1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Joga obowiązkowym przedmiotem szkolnym w Nepalu

Joga obowiązkowym przedmiotem szkolnym w Nepalu

Obowiązkowe zajęcia w Nepalu mają popularyzować zdrowy i aktywny tryb życia. (Fot. iStock)
Obowiązkowe zajęcia w Nepalu mają popularyzować zdrowy i aktywny tryb życia. (Fot. iStock)
Promowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego i aktywnego trybu życia to jeden z podstawowych celów, jakimi kierowały się władze Nepalu wprowadzając nowy obowiązek do szkół. Uczniowie będą uczyć się zarówno jogi w wersji praktycznej - wykonując ćwiczenia i rozciągając ciało, a także poznają historię i podstawy filozofii indyjskiej.

O właściwościach jogi wpływających na jej rosnącą na całym świecie popularność słyszymy już od kilku lat. Joga to bowiem nie tylko świetny trening na elastyczność i siłę mięśni oraz poprawę kondycję, ale także jest jednym z głównych źródeł relaksu i odprężenia całego ciała i ducha.

Joga ma także działanie prozdrowotne, a specjaliści niejednokrotnie podkreślają, że jest pomocna także przy schorzeniach ortopedycznych, pozwala walczyć z bezsennością, bólem pleców, a niekiedy nawet z objawami depresji.

Nepal, jako pierwszy kraj na świecie zdecydował się wykorzystać prozdrowotne właściwości praktyki jogi i... wprowadził obowiązek jej nauczania w szkole. Program kursu, który występuje od nowego semestru szkolnego, będzie obejmował nie tylko ćwiczenia, ale również historię jogi, a także podstawy ajurwedy - starożytnego systemu medycyny indyjskiej. Jak twierdzą władze nepalskie argumentujące zasadność wprowadzenia zajęć z jogi, ma to pomóc także w pracy z trudną młodzieżą, której medytacja, kontrola oddechu i ogólnie przyświecająca jodze tradycja samodoskonalenia się powinny ułatwić naukę.

Jak się jednak okazuje, zajęcia z jogi obowiązują już z wielu szkołach na świecie - coraz chętniej do spisu lekcji wprowadzają ją także szkoły w Stanach Zjednoczonych, jednak nigdzie jeszcze joga nie stała się przedmiotem obowiązkowym. Takie rozwiązanie spotkało się także z pewnymi kontrowersjami. Środowiska muzułmańskie uznały bowiem, że obowiązek praktykowania jogi może wiązać się z promowaniem hinduizmu i faworyzowaniem jednej z kilku obowiązujących w Nepalu religii. Niemniej jednak, jak na razie oficjalne stanowisko władz Nepalu podkreśla, że od przyszłego roku, uczniowie będą zobowiązani do zaliczenia przedmiotu "joga".

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze