1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Kiedy stopnieją lody Grenlandii?

Kiedy stopnieją lody Grenlandii?

123rf.com
123rf.com
11 marca 2012 periodyk naukowy Nature Climat Change opublikował raport, w którego wynika, że powłoka lodówa na Grenlandii jest bardziej podatna na globalne ocieplenie, niż zakładano dotychczas.

80 % powierzchni Grenlandii stanowi woda. Stopnienie pokrywy lodowej może spowodować podniesienie poziomu wód mórz i oceanów o wiele metrów. Zasadniczo grubość warstwy wzrasta wraz z spadkiem temperatury i może osiągnąć ponad 3.000 metrów. Naukowcy alarmują jednak, że globalne ocieplenia zakłóca ten proces i przyspiesza topnienie, więc lody nie powracają do stanu pierwotnego.

Glacjolodzy próbują określić, jaka temperatura doprowadzi do całkowitego zniknięcia pokrywy lodowej Grenlandii. Wcześniej uważano, że będzie to ocieplenie o 3,1 º C w stosunku do epoki przed rewolucją przemysłowej, ostatnie badania wskazują raczej na niższy próg: 1,6 º C.  To, kiedy lody  zupełnie stopnieją, zależy od tego, o ile i na jak długo bariera ta zostanie przekroczona. Badacze (Instytutu Badań Morskich i Polarnych w Poczdamie i Uniwersytetu Complutense w Madrycie) szacują, że moment ten może  nastąpić za 2-50 tys. lat.

.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze