1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Polacy coraz chętniej korzystają z wypożyczalni aut. Sprawdź, dlaczego warto wynająć samochód!

Wypożyczalnia samochodów - sposób na bezpieczną podróż nie tylko w czasie epidemii. (fot. iStock)
Wypożyczalnia samochodów - sposób na bezpieczną podróż nie tylko w czasie epidemii. (fot. iStock)
Wydawać by się mogło, że głównym czynnikiem decydującym o wyborze samochodu zawsze będzie cena. Okazuje się jednak, że dzisiejszy konsument stawia również na komfort jazdy, dlatego czynnikami decydującymi, które towarzyszą kosztom samego wynajmu będą parametry samochodu – zwłaszcza te dotyczące spalania, jego dotychczasowy przebieg oraz dostępne wyposażenie dodatkowe.

Najem krótko- i długoterminowy

Wynajem samochodu kojarzy się przede wszystkim z najmem krótkoterminowym podczas wakacji czy długoterminowym w celach biznesowych. Fakt, segment biznes nadal jest tutaj największym graczem. Firmy masowo wypożyczają samochody dla swoich pracowników, gości biznesowych czy wizytujących kontrahentów. Warto jednak pamiętać, że potrzeby dzisiejszego konsumenta są zgoła różne niż kilkanaście lat temu.

Na rynku wypożyczalni samochodowych pojawili się klienci prywatni, którzy równie chętnie wynajmują samochody na dłuższy, jak i krótszy okres czasu. Wypożyczenie samochodu jest w tej chwili bardzo atrakcyjną alternatywą, zwłaszcza jeśli nie ma się ochoty inwestować w pojazd lub wiązać z bankiem na dłużej.

Równie popularny stał się  wynajem krótkoterminowy zwłaszcza wśród osób, które lubią podróżować w czasie wolnym, ale ze względów praktycznych na co dzień poruszają się komunikacją miejską. Na wynajem samochodu w terminie 1-7 dni często decydują się również osoby planujące weekendowe wyjazdy bądź krótkie urlopy w większym gronie. Przy wynajmie krótkoterminowym większość wypożyczalni nie narzuca limitu kilometrów, co jest zdecydowanym plusem, jeśli planujesz dalszą podróż. Decydując się na wynajęcie pojazdu w takich okolicznościach należy pamiętać, że jeśli masz w planach wyjazd zagraniczny trzeba to wcześniej zgłosić w wypożyczalni. Przekroczenie granicy bez zgody wypożyczalni może się wiązać z karami umownymi, dlatego warto najpierw dopytać o taką opcję, zanim zdecydujesz się na wypożyczenie auta.

Jaki samochód wypożyczyć?

Oferty wypożyczalni samochodowych są dość bogate, dzięki czemu zarówno miłośnicy szybkich, sportowych aut, jak i mniejszych ekonomicznych samochodów będą mieli z czego wybierać. Przy szukaniu odpowiedniego samochodu najlepiej wziąć pod uwagę cel podróży. Przykładowo, kompaktowe wymiary Hyundai’a i10 z benzynowym silnikiem o mocy 66KM będą doskonałym wyborem podczas zwiedzania przestrzeni miejskiej. Samochód cechuje się niskim spalaniem, a jego niewielkie wymiary będą pomocne przy parkowaniu w mieście.

Natomiast na wypad w plener lepiej nada się Kia Sportage o mocy 132KM. SUV jest wyjątkowo przestrzenny i doskonale sprawi się na dłuższej trasie, zapewniając kierowcy i pasażerom miejsce i wygodę.

Pamiętajcie, że aby móc wypożyczyć samochód należy mieć skończone 21 lat i posiadać prawo jazdy minimum rok czasu. Podróżując większą grupą z pewnością będziecie chcieli zmieniać się za kierownicą – dlatego ważne jest aby w momencie rezerwacji online bądź telefonicznej od razu zgłosić dodatkowego kierowcę. Obowiązują go te same zasady co wynajmującego pojazd.

Jak zapłacić za wynajem samochodu?

Decydując się na wynajem samochodu mamy klika możliwości co do płatności. Powszechnie stosowaną praktyką jest płatność kartą kredytową. W trakcie podpisywania umowy kwota należności wraz z kaucją za wynajem są blokowane na karcie kredytowej. Należność ściągana jest z karty w momencie odbioru samochodu, a kaucja jest zwracana. Metoda jest prosta i zdecydowanie preferowana przez wypożyczalnie samochodowe, zwłaszcza te zagraniczne. Proces wymaga jednak posiadania karty kredytowej i wolnych środków w określonej wysokości, co często okazuje się problematyczne.

Niektóre wypożyczalnie dają możliwość płatności gotówkowej - zarówno kaucja, jak i zapłata za cały okres wypożyczenia pojazdu może zostać uregulowana w ten sposób, jednak nie jest to standard, dlatego jeśli nie posiadacie karty kredytowej lepiej z wyprzedzeniem zacząć szukać odpowiedniej wypożyczalni. Dla przykładu - daje możliwość rezerwacji samochodu przy pomocy karty kredytowej, przelewem tradycyjnym lub przy wykorzystaniu Przelewy 24. Jest to zaleta, zwłaszcza jeśli wypożyczamy samochód w trakcie urlopu – dzięki temu nasza karta kredytowa nie ma zablokowanych środków i możemy swobodnie z niej korzystać podczas wyjazdu. Często okazuje się również, że wcześniejsza rezerwacja oraz płatność przelewem jest bardziej opłacalna, ponieważ cena wynajmu jest niższa niż mogłaby wynieść w momencie odbioru samochodu z wypożyczalni.

Za co płacimy wynajmując samochód?

W cenę wynajętego samochodu zawsze wliczona jest polisa ubezpieczeniowa. W przypadku wynajmu krótkoterminowego w cenę może być wliczone również podstawienie i odebranie samochodu w miejsce wskazane przez Klienta. Może, ale nie musi. Większość wypożyczalni ma swoje stałe miejsca odbioru – głównie są to siedziby wypożyczalni, lotniska, dworce lub inne turystyczne punkty przesiadkowe.

W cenie wynajmu otrzymujemy w pełni sprawny, zatankowany samochód, i również taki zobowiązani jesteśmy zwrócić. Wypożyczalnie oferują także szereg usług dodatkowych (w większości dodatkowo płatnych) – takich jak dodatkowe ubezpieczenie, foteliki dziecięce czy nawigację GPS.

W przypadku wynajmu długoterminowego w cenę samochodu wliczone jest również jego serwisowanie. Miesięczny koszt wynajmu samochodu nie jest niski, jednak odpada nam szereg zmartwień związanych z użytkowaniem i serwisowaniem takiego pojazdu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze