać dziecko w towarzystwie biegłego psychologa w warunkach, w których czuje się ono bezpiecznie. Dziecko tym samym nie musi jechać do sądu, a jego zeznania są zawsze rejestrowane, by składało je tylko raz, eliminując tym samym okoliczności, które mogłyby skutkować powtórnymi przesłuchaniami dziecka. W 2019 roku w przyjaznych pokojach przesłuchań w zeznawało 295 dzieci, a opieką i długofalowym wsparciem Fundacja objęła aż 949 dzieci i ich opiekunów.

(Fot. materiały prasowe)

Obecnie w całej Polsce funkcjonuje pięć Centrów Pomocy Dzieciom - w Warszawie, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Głogowie i Białymstoku. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podejmuje szereg działa, by takie placówki funkcjonowały w całym kraju. Jednak od tej pory wszelkie działania są utrudnione, bowiem fundacja nie dostała dofinansowania z Ministerstwa Sprawiedliwości na prowadzenie placówek. Wnioskowana kwota to ponad 2 mln złotych na pięć lat. Pieniądze miały być przeznaczone na działanie dwóch CPD w Gdańsku i w Starogardzie Gdańskim.

W 2020 roku potrzebna jest kwota około 200 tys. złotych, aby te dwa Centra Pomocy Dzieciom mogły stabilnie funkcjonować. Odpowiedzialność za zdobycie niezbędnych środków, które zagwarantują ciągłość w świadczeniu pomocy dzieciom krzywdzonym, w pełni spadła na Fundację. By temu zaradzić, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła w mediach społecznościowych zbiórkę brakujących 200 tys. złotych: "Krzywdzone dzieci znowu bez pomocy rządu!", którą można znaleźć na profilu facebookowym fundacji. Do zbiórki może przyłączyć się każdy, pomagajmy!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze