1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

U Wieniawy - nowe miejsce na kulinarnej mapie Warszawy. Kuchnia oficerska

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 5 zdjęć

Restauracja „U Wieniawy” to smaki międzywojnia. Miejsce zainspirowane latami 20. i 30. oraz barwną sylwetką generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, znanego warszawskiego smakosza.

Bolesław Wieniawa-Długoszowski - ułan, szwoleżer, osobiście prowadzący defilady i uroczystości wojskowe na Placu Piłsudskiego, człowiek o legendarnej fantazji, poczuciu humoru, autorytet w sprawach mody, elegancji i dobrego smaku, dusza życia towarzyskiego przedwojennej stolicy, symbol najlepszych tradycji i zwyczajów tamtych czasów. Z fascynacji jego postacią, a także z pasji szperania w kulinarnej historii i konfrontowania jej ze współczesnymi gustami zrodziła się formuła polskiej kuchni oficerskiej.

Choć Wieniawa zapisał się trwale w legendzie przedwojennej Warszawy, to lokalowi udziela imienia po raz pierwszy, i to w miejscu bez wątpienia dla siebie zaszczytnym - nieopodal pomnika Józefa Piłsudskiego, z którym związał całe swoje życie i służbę.

 (Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Lata dwudzieste i trzydzieste cechowała ogromna energia życia codziennego - jego nieodłącznym elementem były bale, bankiety, przyjęcia, rauty. Zwłaszcza w kręgach warszawskich elit. W lokalach galowe, oficerskie mundury widywano równie często jak fraki, garnitury i smokingi. Chętnie świętowano także we własnym gronie, podczas imprez pułkowych czy garnizonowych. Ówcześni restauratorzy, chcąc zaspokoić upodobania gastronomiczne wojskowej elity II Rzeczpospolitej, stworzyli kuchnię efektowną i bogatą, opartą na podstawach kuchni polskiej, nie stroniąc przy tym od wpływów z niedawnych zaborów i trendów europejskich.

Smaki tamtej Warszawy można odkrywać na nowo w restauracji U Wieniawy.

W menu m.in.:

  • Śledź w oleju lnianym z szalotką i pieczonymi ziemniakiem.
  • Węgorz wędzony z sosem miodowo-koprowym na buraczanym carpaccio.
  • Tatar wołowy z paprykowym sałem.
  • Sandacz poległy w sosie porowym z gratin selerowym, odznaczony blanszowanym brokułem.
  • Jesiotr umundurowany sosem maltańskim, uczczony należycie szpinakiem z czosnkiem i ziemniakami z wody.
  • Paradne gołąbki ustrzelone pęczakiem i podgrzybkami w sosie grzybowym.
  • Kaczka sfechtowana do połowy z pieca, brocząca wiśniowym sosem z chrzanem, obrzucona pieczonym jabłkiem i pchnięta w obsmażone kopytka.
  • Łopatka jagnięca po szwoleżersku natchniona sosem z rozmarynu i tymianku, bogata w pieczone warzywa i grule.
 Jaja faszerowane z sosem remoulade. (Fot. materiały prasowe) Jaja faszerowane z sosem remoulade. (Fot. materiały prasowe)

 Śledź w oleju lnianym z szalotką i pieczonymi ziemniakiem. (Fot. materiały prasowe) Śledź w oleju lnianym z szalotką i pieczonymi ziemniakiem. (Fot. materiały prasowe)

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze