1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Rodzaje ubezpieczeń na życie - jakie wyróżniamy?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Każdy dokonywany przez nas zakup wymaga od nas pewnego wyboru spośród różnych modeli, cen i możliwości. Tak samo sprawa wygląda w przypadku ubezpieczeń na życie. Powinniśmy zatem przed zakupem zapoznać się z rodzajami polis, by wiedzieć – jaki model ochrony będzie dla nas najlepszy.

Do wyboru mamy kilka rodzajów ochrony, sprawdźmy zatem na czym one polegają, co mogą nam zapewnić oraz która forma ubezpieczenia będzie dla nas najbardziej korzystnym wyborem.

Ważniejszy czas trwania umowy czy liczba ubezpieczonych?

Wybór polisy nie jest prostą sprawą, ponieważ zanim wybierzemy konkretną ofertę, musimy również wybrać rodzaj ubezpieczenia. Polisa na życie może nas chronić przez krótki, jak i długi okres czasu, a może również zabezpieczyć nas dożywotnio. Możemy ubezpieczyć tylko siebie, jak i włączyć w ochronę swoich bliskich. Istnieje możliwość inwestowania środków oraz ubezpieczenia dzieci. Wystarczy zajrzeć na , by sprawdzić, jak różnorodne potrafią być oferty ubezpieczeniowe.

Polisa indywidualna

Jest to ubezpieczenie, które wybieramy samodzielnie spośród różnych towarzystw ubezpieczeniowych, jak i różnych ofert wybranego towarzystwa. Polisa indywidualna jest w pewien sposób konstruowana na miarę naszych potrzeb – sami określamy na jaką sumę chcemy się ubezpieczyć, jaki chcemy mieć zakres ochrony oraz jak długo ma trwać umowa.

Do ochrony możemy włączyć najbliższe nam osoby: dzieci, partnera, rodziców czy teściów. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie polisa rodzinna.

Polisa grupowa

W przypadku tego ubezpieczenia zakup możliwy jest jedynie przez podmiot pośredniczący – najczęściej zakład pracy, ale ubezpieczenie grupowe możemy nabyć również w banku czy podczas przedłużania umowy abonamentu telefonicznego. 

Ubezpieczenie grupowe to gotowy produkt – o określonej sumie ubezpieczenia i zakresie ochrony. W tym przypadku umowa zawsze trwa 12 miesięcy, jednak można ją przedłużyć o kolejny rok. W polisie grupowej nie mamy żadnego wpływu na kształt ochrony oraz wysokość sumy, na jaką się ubezpieczamy. Najczęściej suma ubezpieczenia jest niewysoka, za to zyskujemy szeroki zakres ochrony. 

Polisa inwestycyjna

Te osoby, które oprócz ochrony chciałyby inwestować swoje środki, by pomnażać kapitał – mogą zdecydować się na zakup polisy inwestycyjnej. W przypadku tego ubezpieczenia składka dzielona jest na dwie części – część ochronną oraz część kierowaną na inwestycję. O tym, jak dużą część zainwestujemy, decydujemy samodzielnie.

Każda inwestycja stanowi pewne ryzyko, natomiast bez względu na powodzenie inwestycji – posiadamy ochronę ubezpieczeniową, dzięki której ryzyko jest znacznie mniejsze.

Polisa terminowa

Ubezpieczenie terminowe to indywidualne ubezpieczenie, którego umowa zawierana jest na określony okres, po którym ochrona przestaje obowiązywać. Na czas umowy zobowiązany jesteśmy do opłacania regularnych składek. Zakres ochrony jest zależny od naszego wyboru, podobnie jak wysokość sumy ubezpieczenia.

Polisa bezterminowa

W polisie bezterminowej zobowiązujemy się do opłacania składek przez pewien okres – np. 5 lat. Po tym czasie jesteśmy zwolnieni z płacenia składek, za to w dalszym ciągu posiadamy ochronę na wypadek śmierci. Jest to oferta stworzona głównie z myślą o osobach starszych, dla których rynek ubezpieczeniowy ma mniej propozycji ubezpieczeniowych. Dzięki polisie bezterminowej można zabezpieczyć swoich bliskich na wypadek własnej śmierci – wówczas otrzymają świadczenie, które pozwoli pokryć koszty związane z pochówkiem lub spłatą naszych zobowiązań.

Ubezpieczenie NNW

W sytuacji, gdy chcemy ubezpieczyć swoje pociechy na okoliczność nieszczęśliwych wypadków, jak np. złamanie, oparzenie, pogryzienie przez zwierzęta, pobyt w szpitalu czy wstrząśnienie mózgu – warto zdecydować się na ubezpieczenie NNW, które zapewni należne odszkodowanie.

Umowa w polisie NNW jest zawierana na 12 miesięcy. Każda oferta może różnić się pod kątem zakresu ochrony, zatem warto je dokładnie porównać, zanim wybierzemy opcję najbardziej dopasowaną do potrzeb naszego dziecka.

Ubezpieczenie posagowe

Polisa posagowa jest zabezpieczeniem przyszłości dziecka. Nie mamy pewności co do tego, w jakiej sytuacji finansowej będziemy w momencie, gdy nasze dziecko będzie rozpoczynać dorosłe życie. Możemy jednak odkładać środki na taką chwilę, jednocześnie zapewniając mu ochronę na wypadek nagłej utraty rodzica. Ubezpieczyciel wypłaca dziecku zgromadzone środki w określonym momencie (np. w dniu ukończenia 25 lat), dzięki którym będzie mogło realizować swoje plany lub marzenia.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Każdy z nas ma zupełnie inne potrzeby względem ubezpieczenia. Różnimy się wiekiem, stanem zdrowia czy możliwościami finansowych. Zastanówmy się zatem – jakiej ochrony oczekujemy względem polisy oraz jaka kwota będzie nas satysfakcjonować.

Pamiętajmy o tym, by porównywać oferty. Dzięki temu możemy znaleźć tańsze oraz bardziej korzystne rozwiązania. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze