1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Światowy Dzień Pszczół

Pszczoły, w tym pszczoła miodna i wiele gatunków dziko żyjących, w większości regionów geograficznych świata są największą i ekonomicznie najważniejszą grupą zapylaczy. (Fot. iStock)
Pszczoły, w tym pszczoła miodna i wiele gatunków dziko żyjących, w większości regionów geograficznych świata są największą i ekonomicznie najważniejszą grupą zapylaczy. (Fot. iStock)
Bez pszczół i innych zapylaczy nie będzie owoców, warzyw i kwiatów. Wyobrażacie sobie taki świat?

Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnionych jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby zapylacze zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną – załamałaby się produkcja żywności.

Niestety zmiany klimatu oraz nieodpowiednia, nastawiona na duże i szybkie zyski gospodarka rolna, sprawiają, że zapylaczom na całym świecie grozi zagłada. 

Pszczołom najbardziej zagrażają toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie. Szczególnie zabójcze są neonikotynoidy, które prowadzą do śmierci pojedynczych pszczół lub całych kolonii. Zatrucie może mieć miejsce, gdy pszczoła przelatuje przez chmurę pestycydowego pyłu podczas oprysków, ale także w samym ulu, gdy pszczoły robotnice karmią czerw pszczeli (wszystkie stadia rozwojowe pszczoły miodnej) zanieczyszczonym lub skażonym pestycydami nektarem i pyłkiem. Unia Europejska wprowadziła niemal całkowity zakaz stosowania najbardziej szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów. Niestety w wielu krajach, w tym w Polsce, zakaz ten jest obchodzony. 

Również zmiany klimatyczne są dla pszczół zabójcze. Rosnąca globalna temperatura oraz anomalie i gwałtowne zjawiska pogodowe przynoszą szereg negatywnych dla zapylaczy konsekwencji. Jedne rośliny kwitną zbyt wcześnie, inne zbyt późno, przez co zapylacze mają problemy z pokarmem. Za krótka zima wyprowadza pszczoły z ula na łąki, na których jeszcze nic nie kwitnie, ulewne deszcze niszczą kwitnące rośliny oraz gniazda zapylaczy, długotrwałe susze jak również upały uniemożliwiają owadom pracę, a przez to grozi im głód. 

Sytuacja jest dramatyczna, a pszczoły pilnie potrzebują naszej pomocy. Co możesz zrobić?

  • Daj owadom dostęp do pokarmu, wysiewając i sadząc rośliny miododajne. Wystarczy jedna doniczka pełna kwiatów.
  • Zacznij myśleć o ochronie środowiska na co dzień.
  • Możesz też włączyć się do społecznej akcji Greenpeace'u -  Adoptuj Pszczołę (adoptujpszczole.pl). Dzięki tej wspaniałej inicjatywie już od kilku lat Polacy angażują się w pomaganie pszczołom, a Polska staje się coraz bardziej przyjazna zapylaczom. Dzięki „adopcjom” wirtualnych pszczół każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym.

Źródło: Greenpeace Polska

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze