1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

5 miejsc w Polsce idealnych na majówkę

Położony w województwie lubelskim Nałęczów jest prawdziwą oazą dla spragnionych spokoju. (Fot. iStock)
Położony w województwie lubelskim Nałęczów jest prawdziwą oazą dla spragnionych spokoju. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Majówka to dobra okazja, by odwiedzić nowe miejsca. Gdzie udać się na tzw. city break, czyli krótki weekendowy wypad z dala od miejskiego zgiełku? Proponujemy 5 urokliwych miast w Polsce, które nie są tłumnie oblegane przez turystów, a mimo to zachwycają.

Sandomierz

Sandomierz to niewielkie, aczkolwiek piękne i pełne zabytków nadwiślańskie miasteczko położone w województwie świętokrzyskim – idealne na długi weekend. Ulokowane jest na siedmiu wzgórzach, przez co zyskało przydomek „mały Rzym”. Na szczególną uwagę zasługuje położone na wysokiej skarpie, otoczone średniowiecznymi murami Stare Miasto oraz przepiękny rynek. Będąc tam, wybierzcie się koniecznie na Zamek Królewski oraz do Domu Długosza. Ciekawym punktem na mapie Sandomierza jest także Brama Opatowska. Z jej szczytu podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Warto również zwiedzić podziemną trasę turystyczną – koniecznie z przewodnikiem.

Sandomierz (Fot. iStock) Sandomierz (Fot. iStock)

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych polskich miast. Weekend w tym miejscu to gwarancja pełnego relaksu w przepięknej scenerii. Najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta jest rynek z charakterystyczną studzienką. Stąd rozchodzą się ścieżki do wszystkich zachwycających miejsc. Widok przykuwają dwie zachwycające kamienice à la włoski renesans. Co jeszcze warto zobaczyć? Z pewnością wybudowany na wzgórzu zamek, kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, a także Górę Trzech Krzyży. W sezonie wiosennym polecamy malowniczą wyprawę statkiem lub promem po Wiśle. Dzięki temu można szybko przedostać się do pobliskiego Janowca i zwiedzić tamtejszy zamek oraz muzeum. W wolnej chwili warto wybrać się też na 20 minutowy spacer lub przejażdżkę rowerową słynnymi wąwozami. W Kazimierzu Dolnym znajdują się także cmentarz żydowski oraz ściana płaczu zbudowana z nagrobnych płyt – te miejsca również warto zobaczyć.

Kazimierz Dolny (Fot. iStock) Kazimierz Dolny (Fot. iStock)

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój to popularna miejscowość uzdrowiskowa położona w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami. Turyści przyjeżdżają tu ze względu na właściwości lecznicze tutejszych wód oraz niezwykle „bodźcowy” podgórski klimat. Miejsce ma atmosferę eleganckiego i spokojnego kurortu, którego prawdziwą ozdobą jest malowniczy Park Zdrojowy z przepiękną pijalnią wód mineralnych. Okazały jest również sam ratusz. Są tu także: mały zameczek, efektowny teatr oraz wiele innych zabytkowych sanatoriów i pensjonatów.

Miłośników mocnych wrażeń zachęcamy do odwiedzenia Kaplicy Czaszek, której wnętrze wyłożono w całości ludzkimi czaszkami. Miejsce to znajduje się w Czermnej, jednej z dzielnic Kudowy. Wizyta w kaplicy skłania do zadumy i pozostaje na długo w pamięci. Warto też odwiedzić szlak ginących zawodów, Skansen w Pstrążnej oraz pobliski Ogród Muzyczny. Niewątpliwymi atrakcjami są również muzea, a do ciekawszych należy m.in. Muzeum Zabawek Bajka – idealne miejsce dla turystów w każdym wieku. Okolica również oferuje niezapomniane atrakcje, np. Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki leżący w Parku Narodowym Gór Stołowych. Dotarcie tam umożliwia droga stu zakrętów wiodąca z Kudowy przez Karłów do Radkowa.

Kudowa Zdrój (Fot. iStock) Kudowa Zdrój (Fot. iStock)

Nałęczów

Nałęczów to kolejne piękne uzdrowisko. Położona w województwie lubelskim miejscowość jest prawdziwą oazą dla spragnionych ciszy i spokoju. Miejscem, które koniecznie musicie odwiedzić jest Park Zdrojowy z Aleją Kasztanową pełną ławek i zabytków. Można zobaczyć tam m.in. Stare Łazienki, Sanatorium Książę Józef, pijalnię wód i czekolady w różnych smakach, źródło miłości, atrium, staw z ptactwem wodnym, a także barokowy Pałac Małachowskich (obecnie Muzeum Bolesława Prusa).

Odwiedzić można również zachwycające budowle w stylu zakopiańskim – kościół św. Karola Boromeusza oraz Chatę Żeromskiego na Armatniej Górze, gdzie obecnie znajduje się muzeum poświęcone życiu i twórczości pisarza. Polecamy też zabytkowe wille – m.in. Oktawię, Podgórze, Tolin i Zofijówkę. Jeśli szukasz miejsca, aby uporządkować myśli – sprawdźcie Nałęczów.

Nałęczów (Fot. iStock) Nałęczów (Fot. iStock)

Kartuzy

Na sam koniec przenosimy się do samego serca Kaszub i zarazem jednej ze stolic tego pięknego regionu. Kartuzy to historyczne miasto w województwie pomorskim, położone wśród zielonych lasów nad Czterema Jeziorami Kartuskimi. Najważniejszymi zabytkami tego miejsca są Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościół św. Kazimierza w stylu neogotyckim. Miłośnikom folkloru z pewnością spodoba się Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera z licznymi zabytkami kultury materialnej i sztuki kaszubskiej.

Kartuzy to też rozległe tereny spacerowe. Nad Jeziorem Karczemnym znajdziemy promenadę z pomnikiem rybaka i punktem widokowym. Idealnym miejscem na spacer jest także Aleja Filozofów ze ścieżką edukacyjną. W okolicznym Szymbarku również czeka cała masa atrakcji, chociażby dom do góry nogami oraz najdłuższa deska świata. Zabawa i wypoczynek dla całej rodziny gwarantowane.

Kartuzy (Fot. iStock) Kartuzy (Fot. iStock)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze