1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Joga obowiązkowym przedmiotem szkolnym w Nepalu

Obowiązkowe zajęcia w Nepalu mają popularyzować zdrowy i aktywny tryb życia. (Fot. iStock)
Obowiązkowe zajęcia w Nepalu mają popularyzować zdrowy i aktywny tryb życia. (Fot. iStock)
Promowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego i aktywnego trybu życia to jeden z podstawowych celów, jakimi kierowały się władze Nepalu wprowadzając nowy obowiązek do szkół. Uczniowie będą uczyć się zarówno jogi w wersji praktycznej - wykonując ćwiczenia i rozciągając ciało, a także poznają historię i podstawy filozofii indyjskiej.

O właściwościach jogi wpływających na jej rosnącą na całym świecie popularność słyszymy już od kilku lat. Joga to bowiem nie tylko świetny trening na elastyczność i siłę mięśni oraz poprawę kondycję, ale także jest jednym z głównych źródeł relaksu i odprężenia całego ciała i ducha.

Joga ma także działanie prozdrowotne, a specjaliści niejednokrotnie podkreślają, że jest pomocna także przy schorzeniach ortopedycznych, pozwala walczyć z bezsennością, bólem pleców, a niekiedy nawet z objawami depresji.

Nepal, jako pierwszy kraj na świecie zdecydował się wykorzystać prozdrowotne właściwości praktyki jogi i... wprowadził obowiązek jej nauczania w szkole. Program kursu, który występuje od nowego semestru szkolnego, będzie obejmował nie tylko ćwiczenia, ale również historię jogi, a także podstawy ajurwedy - starożytnego systemu medycyny indyjskiej. Jak twierdzą władze nepalskie argumentujące zasadność wprowadzenia zajęć z jogi, ma to pomóc także w pracy z trudną młodzieżą, której medytacja, kontrola oddechu i ogólnie przyświecająca jodze tradycja samodoskonalenia się powinny ułatwić naukę.

Jak się jednak okazuje, zajęcia z jogi obowiązują już z wielu szkołach na świecie - coraz chętniej do spisu lekcji wprowadzają ją także szkoły w Stanach Zjednoczonych, jednak nigdzie jeszcze joga nie stała się przedmiotem obowiązkowym. Takie rozwiązanie spotkało się także z pewnymi kontrowersjami. Środowiska muzułmańskie uznały bowiem, że obowiązek praktykowania jogi może wiązać się z promowaniem hinduizmu i faworyzowaniem jednej z kilku obowiązujących w Nepalu religii. Niemniej jednak, jak na razie oficjalne stanowisko władz Nepalu podkreśla, że od przyszłego roku, uczniowie będą zobowiązani do zaliczenia przedmiotu "joga".

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze