1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Lampiony „szczęścia” zagrażają ludziom i zwierzętom

(fot. iStock)
(fot. iStock)
Od pewnego czasu, w wielu miejscach na świecie, również w Polsce obserwować możemy niezwykłą popularność tzw. chińskich lampionów szczęścia. Jak się jednak okazuje, "szczęście", które przynosi ta rozrywka jest tylko pozorne, gdyż stanowi ona spore zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale również ludzi.

Puszczane wysoko (ok. 800 metrów) o kilkumetrowym zasięgu, lampiony szczęścia to rozrywka, której popularność jest wciąż niezwykle aktualna. Wysyłanie lampionów "do nieba" stało się chętnie praktykowane podczas różnego rodzaju imprez, zwłaszcza wesel, podczas których państwo młodzi, wspólnie puszczają lampiony mające symbolizować ich nieskończoną miłość, w przestworza. Lampiony wielokrotnie stawały się główną atrakcją także w trakcie innych wydarzeń organizowanych również publicznie, a szczyt popularności osiągnęły w momencie próby pobicia rekordu Guinessa w liczbie puszczonych lampionów.

Od dawna jednak mówi się też o tym, jak niebezpieczne jest podleganie tej modzie. WWF Polska podkreśla, że "Lampiony po wypuszczeniu szybują z wiatrem. Nie mamy absolutnie żadnej kontroli nad tym, dokąd polecą. Puszczanie ich na plaży z zamysłem, żeby odfrunęły w stronę morza i gdy spłoną, bezpiecznie opadły na dno morza, jest zwykłym zaśmiecaniem". Ponadto, lampiony stanowią ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia zwierząt: - Niedopalone resztki i druty ciągle są znajdowane na brzegu Bałtyku. Zwierzęta mogą nie tylko połknąć je, ale również np. zaplątać się w nie. Taki lampion może też płoszyć ptaki, a jeśli zawiśnie na drzewie, odstrasza gniazdujące w pobliżu ptaki – dodaje Magdalena Melaniu z WWF Polska.

"Płonąca rozpałka to źródło otwartego ognia. Często po wypuszczeniu lampion znika z naszego pola widzenia, nie wiemy co się z nim dalej dzieje. Naprawdę niewiele trzeba, żeby spowodować pożar - możemy stać się podpalaczem, nawet o tym nie wiedząc. Tak stało się w Sylwestra w Niemczech w 2019 roku. To właśnie lampiony, które wylądowały na dachu małpiarni w ZOO, były przyczyną spłonięcia budynku i śmierci w niewyobrażalnych męczarniach ponad 30 zwierząt, zaznaczmy zwierząt zagrożonych wyginięciem" - alarmuje WWF Polska.

Dla zwierząt niebezpieczne są więc nie tylko same lampiony, które mogą spowodować pożar, ale również materiały, z których się je wykonuje, i które - zupełnie niekontrolowane przez człowieka - trafiają w różne miejsca. Niebezpieczne są wszelkie elementy, które mogą zaplątać się w zwierzęta, spaść na nie, bądź zostać przez nie połknięte, a tym samym uszkodzić ich przewód pokarmowy, a nawet doprowadzić do śmierci. W wielu miejscach na całym świecie, lampiony były powodem pożarów, podpaleń, a także utraty zdrowia osób próbujących je puszczać.

Ponadto puszczanie tzw. lampionów szczęścia może stanowić poważne zagrożenie dla samolotów - dostanie się jakiegokolwiek elementu konstrukcji lampionu do silnika samolotu może być tragiczne w skutkach i być przyczyną katastrofy.

Możliwość puszczania lampionów została już zakazana w wielu miejscach na świecie - taki zakaz istnieje już m.in. w Australii, czy Brazylii, a w Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz ich wnoszenia na teren imprez masowych.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze