1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Nietypowe paliwo

123rf.com
123rf.com
Pisaliśmy tu już o samochodach napędzanych wodą, o biopaliwach nie wspominając, ale to doprawdy nic w porównaniu z pomysłem kilku Anglików. Otóż stworzyli oni samochód na... kawę.

Nazywa się to cudo Car-puccino. Paliwem jest w nim mielona kawa. W bagażniku zainstalowano pojemnik z kawą rozgrzewaną na palniku. W efekcie tego procesu wydziela się tlenek węgla, który dostaje się do silnika i wprawia go w ruch. Wydajność: kilogram kawy pozwala przejechać pięć kilometrów.

Twórcami tego auta (choć właściwie nie auta, a napędu, bo całą konstrukcję zamontowano w starym volkswagenie scirocco) są autorzy popularnonaukowego programu produkowanego dla BBC. Nie chodziło im wcale o to, by wprowadzić na rynek „kawowe” samochody – wygląda zresztą na to, że pomysł nie jest opłacalny ekonomicznie – ale by wykazać, że auta mogą jeździć nie tylko na pochodnych ropy. I tym samym zmobilizować naukowców do dalszych poszukiwań paliw alternatywnych. Czy na nasze drogi wyjadą więc samochody na trociny czy skorupki orzechów? Przekonamy się pewnie dopiero za kilka lat.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze