1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Mowa kwiatów 

Mowa kwiatów 

Mowa kwiatów 
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Delikatne i subtelne, zachwycają wyglądem, upajają zapachem, od niepamiętnych czasów są źródłem inspiracji dla artystów, dzięki którym pojawiają się na obrazach i fotografiach, zdobiąc także porcelanę. Kwiaty – oprócz niezaprzeczalnego uroku –mają  też bogatą symbolikę. Jeśli ją poznamy, każdy z nich przemówi do nas własnym głosem…

Szczególne znaczenie przypisywano kwiatom już w starożytności, kiedy stanowiły istotny element rytuałów. Wtedy to kolorowe bukiety były niezbędne podczas oddawania czci bogom i władcom. Nieco później stało się jasne, że wręczenie ich może być dyskretnym sposobem przekazania zawoalowanej treści, a na przełomie XIX i XX w. powstała nawet zabawa towarzyska zwana „mową kwiatów” lub „flirtem kwiatowym”.

Ukrytą symbolikę mają nie tylko poszczególne gatunki kwiatów, ale też ich kolory. Powszechnie wiadomo, że biała lilia oznacza niewinność, czerwona róża – miłość, a żółte żonkile kojarzone są z zazdrością. Na porcelanie wzory kwiatowe znane są od czasu, gdy w słynnej miśnieńskiej manufakturze wykonano pierwsze przedmioty zdobione zieloną winoroślą, a niedługo później Royal Limoges zasłynęło zjawiskową „Rose de Paris”. 

Serwis „Brillance. Tajemniczy Ogród”, Rosenthal

Kilka lat temu objawieniem okazał się serwis „Brillance. Tajemniczy Ogród”, którego dekorację stworzyła dla Rosenthal rozmiłowana w kwiatach Regula Stüdli. „Kocham maki! Za ich kolor, za delikatność i ulotność…” . Tak sama designerka opowiadała o „głównych bohaterach” swojego projektu, który jest eteryczny, delikatny i zupełnie nieoczywisty, dzięki czemu ma się  ochotę wejść coraz dalej i dalej – w głąb tajemniczego ogrodu. Podobnie intrygująca jest inna odsłona  serwisu „Brillance. Alpejski Ogród”. Utrzymana w tonacjach błękitu dekoracja projektu tej samej artystki przywodzi na myśl sielską atmosferę alpejskiej wioski, gdzie w ciepłe popołudnie odpoczywamy leżąc na łące pełnej fiołków, krokusów i chabrów. 

Serwis „Brillance. Alpejski Ogród", Rosenthal

Trudno nie wspomnieć o „królowej kwiatów”, opiewanej przez poetów i uwiecznianej na malarskich płótnach. Nie mogło jej zabraknąć i na porcelanie. Uznawana za symbol miłości, powszechnie kojarzona z pięknem i subtelnością róża według jednego z mitów greckich powstała z tej samej morskiej piany, z której wyłoniła się Afrodyta. Być może dlatego też Regula Stüdli wykorzystała ten „boski” kwiat do dekoracji legendarnej „Białej Marii”. Wzór „Maria Róża” to subtelna i delikatna kompozycja złożona z róż. Mówi się, że kwiaty te w odcieniach od pudrowego, przez łososiowy, aż po fuksję, symbolizują właśnie delikatność, urok, lekkość i wdzięk, co doskonale oddaje dekoracja autorstwa szwajcarskiej projektantki. Bukiety w nieco bardziej stonowanych, pastelowych barwach zdobią najnowszą, limitowaną serię „Maria Flowers”, stworzoną z okazji jubileuszu 30-lecia Rosenthal w Polsce. Inspiracją dla tej dekoracji była kompozycja kwiatowa zaczerpnięta z archiwum projektów Philipa Rosenthala, która idealnie komponuje się z klasyczną formą serwisu i podkreśla nieskazitelną biel porcelany. 

Serwis „Maria Róża”, Rosenthal

Serwis "Jade Magnolia", Rosenthal

Aktualnie w autoryzowanych salonach Rosenthal i na trwa atrakcyjna oferta „Mowa Kwiatów”: 50% rabatu na drugi produkt przy zakupie dowolnych elementów serwisu z motywami kwiatowymi!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze