1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zaproś las do domu – na czym polega idea skogluft?

Zaproś las do domu - na czym polega idea skogluft?
Zaproś las do domu - na czym polega idea skogluft?
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Jeśli chcesz niewielkim kosztem sprawić, by twoje mieszanie stało się oazą spokoju, zdrowia i dobrej atmosfery – spodoba ci się koncepcja skogluft.

Skogluft (norw. leśne powietrze) – to termin stworzony przez JØrna Viumdala, norweskiego inżyniera, który pracuje z roślinami od ponad 30 lat. Kryje się pod nim koncepcja mądra i prosta: chodzi o wprowadzenie do pomieszczeń, w których najczęściej przebywasz, roślin i światła. Konkretnych roślin i konkretnego światła. Viumdal przekonuje, że przyczyną większości naszych chorób, w tym także psychicznych, jest znikomy kontakt z naturą. Zamknięci w domach z betonu i szklanych biurach, cierpimy na deficyt natury – schorzenie, które stwierdza się już nawet u małych dzieci. Jego najczęstszymi objawami są: bóle głowy, zmęczenie i zapalenie śluzówek. I nic dziwnego, że tak reagujemy, bo jak pisze w książce „Skogluft. Mieszkaj zdrowo” (wyd. Znak), to las – nie miasto – jest naszym naturalnym środowiskiem. Co więcej, jesteśmy stworzeniami o trybie dziennym, które potrzebują jasnego, białego światła, żeby móc właściwie funkcjonować. Niestety współczesne czasy zmusiły nas do życia w trybie, który nie jest dla nas zdrowy: nocne dyżury, przyjęcia czy oglądanie do późna seriali na Netfliksie. Można temu jednak zaradzić. Jak? Konstruując w domu ściankę roślinną i montując w jej pobliżu oświetlenie o spektrum światła dziennego.

Patrz na kelwiny, nie waty

Światło o pełnym spektrum jest jak najbardziej podobne do naturalnego światła słonecznego. W takim świetle lepiej funkcjonuje roślinność, ale i człowiek. Barwę światła oznaczamy w kelwinach (K). Szukaj tego oznaczenia na opakowaniu żarówki (najlepiej zdecydować się na te typu LED). Światło chłodne o pełnym spektrum ma temperaturę około 5000 K lub wyższą. Jeśli chodzi o rośliny, światło o takiej barwie możesz zostawić im nawet w nocy; jeśli chodzi o ciebie, lepiej by dawało ci poczucie, że przebywasz na łonie natury w środku dnia, nawet jeśli z różnych powodów musisz przebywać w pomieszczeniu. Zatem wieczorem możesz wybrać światło o barwie ciepłej, przyciemnionej, a do czytania lub pracy – światło o barwie neutralnej. Chłodna jest najlepsza jako punktowe oświetlenie.

Jedna roślina, wiele możliwości

Zdaniem Viumdala skogluft daje takie same właściwości jak kąpiele leśne, oczywiście w pomieszczeniach (wprowadza nas w stan spokoju i zadowolenia oraz redukuje stres). Jeśli więc nie możesz udać się do lasu, sprowadź go do domu. Dodatkowa korzyść jest taka, że rośliny – a zwłaszcza ich niektóre gatunki – oczyszczają powietrze z potencjalnie szkodliwych składników. Takim gatunkiem jest epipremnum złociste – roślina o długich pnączach, która, choć przybyła do nas z wysp na Pacyfiku, świetnie czuje się w naszym klimacie i jest bardzo łatwa w uprawie. No i idealnie nadaje się do stworzenia ścianki roślinnej. Potrzebujesz do tego około dwudziestu roślin, po cztery w pionie i pięć w poziomie, ustawionych tak, aby tworzyły kwadrat o wielkości metr na metr.

 <span class=\Epipremnum złociste. (Fot. iStock) " width="420" height="-1" loading="lazy"> Epipremnum złociste. (Fot. iStock) 

Możesz ułożyć je w systemie ramowym – składa się na niego stelaż podwieszany na ścianie za pomocą kilku wkrętów oraz cztery skrzynki na kwiaty, które przymocowujesz do tej ramy. Poszukaj takiego modułu w sklepach ogrodniczych lub w Internecie. Inną opcją są pojedyncze skrzynki kwiatowe, które zawieszasz na ścianie jedna pod drugą oraz obok siebie – lub stawiasz je na półkach. Są również systemy automatyczne – bardziej skomplikowane – montowane czasem we wnętrzach budynków użyteczności publicznej. Mają one zintegrowane podlewanie, prąd i odpływ, ale są znacznie droższe. Tańsza wersja w zupełności ci wystarczy. Co istotne, epipremnum podlewasz tylko raz na trzy tygodnie.

Spodziewane efekty

Wysiłek i wydatek niewielkie, a przynoszą znaczące korzyści. Viumdal przetestował swoją koncepcję w mieszkaniach i biurach i stwierdził następujące efekty u korzystających z niej osób: znaczne zwiększenie chęci do życia oraz żywotności, obniżenie poziomu odczuwalnego stresu, podwyższenie odporności organizmu, zmniejszenie dolegliwości bólowych, szybszy powrót do zdrowia po chorobie, znaczna poprawa koncentracji oraz większe poczucie spokoju. Plus czystsze powietrze w domu. (Dokładne wyniki przedstawia w swojej książce). W dodatku – jak pięknie to wygląda!

 <span class=\JØrn Viumdal,„Skogluft. Mieszkaj zdrowo” (wyd. Znak)" width="280" height="-1" loading="lazy"> JØrn Viumdal,„Skogluft. Mieszkaj zdrowo” (wyd. Znak)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze