1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Noc spadających gwiazd 2020 - kiedy zobaczymy Perseidy?

Noc spadających gwiazd 2020 - kiedy zobaczymy Perseidy?

(fot. iStock)
(fot. iStock)
Pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia przypada największa aktywność tzw. Perseidów, potocznie nazywanych "łzami świętego Wawrzyńca" albo "spadającymi gwiazdami". Kiedy w tym roku będzie można je najlepiej zaobserwować?

Perseidy to jedne z najbardziej regularnych tzw. rojów meteorów, które możemy co roku obserwować od połowy lipca do prawie końca sierpnia. To właśnie wówczas tzw. spadające gwiazdy wpadają do ziemskiej atmosfery, a ich orbity przecinają się z ziemską. Zjawisko to potocznie nazywamy "spadającymi gwiazdami", gdyż patrząc w niebo mamy wrażenie, jakby to gwiazdy "odrywały się" od nieba i leciały w kierunku Ziemi. W rzeczywistości, Perseidy są cząstkami rozpadającej się komety lub planetoidy, a maksimum ich aktywności przypada z reguły na okolice połowy sierpnia.

fot. iStock fot. iStock

W tym roku, tzw. noc spadających gwiazd będzie miała miejsce z 12 na 13 sierpnia, kiedy to Perseidy będą najlepiej widoczne dla nas, obserwujących je z Ziemi. Najlepiej obserwuje się je późnym wieczorem i nocą, a także we wczesnych godzinach porannych. Wtedy właśnie radiant, czyli obszar na którym pojawiają się Perseidy, znajduje się najwyżej nad horyzontem i jest dla nas najlepiej widoczny.

W czasie nocy spadających gwiazd jesteśmy w stanie dostrzec aż do 1000 meteorów na godzinę, niekoniecznie będąc zaopatrzonym w specjalistyczny sprzęt. Perseidy widoczne są dla nas "gołym okiem", choć oczywiście fani tego typu wydarzeń wybierają się najczęściej w ustronne miejsca z lornetką. Warto jednak znaleźć się wówczas w miejscu odległym od miejskich świateł, które utrudniają dostrzeżenie meteorów i rozpraszają wzrok.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze