1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Renesansowe wycieczki po Czechach w stylu włoskim

Kroměříž, Ogród Kwiatowy. (Fot. Aleš Motelj/materiały partnera)
Kroměříž, Ogród Kwiatowy. (Fot. Aleš Motelj/materiały partnera)
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Jesteś miłośnikiem renesansu i pięknych arkad, wirydarzy i ozdobnych hal ogrodowych? Nie musisz jechać do Włoch, piękne, renesansowe budowle zwiedzisz w Czechach. Polecamy na przykład wycieczkę do miast Jindřichův Hradec, Opočno, Velké Losiny, Moravská Třebová, Litomyšl czy Rosice.

Arkady, których nazwa pochodzi z łacińskiego słowa arcus, łuk, nie są oczywiście wynalazkiem renesansu – wystarczy sobie przypomnieć architekturę rzymską, od teatrów i amfiteatrów, przez akwedukty, aż po arkady otaczające place i ulice. 

Później arkady zdobiły także wirydarze romańskich i gotyckich klasztorów. Szczególnym pięknem wyróżnia się najmniejszy wirydarz w Czechach, w klasztorze Rosa Coeli w miejscowości Dolní Kounice. Wytworne arkady otaczają także wirydarze kilku klasztorów cystersów, na przykład w miejscowościach Zlata Koruna, Osek czy Plasy. Arkady gotyckie na zamkach często były likwidowane w kolejnych stuleciach, wyjątkiem są piętrowe gotyckie arkady na dziedzińcu zamku .  

Po odejściu gotyki i nadejściu renesansu, arkady zaczęły ozdabiać rynki i place wielu czeskich i morawskich miast. Dziś trudno sobie wyobrazić , czy bez przepięknych, rozległych podcieni kryjących przytulne cukiernie, kawiarnie i restauracje. 

 Telč. (Fot. Ladislav Renner/materiały partnera) Telč. (Fot. Ladislav Renner/materiały partnera)

 Domažlice. (Fot. Ladislav Renner/materiały partnera) Domažlice. (Fot. Ladislav Renner/materiały partnera)

Wspominając o mieście Litomyšl, nie możemy pominąć najważniejszej perełki architektury: pałacu renesansowego, zbudowanego w drugiej połowie XVI wieku przez Vratislava Nádhernego z Pernštejna jako dar dla ukochanej małżonki Marii Manrique de Lara. W roku 1999 został on wpisany na listę UNESCO jako jeden z najlepszych przykładów renesansowego pałacu arkadowego. Fasadę pałacu zdobi około ośmiu tysięcy sgraffitowych dekoracji, wykonanych przez włoskich artystów, których motywy podobno ani razu się nie powtarzają.  

Piękne arkady otaczają przestronny dziedziniec renesansowego pałacu Bučovice. Kolumny zdobią  540 reliefy przedstawiające herby, rośliny, fantastyczne zwierzęta i stwory, maszkarony i instrumenty muzyczne – podobno motywy nie powtarzają się. Ciekawostką na pałacowym dziedzińcu jest także wielka, barokowa Fontanna Dionizosa. 

Renesansowe arkady możemy podziwiać także na dziedzińcach pałaców , Rosice, Oslavany czy Moravska Třebova. 

 Opočno. (Fot. Ladislav Renner/ materiały partnera) Opočno. (Fot. Ladislav Renner/ materiały partnera)

Właściciele zamku w mieście byli miłośnikami podróży. Zauroczeni włoskim renesansem, postanowili przebudować stary zamek na piękną, renesansową rezydencję. Przebudowy dokonali włoscy architekci, między innymi Antonio Ericera, Baldassare Maggi i Giovanni Maria Faconi.  

 Pałac Jindrichuv Hradec. (Fot. Ladislav Renner/ materiały partnera) Pałac Jindrichuv Hradec. (Fot. Ladislav Renner/ materiały partnera)

Arkady zbudowane wzdłuż ścian, otwarte tylko z jednej strony, nazywa się ślepymi arkadami. Zobaczyć możemy je na przykład w Ogrodzie Kwiatowym w mieście , wpisanym na listę UNESCO. 

Piękne wirydarze zdobią praskie ogrody, na przykład Ogród Wallensteina,  Ogród Vrtbów i ogrody pod , jak również ogród pałacu w Kláštercu nad Ohří, ogród Wallensteina w Jiczynie czy przy pałacu Libochovice.

Więcej informacji turystycznych w języku polskim o Czechach: 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze