1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak dopasować kaloryczność posiłków do swojego trybu życia?

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Samodzielne obliczenie zapotrzebowania na kalorie oraz zbilansowanie składników odżywczych może stanowić prawdziwe wyzwanie – zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdrowym odżywaniem. Dlatego wyjaśniamy, co musisz wziąć pod uwagę, obliczając swoje zapotrzebowanie, by osiągnąć swój cel oraz zachować zdrowie!

Zacznij od podstaw

Podstawą do określenia odpowiedniej dla Ciebie kaloryczności posiłków jest wyliczenie, ile energii potrzebuje Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania. Energia ta zazwyczaj wyrażana jest zazwyczaj w dobrze wszystkim znanej jednostce, czyli  kilokaloriach. Zapotrzebowanie kaloryczne uwzględnia podstawowy wydatek energetyczny, czyli minimum niezbędne do funkcjonowania organizmu (BMR – z ang. Basal Metabolic Rate), a także wydatek energetyczny związany z codzienną aktywnością oraz ćwiczeniami fizycznymi. O ile ta pierwsza wartość szacowana jest w oparciu o wagę, wzrost i wiek czyli rzeczy, na które nie masz wpływu, tak druga  zależy od Ciebie i Twoich decyzji. Ważne jednak jest, by realnie ocenić poziom swojej codziennej aktywności. Dobre kalkulatory zapotrzebowania kalorycznego, takie jak ten na , zawsze będą bowiem wymagały określenia, jak często i intensywnie ćwiczysz.

Co chcesz osiągnąć?

Popularyzacja tematu zdrowego odżywiania sprawiła, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga są stanem niekorzystnym dla organizmu. Określając zapotrzebowanie kaloryczne warto wiedzieć, czy ilość spożywanych przez nas kalorii ma prowadzić do stopniowej redukcji masy ciała czy do przybierania na masie. Najłatwiej określić to, korzystając z kalkulatora BMI. Osoby z idealnym wynikiem cieszące się dobrym zdrowiem, powinny obrać sobie za cel utrzymanie obecnej wagi. Pozostałe, w trosce o swoje zdrowie, powinny zwiększyć bądź zmniejszyć ilość kalorii przyjmowanych w ciągu dnia.

Dokonaj kalkulacji

Do oszacowania, ile kalorii dziennie musisz dostarczać sobie z pożywieniem, możesz wykorzystać internetowy kalkulator – m.in. taki jak ten na stronie LightBox. Aby bez problemu wypełnić formularz aktualnymi i nieprzekłamanymi danymi, zważ się na czczo tego samego dnia, w którym planujesz dokonać kalkulacji. Uzupełnij informacje o Twojej płci, wzroście, wadze i wieku oraz poziomie aktywności fizycznej. Otrzymany wynik będzie podstawą do dalszych działań.

Przykładowa kalkulacja wyglądałaby następująco: 25-letnia Ania waży 90 kg przy 175 cm wzrostu. Dwa razy w tygodniu chodzi na boks, codziennie wyprowadza też psa na spacer. Jej BMI wynosi 29,39 – to oznacza nadwagę. Uwzględniając jej BMR i poziom aktywności fizycznej, jej dzienne zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2998 kcal, więc aby schudła, dzienna wartość kaloryczna jej posiłków powinna wynosić ok. 2500 kcal.

Aby ułatwić sobie spożywanie odpowiedniej ilości kalorii, warto sięgnąć po zbilansowany to tylko jedno z ponad 70 miast, w których można skorzystać z usług firmy LightBox. Jeżeli chcesz jeść smacznie i zdrowo, a przy tym realizować swoje cele związane ze smukłą sylwetką, jest to opcja, którą warto rozważyć.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze